SIECI WIDMA – wystawa Ghost Diving Poland

SIECI WIDMA – wystawa Ghost Diving Poland

Ghost Diving Poland
Ghost Diving Poland

Stowarzyszenie „Ghost Diving Poland” jest częścią ogólnoświatowej organizacji charytatywnej „Ghost Diving”. Nurkowie należący do tej grupy poświęcają swój prywatny czas na wyławianie z wody sieci widm oraz innych pozostałości ludzkiej działalności.

To działania, które nie tylko służą ochronie środowiska morskiego, ale też zwiększają bezpieczeństwo nurków, którzy również mogliby zaplątać się w zerwane sieci.

Co to są sieci widma?

To fragmenty sieci, które oderwały się, na przykład na skutek zahaczenia o wraki. Tak pozostawione w morzu nadal mogą pełnić swoją funkcję – łowić.

Współczesne sieci są stworzone z tworzyw sztucznych, tak jak butelki plastikowe, słomki i wiele innych przedmiotów używanych przez nas w codziennym życiu. To bardzo wytrzymały materiał – pozostawiony w wodzie utrzymuje się w niej przez długie, długie lata.

Ten zagubiony sprzęt to zaledwie statystycznie około 1% sprzętu z każdej łodzi.

Ale globalnie, w ciągu roku, we wszechoceanie pozostaje około 640 000 ton sprzętu rybackiego. To tyle ile waży 6100 płetwali błękitnych – największych zwierząt jakie żyły na naszej planecie w całej jej historii.

Najbardziej niebezpieczne są narzędzia pasywne- czyli takie, które wtedy, kiedy są używane przez ludzi, nie wymagające ciągnięcia przez łódź.

Gdy sieć widmo złapie swoje pierwsze ofiary, stają się one wabikiem dla kolejnych zwierząt, które mają nadzieję na łatwy posiłek.

Szacuje się, że zagrożenie dla zwierząt ze strony sieci widm znacznie spada po około 35 tygodniach ich pobytu we wszechoceanie.

Ale, podobnie z resztą jak inne odpady z tworzyw sztucznych – mogą też rozpadać się na mniejsze kawałki, z czasem przekształcając się w mikroplastik, który stanowi zagrożenie zarówno dla świata podwodnego, jak i nas – ludzi.

Dobra wiadomość!

Takim sieciom, po wyłowieniu można nadać drugie życie! Z sieci wyłowionych w Morzu Północnym, Śródziemnym i Adriatyku już teraz produkowane są skarpetki, kostiumy kąpielowe i wykładziny!

Będą one częścią wystawy, którą już od 29 maja 2021 będzie można podziwiać w Sali Bałtyckiej w Akwarium Gdyńskim.

Zaprezentowana zostanie również sieć widmo wyłowiona z Bałtyku oraz filmy z podwodnych akcji.

A w weekend otwarcia wystawy będzie można osobiście wysłuchać opowieści Ghost Diving Poland i wziąć udział w mikrowarsztatach!

Spotkanie z nurkami!

Jak niebezpieczne są takie eskapady? Jak uwolnić zwierzę, które zaplątało się śmieci pozostawione w wodzie przez ludzi?

Sprawdźcie sami w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego w najbliższą sobotę (29.05.) i niedzielę (30.05.). Każdego z tych dni spotkania będą się odbywać w 3 terminach – o 11:00, 12:30 oraz 14:00*.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne liczba osób, które mogą wziąć udział w prelekcji jest ograniczona. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl lub pod numerem 690 119 184, w celu dokonania rezerwacji.

Szczegóły wydarzenia oraz zasady bezpieczeństwa znajdziecie w regulaminie.

Zachęcamy także do obejrzenia odcinka Niepodręcznika Oceanicznego, by od samych autorów wystawy posłuchać, czym jest Ghost Diving.

 

Skip to content