DIY | Krokodyl

DIY | Krokodyl

…krótkopyski – tajniak z bagien

Adres

Zbiorniki wodne w głębi afrykańskiego lądu. Występuje w krajach takich jak: na zachodzie – Senegal, docierając na wschód, do Ugandy oraz do Angoli na południu.

Rekordy

Najmniejszy i najbardziej masywny gatunek w rodzinie krokodylowatych. Największy zaobserwowany okaz miał 1,9 m. Największe samice mogą ważyć 40 kg, a samce nawet 80 kg.

Wygląd

 Głowa zakończona tępym, krótkim pyskiem z zębami przystosowanymi do miażdżenia muszli mięczaków i pancerzyków krabów. Brązowe oczy. U pozostałych przedstawicieli krokodyli kolor jest żółto-zielony. Silnie opancerzona szyja, grzbiet i ogon dla ochrony przed drapieżnikami. Pokryta łuskami skóra sama może stanowić duże zagrożenie dla przetrwania tego gatunku. Skóra z brzucha krokodyla należy do najdroższych towarów na świecie. Mimo wielu ograniczeń i zakazów kłusownicy zabijają krokodyle, by wyprodukować z nich luksusowe torebki, buty lub paski.

 Dieta

Dzień spędza głównie na drzemce, a nocą poluje. Zjada różne małe zwierzęta, takie jak pierścienice, ślimaki, owady, kraby, żaby, jaszczurki, ryby, ptaki wodne oraz nietoperze. Ma wielki apetyt na owoce, co wyróżnia go na tle innych gatunków krokodyli.

Pora deszczowa

Krokodyle krótkopyskie są samotnikami. Zbierają się w grupy jedynie w okresie lęgowym. Samiczki budują gniazda ze szczątków roślin, do których składają 10-20 jaj. System dźwiękowy – stukanie w skorupkę – pomaga krokodylkom ustalić kolejność opuszczania jaj. Po inkubacji młode wydają odgłosy, które przywołują matkę. Potem udają się wraz z nią do wody.

SUPER MOC

Krokodyl jest dyskretny i podstępny niczym szpieg. Jest w stanie wytrwać przy powierzchni wody wiele godzin, wystawiając co najwyżej nozdrza i czujne oczy, aby nagle zaatakować nieświadomą zagrożenia ofiarę.

Czyhający krokodyl. David Clode, Unsplash

Tekst – Małgorzata, Centrum Edukacji | Akwarium Gdyńskie

 Zrób to sam | Krokodyl

Jeśli marzycie o egzotycznym zwierzaku domowym to polecamy zrobienie własnego krokodyla 😉 Potrzebna będzie wytłaczanka po jajkach, dowolne farby w odcieniach zieleni, przydadzą się też kawałki wycinanki lub kolorowego papieru na oczy i jeszcze niewielkie kawałki kartonu, tektury na nogi. Wytłaczankę malujemy na zielono, jej kształt będzie naśladował wybrzuszenia na skórze krokodyla. Jeśli wolicie mniejszego przedstawiciela rzędu krokodyli – krokodyla krótkopyskiego, osiągającego wielkość do 1,8m to wytłaczankę pomalujcie na brązowo. Z kawałków tektury wytnijcie cztery krótkie nogi, przyklejcie po bokach wytłaczanki i je również pomalujcie na wybrany kolor. Jeśli chcecie aby paszcza Waszego krokodyla była ruchoma to odetnijcie płaską część wytłaczanki (ta która normalnie znajduje się na górze) za drugim rzędem wgłębień – popatrzcie na zdjęcie. Przymocujcie boki za pomocą nitki do górnej części – wtedy paszcza będzie się otwierać i pokazywać rząd ostrych białych zębów, które to wycinamy z kartonika lub tektury i malujemy na biało. Zęby przyklejamy dobrym klejem, nie chcemy aby wypadły podczas posiłku w – mocne zęby przydadzą się podczas karmienia Waszego pupila rybami, skorupiakami, płazami oraz innymi mniejszymi zwierzętami (mogą być również z kartonu 😉 ). Na koniec jeszcze oczy – bystre oko po obu stronach głowy, któremu nie umknie żadna zdobycz!

Skoro użyliśmy wytłaczanki do jajek, możemy też zagospodarować jajka i umieścić je zbudowanym gnieździe krokodyla, wszak kurczaki to niedalecy krewni krokodylów 😉 a same krokodyle mamy są troskliwym rodzicem, który porozumiewa się ze swoimi młodymi już wtedy, gdy te pozostają jeszcze w osłonkach jajowych.

Koncepcja, realizacja, zdjęcia – Michalina, Centrum Edukacji | Akwarium Gdyńskie

Skip to content