Tydzień Rekina | 14-19.11.2023

Tydzień Rekina | 14-19.11.2023

Tydzień Rekina

To już piętnasta edycja ikonicznego wydarzenia w Akwarium Gdyńskim!

Podczas tegorocznego „Tygodnia Rekina”, skupimy się na pokazaniu różnorodności rekinów i ich cechach przystosowawczych. To dzięki nim ryby te przetrwały w środowisku 450 milionów lat, wymiatając z podium historii nawet najciekawsze z dinozaurów.

 W celu bliskiego poznania ryb chrzęstnoszkieletowych zapraszamy do naszego zoo w dniach od 14 do 19 listopada.

Wszystkie atrakcje dostępne są po wykupieniu biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.

Program

14-19.11 (wtorek – niedziela)

EKSPOZYCJA 10:00-17:00 (kasa czynna do godz. 16:30)    

W godzinach otwarcia wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego zapraszamy zwiedzających do gry detektywistycznej Ryby chrzęstnoszkieletowe na szlaku!

Dzięki mapie i ukrytych w niej ciekawostkom, gościom znacznie łatwiej będzie sprostać zadaniu, które polega na zlokalizowaniu rekinów i płaszczek na ekspozycji. Grę chętni do zabawy będą mogli pobrać w kasie Akwarium.

W listopadowe poniedziałki ekspozycja jest nieczynna dla zwiedzających.

13-17.11 (poniedziałek – piątek)

SKRZYDŁO EDUKACYJNE 07:30-15:30

Sympatyczny Rekin odwiedza wszystkie grupy umówione na zajęcia, niezależnie od wieku uczestników i tematu lekcji.

17.11 (piątek) 

SALA KINOWA i EKSPOZYCJA 16:00-18:00

Wieczór z rekinami. Prelekcja o badaniach naukowych ryb spodoustych oraz rekinach w ujęciu popkulturowym, zakończona wspólnym zwiedzaniem wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego.

WYMAGANE ZAPISY

Prześlij do nas formularz zgłoszeniowy.

Regulamin uczestnictwa w spotkaniu.

18-19.11 (sobota – niedziela)

SALA PRZEDSZKOLNA 11:00-12:00

REKINga w Płetwusiowie. Warsztaty dla dzieci w wykonaniu ośmiolatki, której miłością stały się chrzęstnoszkieletowe. Będzie to opowieść o tym jak pożytecznymi zwierzętami w ekosystemie są rekiny. Nie zabraknie symulacji zachowań rekinów w środowisku i wspólnych zabaw edukacyjnych. 

SALA DYDAKTYCZNA, II p. wystawy 11:00-15:00

Obserwacje mikroskopowe, w trakcie których zwiedzający będą mogli zbadać szkielet, łuski i zęby żarłaczy.

Kącik fotograficzny w szczęce prehistorycznego megalodona, której rekonstrukcji podjął się nasz etatowy akwarysta-rzeźbiarz.

Studio wodnego tatuażu, dzięki któremu najciekawsze rekiny zostaną z Wami na dłużej.

PRACOWNIA WSZECHOCEANU 11:00-15:00  

Strefa kreatywnego nauczania. Laboratorium o naturze rekinów, a w nim porcja wiedzy i aktywności, które pozwolą:

  • wyobrazić sobie do jakich rozmiarów dorastają wybrane gatunki (rekinometr),
  • rozpoznać płeć rekina po płetwach,
  • określić dietę pokarmową po zębach
  • zaprojektować rekina pod kątem danych biologicznych,
  • przyjrzeć się z bliska kształtom kapsuł rogowych, z których wykluły się gatunki jajorodne obecne na wystawie: rekin marmurkowy, bambusowy i rogaty.

SALA KINOWA 13:00-14:00

W pogoni za rekinami. Międzypokoleniowe spotkanie edukacyjne z podróżniczką Justyną Szumacher, która nurkuje od 25 lat, a jej pasją jest pływanie z rekinami w ich naturalnym środowisku. Za cel postawiła sobie poznanie tych wyjątkowych zwierząt i dzielenie się wiedzą o nich, by zdjąć z rekinów łatkę czyhających na ludzi bezwzględnych zabójców.

WYMAGANE ZAPISY

Prześlij do nas formularz zgłoszeniowy.

Regulamin uczestnictwa w spotkaniu.

Prelegentki

Małgorzata Żywicka, w latach 2001–2006 studiowała oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalnością biologia morza. Od 2006 pracuje w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR–PIB; współautorka wystaw, warsztatów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży, organizatorka szkoleń specjalistycznych oraz kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Od 2010 jest koordynatorką programu praktyk studenckich i wolontariatu na rzecz Akwarium Gdyńskiego. Od 2020 członkinią European Marine Science Educators Association (EMSEA) – międzynarodowego stowarzyszenia edukatorów morskich.

Justyna Szumacher – podróżniczka i pasjonatka nurkowania z rekinami. Od 25 lat przemierza świat w poszukiwaniu różnych gatunków rekinów. W swojej pracy stara się “odczarować” nieprzyjazny wizerunek rekina, przekazywać wiedzę o ochronie podwodnych ekosystemów i edukować najmłodszych w tym zakresie. Gość wielu spotkań edukacyjno-przyrodniczych, a także programów telewizyjnych i audycji radiowych.

Kinga Michalska – od 3. r.ż. pasjonuje się życiem rekinów. Stała bywalczyni Akwarium Gdyńskiego oraz akwariów Europy. W trakcie swoich podróży poszukuje nowych gatunków i poznaje ich biologię. Prelegentka tematycznych warsztatów edukacyjnych w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, a także na dziecięcych obozach. Podczas swoich wystąpień, stara się zmienić wyobrażenie o rekinach w ramach edukacji przez zabawę. Podopieczna Fundacji Wsparcia Rozwoju Społecznego “Jantar”.

Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego

e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
tel. kom. +48 605 082 626
tel. stacj. +48 58 732 66 20

Skip to content