Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki„, przyznało Morskiemu Instytutowi Rybackiemu – PIB dofinansowanie na realizację projektu pt. ”Bałtycki Naukowiec – cykl filmów popularyzujących nauki o Morzu Bałtyckim dla dzieci szkolnych”. Koordynatorem zadania jest Akwarium Gdyńskie MIR-PIB.
Co powstanie w ramach projektu?
Projekt obejmie realizację cyklu 12 filmów tj. video-reportaży popularno-naukowych dla dzieci szkolnych. Filmy przyjmą formę „spotkań z naukowcami”. Kolejne odcinki Bałtyckiego Naukowca, będą współczesnym sposobem dotarcia przez oceanografów do młodych odbiorców z wiedzą z zakresu nauk „science”.
Kto wystąpi w filmach i o czym będzie mowa?
Do kogo będą skierowane filmy?
Filmy zostaną nagrane z myślą o dzieciach w wieku 8-12 lat. Każdy film trwać będzie 3-5 minut, co daje łącznie blisko 60 minut materiału filmowego! Każdy z filmów wzbogacony zostanie w napisy w języku polskim oraz tłumacza polskiego języka migowego PJM. Powstaną także wersje wzbogacone w napisy w języku angielskim.
Od kiedy będzie można oglądać filmy?
Filmy emitowane będą z częstotliwością 1 odcinek co miesiąc, rozpoczynając w kwietniu 2022, a kończąc w marcu 2023.
Gdzie będzie można zobaczyć filmy?
Filmy opublikowane zostaną w wolnym dostępie online na kanałach YouTube oraz Facebook, a także na www Akwarium Gdyńskiego i stronie Ocean Literacy. Śledź nasze social media!!
Jak brzmią tytuły poszczególnych filmów?
„Ryby Morza Bałtyckiego”, „Zrównoważone rybołówstwo”, „Wodorosty Bałtyku”, „Wybrzeże Bałtyku a zmiany klimatu”, „Mikroplastik”, „Plankton – leki z błękitnej apteki”, „Morze w PL kulturze, czyli spacer w poszukiwaniu morza na lądzie”, „Rola bezkręgowców bałtyckich”, „Statki badawcze-pływające laboratoria”, „Biopaliwa”, „Broń chemiczna w Bałtyku”, „Bezpieczeństwo żywności pochodzenia morskiego”.
Partnerzy projektu:
Uniwersytet Gdański, Wydział Oceanografii i Geografii
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Morski w Gdyni
Patroni projektu:
European Marine Science Educators Association EMSEA
Fundacji Rozwoju Akwarium Gdyńskiego FRAG