Ferie zimowe • o rybach i wielorybach | 14-27.02

Ferie zimowe • o rybach i wielorybach | 14-27.02

Zanurz się w podwodny świat i poznaj jego najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców…

Ocean jest dla człowieka niewyczerpanym źródłem inspiracji – od malowniczych panoram po intensywne życie ukryte pod jego powierzchnią. W dniach 14-27 lutego zapraszamy w podróż z rybami i wielorybami w tle. Dotkniemy tego co realne, tajemnicze, inne… Wiedzą przyrodniczą i doświadczeniem będziemy się z Wami dzielić w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych Akwarium Gdyńskiego, a także online, uruchamiając cykl podcastów „Wielo-Ryby” i postów informacyjnych w mediach społecznościowych. Program ferii zimowych inspirowany jest prawdziwymi historiami wzbogaconymi o doniesienia kulturalne.


Program w budynku Akwarium Gdyńskiego

EKSPOZYCJA CZYNNA od poniedziałku do niedzieli • 10:00-17:00

W czasie ferii wystawa stała Akwarium Gdyńskiego będzie czynna codziennie (również w poniedziałki: 14.02 i 21.02). Aby ułatwić gościom samodzielne odkrywanie zwierząt na naturalnym szlaku zwiedzania, proponujemy skorzystać ze specjalnie przygotowanej mapy (do pobrania w kasie biletowej).

W murach naszego ogrodu zoologicznego hodowana jest znakomita reprezentacja wodna i wodno-lądowa, m.in. słodkowodny płaz aksolotl, który zyskał na popularności dzięki komputerowej grze survivalowej o otwartym świecie; z pozoru bezczynnie czas spędza rzeczna anakonda zielona; ogromne poruszenie nocą i za dnia panuje wśród ryb z raf koralowych; okoń zazwyczaj spokojnie żegluje po bałtyckim akwarium, a żółw jaszczurowaty odpoczywa na styku wody i lądu…

Wolisz zwiedzać w nowoczesnym stylu – skorzystaj z przewodników multimedialnych

Informacje o naszych przewodnikach multimedialnych: https://akwarium.gdynia.pl/przewodniki-multimedialne/

Prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania

https://akwarium.gdynia.pl/covid-19/

Ceny biletów wstępu

https://akwarium.gdynia.pl/bilety/


LEKCJE w BUDYNKU i ONLINE

od poniedziałku do piątku • 10:00 -14:00

Zapraszamy do udziału w 2 tematach zajęć: „Podwodne życie ryb” i „Podwodne życie wielorybów„.

Mają formę prezentacji z okazami, preparatami i eksponatami. Zobaczycie między innymi:
szczękę piranii i rekina, skórę rekina i łuski arapaimy lub krę wieloryba, jego fiszbiny oraz jego pokarm – kryl.

Minimalny wiek uczestników 6 lat.

Rezerwacji na dzień i godz. spotkania edukacyjnego można dokonywać drogą mailową, pisząc na adres akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Zapoznaj się z regulaminem zajęć prowadzonych w budynku

Zapoznaj się z regulaminem zajęć prowadzonych online

Z zajęć możesz skorzystać na 2 sposoby:

1. Zapisując się na indywidualne zajęcia, dedykowane Twojej rodzinie lub grupie zorganizowanej.

W tym spotkaniu biorą wtedy udział tylko osoby, które sam na nie zapisałeś. Są dedykowane Wam i zorganizowane wyłącznie dla Was.

Organizowane są od poniedziałku do piątku. Najwcześniejsza godzina startu to 10:00, najpóźniejsza to 14:00.

Koszt takich zajęć to 135zł od Waszej rodziny/grupy.

Oczywiście, możesz również zapisać się na inne tematy dostępne w ofercie Centrum Edukacji.

Lekcje mogą odbyć się w Akwarium Gdyńskim, w skrzydle edukacyjnym lub online, jak wolisz.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

2. Zapisując się na zajęcia o wyznaczonej poniżej godzinie:

11:00 Podwodne życie wielorybów
13:00 Podwodne życie ryb

Dedykowane są rodzinom i osobom indywidualnie odwiedzającym Akwarium Gdyńskie.

Odbywają się w dni powszednie, do końca ferii zimowych.

W zajęciach biorą udział osoby zapisane wcześniej, lub w przypadku gdy limit miejsc na daną godzinę nie zostanie wyczerpane, osoby przebywające na ekspozycji Akwarium Gdyńskiego, które zechcą do zajęć się dopisać.

Koszt zajęć to 10 zł od osoby.
To oferta dla osób odwiedzających ekspozycję Akwarium Gdyńskiego, więc w koszty wliczaj również zakup biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego

 

Pełna oferta zajęć Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego: https://akwarium.gdynia.pl/dla-grup/


PROGRAM online • seria podcastów

od poniedziałku do piątku: godz. 10:00

Cykl podcastów pod nazwą „Wielo-Ryby” to audycje o charakterze edukacyjnym. Odcinki polecamy słuchaczom, którzy chcą w prostych słowach dowiedzieć się faktów naukowych ze świata ryb  i wielorybów.

Odcinki:

ODCINEK 14.02 • Zmysłowe ryby Akwarium Gdyńskiego

Za szybą akwariów wyglądają czasem niepozornie, ale drzemie w nich siła pięciu zmysłów. Jak skutecznymi myśliwymi są strzelczyki indyjskie? Co to są ampułki Lorenziniego? Czy u ryb występują nosy i uszy? Między innymi na te pytania odpowiedzi usłyszycie w tym odcinku podcastu Wielo-Ryby, tworzonego przez zespół Akwarium Gdyńskiego.

ODCINEK 15.02 • O świecie wielorybów

O Światowym Dniu Wielorybów (15 lutego), który ustanowiony został przez Pacific Whale Foundation opowiada Gosia Żywicka, edukatorka z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego. Największe obchody święta (od 1980 roku) odbywają się na Maui – drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów, gdzie każdej zimy pojawiają się stada humbaków, które odbywają tu gody, tutaj też rodzą się ich młode…

 

ODCINEK 16.02 • Bioluminescencja

O zjawisku luminescencji pod wodą opowiadają Gosia Żywicka i Weronika Podlesińska. Patent na świecenie mają rozmaite organizmy: bakterie, zwierzęta pod postacią meduzy, aż po ryby głębinowe żyjące w strefie totalnego mroku. Dzisiaj – i jest to tendencja przyszłościowa – ziemski świat czerpie pomysły ze świata podmorskiego i próbuje go naśladować. Techniczne rewolucje, które już wynurzyły się z oceanów stały się inspiracją dla wielu naukowców przynosząc nowe odkrycia i Nagrody Nobla.

 

ODCINEK 17.02 • Płetwal błękitny: ziemski gigant

Największe żyjące zwierzę na naszej planecie spotkamy nie na lądzie, a w wodach oceanicznych. Jest nim niesamowity przedstawiciel wielorybów – płetwal błękitny. Olbrzym nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale sam przez liczne polowania wielorybników, stał się gatunkiem zagrożonym. Od 1966 roku jest gatunkiem chronionym. Płetwal bije rekordy bycia „naj”, przekonajcie się o tym wysłuchując podcastu przygotowanego przez Magdalenę Domańską z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 18.02 • Migracje wielorybów

Czy zastanawialiście się kiedyś dokąd podróżują wieloryby? Wybierają mroźne i głębokie wody biegunów, czy ciepłe płytkie zatoki rajskich plaż? O tym kiedy i gdzie wędrują wieloryby, a przede wszystkim w jakim celu, dowiecie się z tego odcinka podcastu. Dajcie się porwać w fascynującą przygodę przez morza i oceny u boku wodnych gigantów. Opowiada Dominika Wiśniewska, stażystka w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 21.02 • Gatunki wskaźnikowe 

W jaki sposób zbadać stan środowiska? Jak można ocenić czy środowisko jest zdrowe? Czy można określić jakie rośliny porastają dno morskie bez zaglądania pod powierzchnie wody? Oraz kto tak naprawdę jest testerem wody wodociągowej płynącej do Waszych mieszkań? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Wam dzisiejszy podcast przygotowany przez Remigiusza Szymańskiego z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 22.02 • Kaszalot na pograniczu faktów i fikcji

Na długi kurs nurkowania z kaszalotem, wielorybem z kart powieści „Moby Dick or the Whale” Hermana Melville’a, na którego zębach wyryta jest dramatyczna historia relacji z ludźmi, zaprasza Gosia Żywicka, edukatorka z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 23.02 • Długowieczność

Pytanie „jak dożyć setki” rozgrzewa umysły wielu ludzi. Czy w świecie zwierząt przeżycie tylu lat będzie ewenementem? Jakie gatunki ryb i ssaków morskich żyją najdłużej? I jak wygląda ich życie, skoro są takimi rekordzistami? Opowiada Grażyna Niedoszytko z zespołu Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 24.02 • Zdrów jak ryba

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym naszego organizmu i odgrywają istotną rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Jednak mogą być tłuszcze „dobre” lub „złe”. Te „dobre”, dostarczają nam ryby poprzez jedzenie ich mięsa. Ryby są doskonałym składnikiem zdrowej diety. WHO zaleca spożywanie ich co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Tłuste gatunki ryb – takie jak łosoś, tuńczyk, śledź czy makrela – stanowią bogate źródło tłuszczów korzystnych dla naszego organizmu, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Posłuchaj o zdrowotnych właściwościach ryb. Opowiada Kasia Borowiak-Dzwonkowska z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

 

ODCINEK 25.02 • Najbardziej zagrożone gatunki wielorybów (nowy!)

Spokojne i majestatyczne wieloryby padały ofiarą wielorybników, którzy przetrzebili ich populacje. Pomimo zakazu polowań na te zwierzęta wprowadzonego w latach 60. XX wieku wiele z nich uznane jest za gatunki zagrożone lub krytycznie zagrożone. Wśród gatunków takich znajdziemy m.in. przedstawiciela wielorybów właściwych z wód Północnego Atlantyku – walenia biskajskiego, czy też nowo odkryty gatunek płetwala Rice`a, nazwanego na cześć biologa morza Dale`a W. Rice`a, którego spotkamy wyłącznie w Zatoce Meksykańskiej. O wielorybnictwie i innych zagrożeniach dla wielorybów opowie Wam dzisiaj Monika Wiśniewska. Podcast Wielo-Ryby tworzony jest przez zespół Akwarium Gdyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania pozostałych odcinków oraz zapoznania się z innymi naszymi filmikami tutaj. Jeśli spodobał Ci się ten podcast – daj łapkę w górę! Subskrybuj kanał i kliknij w dzwoneczek, by być na bieżąco. Lubisz historie z podwodnego świata?


MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

od poniedziałku do niedzieli | 14-27.02

(Facebook i Instagram)

Posty o populacjach ryb, wielorybów i światowych doniesieniach o stanie środowiska naturalnego. W Walentynki 14.02 przedstawimy ryby z Akwarium Gdyńskiego w nieco innym świetle. W Światowy Dzień Wielorybów 15.02 przeniesiemy się na Hawaje, gdzie każdej zimy w pobliżu wyspy Maui pojawiają się stada humbaków. 16.02 zajmiemy się organizmami wodnymi, które świecą; 17.02 zgłębimy dane biologiczne na temat płetwala błękitnego, a 18.02 potrzebę migracji wśród wielorybów. W Dzień Nauki Polskiej 19.02 poruszymy wątek badań naszych rodaków w Antarktyce; 20.02 skupimy się na temacie przełowienia, a 21.02 na gatunkach wskaźnikowych, które służą naukowcom do oceny jakości środowiska naturalnego oraz statusu ekologicznego wód. 22.02  wystąpi kaszalot, a zaraz po nim 23.02 wieloryb grenlandzki. Tłusty Czwartek 24.02 poświęcamy właściwościom zdrowotnym i wartościom odżywczym ryb. 25.02 odpowiemy na pytanie: jakie gatunki wielorybów są współcześnie zagrożone, a 26.02 czy żeby zobaczyć na żywo wieloryby biskajskie wystarczy wypłynąć na wody Zatoki Biskajskiej? Dzień Niedźwiedzia Polarnego, który przypada 27.02 to idealny czas, aby przyjrzeć się wpływowi globalnego ocieplenia na ekosystemy wodne.

Konkurs na Facebooku „Informacje z podwodnego świata”

Chłoń wiedzę i wygrywaj wartościowe nagrody!

Zapoznaj się z regulaminem konkursu.

Dodatkowe informacje:

Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego | e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Skip to content