Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Wakacje w Akwarium

Organizowane przez nas dodatkowe atrakcje wakacyjne stały się już tradycją w kalendarzu trójmiejskich wydarzeń letnich. Od 1 lipca do 31 sierpnia zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych oraz projekcjach filmowych dostępnych dla naszych gości w cenie biletu wstępu na ekspozycję. Celem jest zapoznanie uczestników z kruchym pięknem otaczającej nas przyrody. Zanieczyszczenia oceanu stały się już nieodłącznym, smutnym elementem współczesnego morskiego krajobrazu. Właśnie dlatego już sam plakat wydarzenia ma wpływać na emocje odbiorcy i zmuszać do chwili refleksji nad stanem środowiska.

Podczas Wakacyjnych Spotkań z Nauką Akwarium zabierze swoich gości na rafę koralową. Zajęcia odbywać się będą we wszystkie dni powszednie (poza 15 sierpnia) trzy razy dziennie w godzinach 11.30, 12.30 oraz 13.30. Uczestnicy będą mogli dotknąć prawdziwych koralowców, rozgwiazd oraz wielkich muszli. Podczas obserwacji mikroskopowych zębów rekina, jego skóry oraz kręgu, będzie można posłuchać o ważnych cechach przystosowawczych tych zwierząt. W trakcie zajęć opowiemy o niektórych z zagrożeń, jakie stwarzamy dla Tych wspaniałych ryb. Wytłumaczymy, czym jest finning, czyli bestialskie połowy rekinów oraz dlaczego na egzotycznych wakacjach nie powinniśmy kusić się na kosztowanie zupy z tych ryb. Poruszymy temat plastiku i mikroplasiku, czyli nieodłącznych elementów wodnego krajobrazu. Zanieczyszczenia tego typu niszczą morski ekosystem na kilka podstępnych sposobów. Większe elementy mogą zdeformować ciało zwierząt, a niewidoczny mikroplastik jest bezwiednie spożywany przez mieszkańców oceanu. Następnie odkłada się w ich tkankach, by później trafić do naszego układu pokarmowego. Nie można również pominąć faktu, że z plastikowych odpadów wydzielane są substancje chemiczne, mogące wpływać na cały ekosystem. Innym niebezpieczeństwem okazują się chemiczne filtry UV, którymi smarujemy skórę w czasie wakacji. Podczas pokazowego eksperymentu pokażemy jaki wpływ mają te substancje na środowisko delikatnych raf koralowych. Zajęcia przygotowaliśmy tak, by uczestniczyć w nich mogły całe rodziny, niezależnie od wieku uczestników.

Jeżeli odwiedziny w Akwarium i uczestnictwo w zajęciach dodatkowych pozostawią w naszych gościach jeszcze odrobinę niedosytu, w Sali Kinowej wyświetlane będą zjawiskowe filmy przyrodnicze. Projekcje rozpoczną się o pełnych godzinach między 11.00 a 18.00 we wszystkie dni tygodnia. Filmowe emocje przeniosą widzów do baśniowego świata głębin morskich. Magiczne ujęcia to propozycja nie tylko dla zainteresowanych nurkowaniem, ale dla każdego, kto chciałby poznać piękno naszej planety.

Uczestnictwo we wszystkich wakacyjnych atrakcjach Akwarium nie wymaga wcześniejszych zapisów, jednak liczba miejsc jest ograniczona pojemnością sal, a wszystkie wymienione wyżej atrakcje będą dostępne w ramach biletu wstępu do Akwarium.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content