Spotkanie z Morzem Bałtyckim dla Gdyni 2024

Spotkanie z Morzem Bałtyckim dla Gdyni 2024

Szukasz pomysłów na interesujące zajęcia, które zrealizujesz ze swoimi uczniami poza murami szkoły? Jeśli tak – nie wahaj się i przyłącz swoją klasę do nowej edycji projektu „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”!

Partnerem projektu jest miasto Gdynia, które od lat wspiera realizowane przez Akwarium Gdyńskie MIR-PIB inicjatywy z zakresu aktywnej edukacji morskiej. Program ma na celu popularyzację wiedzy o Bałtyku wśród lokalnej społeczności.

Projekt przeznaczony jest dla gdyńskich szkół podstawowych. Na bezpłatne warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej zapraszamy klasy 5 w okresie kwiecień-czerwiec, natomiast klasy 2 w okresie wrzesień-listopad.

Rezerwacji miejsc nauczyciele mogą dokonać:

O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

kwiecień – czerwiec 2024

/nabór szkół zamknięty/

Program dla młodzieży (uczniów kl. 5) realizowany jest w okresie kwiecień-czerwiec i obejmuje udział 10 grup (klas) w lekcji „Bałtyckie warsztaty” (czas trwania zajęć edukacyjnych wynosi 120 min.)

  • do 60 min. zajęcia praktyczne w laboratorium badawczym
  • do 60 min. warsztat środowiskowy w porcie jachtowym
  • czas wolny (przerwa oraz samodzielne zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego)

wrzesień – listopad 2024

/nabór szkół otwarty/

Program dla dzieci (uczniów kl. 2) realizowany jest w okresie wrzesień-listopad i obejmuje udział 30 grup (klas) w lekcji „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” (czas trwania zajęć edukacyjnych wynosi 90 min.)

  • do 30 min. prelekcja wprowadzająca w świat przyrody z południowego krańca Bałtyku
  • do 30 min. zajęcia praktyczne w laboratorium badawczym
  • do 30 min. warsztat plastyczny z zakresu świadomości morskiej
  • czas wolny (przerwa oraz samodzielne zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego)

Zakres i poziom zajęć jest dostosowywany do określonych grup wiekowych.

W przypadku udziału w projekcie placówek specjalnych, zajęcia o Bałtyku przygotowywane są pod indywidualne potrzeby uczniów.

Udział w projekcie to doskonała okazja do tego, aby pobudzić wśród najmłodszych gdynian zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska morskiego. Edukacja w ramach „Spotkania z Morzem Bałtyckim” to także szansa na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu biologii morza, kultury regionu oraz możliwość uzupełnienia wiedzy na temat bioróżnorodności Bałtyku, zdobytej na lekcjach.

Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, które jest częścią najstarszej placówki badań morza w Polsce (MIR-PIB), stanowi wprowadzenie lub podsumowanie lekcji. Kontekst bałtycki uczestnicy projektu odnajdą w trzech z ośmiu sal ekspozycji: Zostera Marina – otwiera dzieci i młodzież na ekosystem Zatoki Puckiej Wewnętrznej – region odznaczający się największą bioróżnorodnością w całej polskiej linii brzegowej, Sala Bałtycka – prezentuje unikatowy charakter oraz grupy środowiskowe najmłodszego i najsłabiej zasolonego morza świata, Morza Zimne to ścieżka edukacyjna, której tematem przewodnim jest łączność Bałtyku z Wszechoceanem.

Koordynator projektu: Małgorzata Żywicka
e-mail: mzywicka@mir.gdynia.pl
tel: +48 587 326 622

Skip to content