Morza Zimne

Morza Zimne

Nietypowy gatunek meduz, wyjątkowe skorupiaki i  ekspozycja  zbudowana poniżej poziomu morza. Otworzyliśmy największy w Polsce kompleks, prezentujący środowisko mórz zimnych półkuli północnej. Otwarcie miało miejsce 20 kwietnia 2024 roku. 

Prace budowlane nad realizacją nowej inwestycji Akwarium Gdyńskiego rozpoczęły się w 2021 roku. Już od samego początku było to niezwykłe wyzwanie. W ciągu 4 lat w Akwarium Gdyńskim powstała ekspozycja, która prezentuje faunę i florę mórz zimnych. To ponad 30 gatunków zwierząt oraz trzy razy więcej wody niż wynosiła dotychczasowa kubatura wszystkich naszych zbiorników i nowe doświadczenia dla zwiedzających.

O 450 000 litrów wody więcej!

Nowa ekspozycja to 12 zbiorników o łącznej kubaturze 450 000 litrów! Zamieszkały w nich przede wszystkim ryby kostno- i chrzęstnoszkieletowe, ale także skorupiaki i wyjątkowy dla nas gatunek meduzy wyhodowany przez naszych akwarystów – Chrysaora quinquecirrha. Podziwiajcie zachowanie ryb ławicowych, strefy przyboju oraz takich, które ukrywają się w piasku. Cała ekspozycja prezentuje faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku. Docelowo w nowej przestrzeni zamieszka aż 1300 nowych organizmów.

Pod powierzchnią Bałtyku

Rozbudowa ścieżki edukacyjnej nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego stanowiła wyzwanie od pierwszego dnia rozpoczęcia prac budowlanych. Największym z nich, było przekształcenie dotychczasowej piwnicy w przestrzeń użytkową. Konieczne było zatem obniżenie fundamentów i posadzki piwnicy, a także zbudowanie nowych posadowień kolumn, które dźwigają ciężar konstrukcji rotundy. Ze względu na utworzenie nowej przestrzeni poniżej poziomu morza, wykonawca musiał zbudować wokół nowego piętra konstrukcję na wzór wanny, która ma na celu zabezpieczyć budynek przed dostawaniem się wody do jego wnętrz. Zwiedzając zatem Salę “Morza Zimne” dosłownie przenosimy się pod wodę!

Morza Zimne – od Atlantyku do Bałtyku

Nowa ekspozycja zaprojektowana jest w taki sposób, by pokazać różnorodność środowiska, które powszechnie nie jest za takie uważane. A dynamiczne, dobrze natlenione i pełnosłone wody północnego Atlantyku zapewniają doskonałe warunki do życia wielu gatunkom zwierząt i roślin. Ta sala to zaproszenie do odbycia podróży, która wiedzie od otwartych wód Oceanu Atlantyckiego do prawie zamkniętego, najsłabiej zasolonego morza świata – Bałtyku.

Każdy zbiornik usytuowany na trasie zwiedzania przybliża odwiedzających do poznania wycinka wyjątkowego bogactwa chłodnych mórz europejskich.

Ocean i ludzkość są nierozłącznie powiązani

Nowa ekspozycja to nie tylko miejsce, w którym Atlantyk spotyka się z Bałtykiem. To również przestrzeń, w której goście Akwarium Gdyńskiego będą mogli poznać relacje, jakie łączą świat morski ze światem ludzi. Wszechocean dostarcza bowiem około 50% tlenu, którym oddychamy, kształtuje klimat, wpływa na pogodę i jest źródłem zasobów pomagających ludziom żyć zdrowo.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w ramach działania 11.4 RPO WP 2014-2020.

Projekt w liczbach:

Wartość ogółem: 19 365 271,32 zł
Wydatki kwalifikowalne: 15 424 777,46 zł
Wnioskowane dofinansowanie UE: 11 035 612,10 zł
Poziom dofinansowania [%] UE: 71,54%
Liczba zbiorników – 12
Ilość wody – 450 000 litrów
Największy zbiornik – 126 700 litrów
Najmniejszy zbiornik – 2 300 litrów
Termin zakończenia realizacji – 31.12.2023 r.
Termin otwarcia ekspozycji – 20.04.2024 r.

Wykonawca projektu został wyłoniony w ramach drugiego postępowania przetargowego. Postępowanie wygrała firma 3JM Michał Bryłka.

Jak wyglądała inwestycja?

Tak wyglądała nasza piwnica na początku prac inwestycyjnych.

Zaaranżowanie przestrzeni ekspozycyjnej, w miejscu do tej pory nieprzygotowanym do przyjmowania turystów, wymagało szeregu prac budowlanych. To między innymi:

  • wzmocnienie istniejącej konstrukcji budynku, 
  • obniżenie fundamentów i posadzki piwnicy, 
  • wykonanie klatki schodowej, 
  • doprowadzenie nowej windy oraz wszelkich niezbędnych instalacji.

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądała budowa nowej ekspozycji, zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego naszą podróż od początku pracy do przyjazdu zwierząt.

Skip to content