Rekin bambusowy

Rekin bambusowy

Rząd: Orectolobiformes | Rodzina: Hemiscylliidae

Chiloscyllium punctatum

Jest to niewielki rekin przydenny zamieszkujący rafy koralowe i zatoki Zachodniego Indo-Pacyfiku od Australii do Indii i Japonii. Jest to rekin jajorodny. Jest gatunkiem popularnym w akwarystyce ze względu na jego niewielkie wymagania i tolerancję na zmiany w warunkach środowiskowych, a zwłaszcza hypoksję (niski poziom nasycenia wody tlenem).

Prowadzi nocny tryb życia, w ciągu dnia spędza czas ukryty w zakamarkach raf koralowych. Mimo, że dymorfizm płciowy nie jest szczególnie widoczny, samca łatwo odróżnić od samicy po obecności pterygopodium (narządu kopulacyjnego złożonego z dwóch wydłużonych struktur powstałych z części płetwy brzusznej).

Badania przeprowadzone w Steinhart Aquarium w Kalifornii wykazały, że samice rekina bambusowego mają zdolność długookresowego przechowywania spermy samca, co umożliwia opóźnione zapłodnienie.

Młode osobniki rekina bambusowego mają wyraźne czarno-białe pasy na ciele, co stanowi kolorystykę maskującą dopasowaną do struktury raf koralowych. U osobników dorosłych pasy te są niewyraźne. Żyją prawdopodobnie do 25 lat. Populacji rekina bambusowego zagrażają destrukcyjne metody połowu ryb i niszczenie naturalnych siedlisk.

Skip to content