Tydzień Rekina | 21-27.11.2022

Tydzień Rekina | 21-27.11.2022

Zamiast kości mają chrząstki. Niektóre, by żyć muszą pozostawać w ciągłym ruchu. Inne mogą spokojnie wylegiwać się na dnie. Są takie, które są wspaniałymi pływakami, ale znane są też takie, u których dowodem zdrowia jest otłuszczona wątroba.

 

Ryby chrzęstnoszkieletowe. To grupa składająca się z rekinów i płaszczek, które będą miały swoje święto w Akwarium Gdyńskim w dniach 21 – 27 listopada 2022. Po co? Bo to nie krwiożercze bestie, ale ciekawi i ważni mieszkańcy podwodnego świata. Ekspozycja Akwarium będzie otwarta w tym czasie od wtorku do niedzieli, w poniedziałek natomiast święto to obchodzimy online 🙂

Zapraszamy do zapoznania się z programem Tygodnia Rekina 2022!

Weekend 26-27 listopada 2022

Strefa Kreatywnego Nauczania

od 10:00 do 14:00, w Sali Dydaktycznej, na II piętrze ekspozycji

A w niej porcja wiedzy i zadania do wykonania!

Będzie można między innymi:

  • dowiedzieć się jak rozpoznać płeć rekina po jego płetwach;
  • jak po jego zębach rozpoznać jaką ma dietę;
  • „zaprojektować” rekina pod kątem informacji środowiskowych;
  • zbadać szorstką skórę rekinów pod mikroskopem i chrząstkę, z której zbudowany jest szkielet;
  • przyjrzeć się z bliska kształtom kapsuł rogowych, z których wykluły się jajorodne rekiny, jakie niegdyś mieszkały, lub nadal mieszkają w Akwarium Gdyńskim. To rekin marmurkowy, bambusowy i rogaty;
  • zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w modelowej szczęce prehistorycznego megalodona;
  • sprawić sobie wodny rekini tatuaż i zmienić się w poetę piszącego na cześć rekinów.

Właściciele Kultowych Szczęk

od 10:00 do 14:00, w Sali Kinowej, na parterze budynku

Spotkania edukacyjne prowadzone w formie pokazu, zakończonego grupowym quizem.

Podczas opowieści o fascynującym świecie rekinów, uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć między innymi prawdziwe rewolwerowe szczęki rekina, czy ząb ogromnego megalodona, który jadł dość… niechlujnie.

Udział w spotkaniu wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Prezentacja przygotowana jest w taki sposób, że zrozumiały ją nawet dzieci 7letnie.

Całkowity czas spotkania to około 60 minut.

Dostępne są do wyboru 4 terminy spotkań:

26.11 (sobota) – godz. 10:30
26.11 (sobota) – godz. 12:30
27.11 (niedziela) – godz. 10:30
27.11 (niedziela) – godz. 12:30

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: https://forms.gle/Rc72boFtPC12DCCZA

Regulamin spotkań znajdziecie tutaj.

Dni powszednie

od wtorku do niedzieli (22-27.11)

 Ryby chrzęstnoszkieletowe na szlaku

na całej ekspozycji od 10:00 do 17:00

Rozrywka będąca jednocześnie miłym urozmaiceniem zwiedzania.

Materiały do zabawy będzie można pobrać w kasie Akwarium, lub już w trakcie zwiedzania, na trasie wystawy. Będzie to nie lada gratka zwłaszcza dla osób chcących zlokalizować rekiny i płaszczki, które mieszkają w murach naszego podwodnego zoo.

Wystawa fotografii podwodnej z rekinami w roli głównej

Galeria Akwarium Gdyńskiego, parter budynku, od 10:00 do 17:00

Na wystawie zaprezentowanych zostanie wybranych 11 gatunków, które pokażą jak zróżnicowana jest to grupa.

Zaprezentowane zostaną: rekin wielorybi (Rhincodon typus), rekin wąsaty (Ginglymostoma cirratum), długoszpar (Cetorhinus maximus), głowomłot olbrzymi (Sphyrna mokarran), rekin dywanowy (Eucrossorhinus dasypogon), tawrosz piaskowy (Carcharias taurus), ostronos atlantycki (Isurus oxyrinchus), żarłacz biały (Carcharodon carcharias), żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier), kosogon (Alopias vulpinus), rogatek australijski (Heterodontus portusjacksoni).

⁕ Dodatkowa niespodzianka, będąca atrakcją obchodów Tygodnia Rekina w budynku Akwarium Gdyńskiego, czekać będzie na wszystkich uczestników zajęć edukacyjnych, które odywać się będą w Centrum Edukacji AG w dniach 21.11 – 25.11. Jaka? To niespodzianka! Ale jeśli będziecie ją upamiętniać, nie zapomnijcie oznaczać nas w mediach społecznościowych J

Program online

Podcast Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w obchodach Tygodnia Rekina na miejscu oraz dla tych, które świat ryb chrzęstnoszkieletowych fascynuje na tyle, że chcą poszerzać swoją wiedzę, przygotowane zostaną treści w przestrzeni internetowej.

Premiery w dni powszednie, od poniedziałku 21.11. do piątku 25.11.

21 listopada zaprosimy na premierowy odcinek podcastu. Tego dnia przypada Światowy Dzień Rybołówstwa. Opowiemy więc o przełowieniu rekinów i konsekwencjach takiego stanu rzeczy dla środowiska naturalnego. Do posłuchania na Youtube i Facebooku.

22 listopada przypada we wtorek, który jest u nas zwyczajowo „wtorkiem z akwarystyką”. Dlatego w postach opublikowanych tego dnia na naszym Facebooku i Instagramie przybliżymy sylwetkę rekina epoletowego.

23 listopada, w postach na Facebooku i Instagramie opowiemy o rekinach i płaszczkach z „naszej ferajny”. Szczególnie polecamy lekturę osobom planującym wizytę na ekspozycji i obserwację tych gatunków na żywo.

24 listopada opowiemy o funkcjach życiowych rekinów. Szukajcie więc tego dnia na naszym Facebooku i Youtubie najnowszego odcinka Niepodręcznika Oceanicznego.

25 listopada kalendarz świąt nietypowych pokazuje Dzień Nitkowania. W postach na Instagramie i Facebooku opowiemy więc o faktach na temat diety rekinów.

Warto wiedzieć:

Wszystkie atrakcje odbywające się w budynku Akwarium Gdyńskiego ramach Tygodnia Rekina nie wymagają dodatkowej opłaty. Konieczne jest tylko zakupienie biletu wstępu na ekspozycję.

 

Skip to content