Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim

Chociaż niepozorna, trawa morska jest jedną z ważniejszych roślin jakie spotkamy we wszechoceanie. Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych, czy lasów tropikalnych! Ze względu na niedoceniane znaczenie przyrodnicze i gospodarcze podwodnych łąk, a jednocześnie ogromną antropopresję, pod którą się znajdują, w marcu obchodzimy Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich. W tym roku zapraszamy do odwiedzania Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB oraz mediów społecznościowych, aby lepiej poznać te ciekawe rośliny.

INSTAGRAM @AkwariumGdynskie

Zapraszamy Was do śledzenia naszego konta, które w marcu będzie przepełnione wiedzą o trawach morskich. Dodatkowo w naszym czwartkowym cyklu #czytamywAkwarium, w dniach 4, 18 oraz 25 marca, będzie odbywał się konkurs wiedzy o podwodnych łąkach. Zwycięzców nagrodzimy niedostępną w sklepach, wydaną przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy książką „Zatoka Pucka Wewnętrzna. Przewodnik dla każdego”, poświęconą ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej.

Regulamin konkursu trawy morskie

FACEBOOK

2 marca wypatrujcie na naszym Facebooku 99 już odcinka serii NiePodręcznik Oceaniczny, prowadzonej – przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym, Today We Have i Akwarium Gdyńskim. Filmik będzie oczywiście poświęcony trawom morskim.  Jeśli nie zdążycie obejrzeć nas na Facebooku, zapraszamy Was na naszą stronę www.oceanliteracy.pl, gdzie znajdziecie wszystkie odcinki serii.

DZIAŁANIA NA TERENIE AKWARIUM GDYŃSKIEGO MIR-PIB

Na czas obchodów MŚTM w sali Zostera marina, w całości poświęconej ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej, zostaną umieszczone dodatkowe informacje o znaczeniu tych roślin. Liczymy również na to, że będziemy mogli spotkać się z Wami osobiście podczas obchodów Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego w weekend 20-21 marca 2021 r.

Zaprosimy Was wówczas do naszej Sali Kinowej na prelekcje poświęcone trawom morskim i związanymi z nimi organizmami oraz umożliwimy obserwację niektórych organizmów z bliska.

TRAWA MORSKA W TERENIE

Zachęcamy Was również do wsparcia wysiłku naukowców, którzy badają zasięgi występowania oraz obfitość traw morskich na świecie. Możecie to zrobić dzięki aplikacji SeagrassSpotter (https://seagrassspotter.org/), która pozwala rejestrować obserwacje trawy morskiej np. podczas spacerów na plaży. Wystarczy zrobić zdjęcie, wybrać gatunek i jednym kliknięciem załadować informacje do systemu. Nie martwcie się, nie musicie znać się na trawach morskich, aby to zrobić, aplikacja w kilku podpowiedziach pomoże określić na co trafiliście. Dla tych z Was, których onieśmiela fakt, że nie ma jeszcze polskiej wersji aplikacji, przygotowaliśmy obrazkowe tłumaczenie aplikacji do ściągnięcia tu.

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim jest częścią inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Edukatorów Morskich (emsea.eu). Jeśli chcecie wiedzieć więcej o trawach morskich w Europie śledźcie #EMSEAgrass oraz #EMSEAgrassAwareness.

Skip to content