To już piętnasta edycja ikonicznego wydarzenia w Akwarium Gdyńskim!
Podczas tegorocznego „Tygodnia Rekina”, skupimy się na pokazaniu różnorodności rekinów i ich cechach przystosowawczych. To dzięki nim ryby te przetrwały w środowisku 450 milionów lat, wymiatając z podium historii nawet najciekawsze z dinozaurów.
W celu bliskiego poznania ryb chrzęstnoszkieletowych zapraszamy do naszego zoo w dniach od 14 do 19 listopada.
Wszystkie atrakcje dostępne są po wykupieniu biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.
Program
14-19.11 (wtorek – niedziela)
EKSPOZYCJA 10:00-17:00 (kasa czynna do godz. 16:30)
W godzinach otwarcia wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego zapraszamy zwiedzających do gry detektywistycznej Ryby chrzęstnoszkieletowe na szlaku!
Dzięki mapie i ukrytych w niej ciekawostkom, gościom znacznie łatwiej będzie sprostać zadaniu, które polega na zlokalizowaniu rekinów i płaszczek na ekspozycji. Grę chętni do zabawy będą mogli pobrać w kasie Akwarium.
W listopadowe poniedziałki ekspozycja jest nieczynna dla zwiedzających.
13-17.11 (poniedziałek – piątek)
SKRZYDŁO EDUKACYJNE 07:30-15:30
Sympatyczny Rekin odwiedza wszystkie grupy umówione na zajęcia, niezależnie od wieku uczestników i tematu lekcji.
17.11 (piątek)
SALA KINOWA i EKSPOZYCJA 16:00-18:00
Wieczór z rekinami. Prelekcja o badaniach naukowych ryb spodoustych oraz rekinach w ujęciu popkulturowym, zakończona wspólnym zwiedzaniem wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego.
WYMAGANE ZAPISY
Prześlij do nas formularz zgłoszeniowy.
Regulamin uczestnictwa w spotkaniu.
18-19.11 (sobota – niedziela)
SALA PRZEDSZKOLNA 11:00-12:00
REKINga w Płetwusiowie. Warsztaty dla dzieci w wykonaniu ośmiolatki, której miłością stały się chrzęstnoszkieletowe. Będzie to opowieść o tym jak pożytecznymi zwierzętami w ekosystemie są rekiny. Nie zabraknie symulacji zachowań rekinów w środowisku i wspólnych zabaw edukacyjnych.
SALA DYDAKTYCZNA, II p. wystawy 11:00-15:00
Obserwacje mikroskopowe, w trakcie których zwiedzający będą mogli zbadać szkielet, łuski i zęby żarłaczy.
Kącik fotograficzny w szczęce prehistorycznego megalodona, której rekonstrukcji podjął się nasz etatowy akwarysta-rzeźbiarz.
Studio wodnego tatuażu, dzięki któremu najciekawsze rekiny zostaną z Wami na dłużej.
PRACOWNIA WSZECHOCEANU 11:00-15:00
Strefa kreatywnego nauczania. Laboratorium o naturze rekinów, a w nim porcja wiedzy i aktywności, które pozwolą:
- wyobrazić sobie do jakich rozmiarów dorastają wybrane gatunki (rekinometr),
- rozpoznać płeć rekina po płetwach,
- określić dietę pokarmową po zębach
- zaprojektować rekina pod kątem danych biologicznych,
- przyjrzeć się z bliska kształtom kapsuł rogowych, z których wykluły się gatunki jajorodne obecne na wystawie: rekin marmurkowy, bambusowy i rogaty.
W pogoni za rekinami. Międzypokoleniowe spotkanie edukacyjne z podróżniczką Justyną Szumacher, która nurkuje od 25 lat, a jej pasją jest pływanie z rekinami w ich naturalnym środowisku. Za cel postawiła sobie poznanie tych wyjątkowych zwierząt i dzielenie się wiedzą o nich, by zdjąć z rekinów łatkę czyhających na ludzi bezwzględnych zabójców.
Prześlij do nas formularz zgłoszeniowy.
Regulamin uczestnictwa w spotkaniu.
Prelegentki
Małgorzata Żywicka, w latach 2001–2006 studiowała oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalnością biologia morza. Od 2006 pracuje w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR–PIB; współautorka wystaw, warsztatów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży, organizatorka szkoleń specjalistycznych oraz kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Od 2010 jest koordynatorką programu praktyk studenckich i wolontariatu na rzecz Akwarium Gdyńskiego. Od 2020 członkinią European Marine Science Educators Association (EMSEA) – międzynarodowego stowarzyszenia edukatorów morskich.
Justyna Szumacher – podróżniczka i pasjonatka nurkowania z rekinami. Od 25 lat przemierza świat w poszukiwaniu różnych gatunków rekinów. W swojej pracy stara się “odczarować” nieprzyjazny wizerunek rekina, przekazywać wiedzę o ochronie podwodnych ekosystemów i edukować najmłodszych w tym zakresie. Gość wielu spotkań edukacyjno-przyrodniczych, a także programów telewizyjnych i audycji radiowych.
Kinga Michalska – od 3. r.ż. pasjonuje się życiem rekinów. Stała bywalczyni Akwarium Gdyńskiego oraz akwariów Europy. W trakcie swoich podróży poszukuje nowych gatunków i poznaje ich biologię. Prelegentka tematycznych warsztatów edukacyjnych w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, a także na dziecięcych obozach. Podczas swoich wystąpień, stara się zmienić wyobrażenie o rekinach w ramach edukacji przez zabawę. Podopieczna Fundacji Wsparcia Rozwoju Społecznego “Jantar”.
Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
tel. kom. +48 605 082 626
tel. stacj. +48 58 732 66 20