Tydzień Rekina || 18 – 24.11

Tydzień Rekina || 18 – 24.11

Rekiny to zwierzęta starsze od dinozaurów! Współczesne gatunki to oczywiście dalecy potomkowie starszych pokoleń, jednak ich ogólna budowa nie zmieniła się aż tak bardzo. Od około 400 milionów lat niepodzielnie królują w wodach oceanu. Niestety, my ludzie, możemy się okazać pierwszym prawdziwym zagrożeniem dla tej grupy gatunków. Mimo tego, że rekiny często kojarzą się nam z żarłocznymi bestiami, niektóre z nich są niezwykle łagodne i to my bardziej zagrażamy im niż one nam. Szansa na to, że wygramy w główną nagrodę w lotto, są 20 razy większe niż to, że kiedykolwiek zaatakuje nas rekin.

 

Zmiany klimatyczne, przełowienie, zanieczyszczenie i niszczenie siedlisk oraz wciąż powiększające się pokłady plastiku w oceanie to czynniki wpływające na obniżenie ich liczebności. Ludzie zabijają te ryby w celu pozyskania mięsa, oleju z wątroby, czy płetw, na których przyrządza się zupę. Płetwy odcina się, a jeszcze żywe, okaleczone zwierzę wrzuca się z powrotem do wody. Ten krwawy proceder nazywa się finningiem i w Europie jest już oficjalnie zakazany. Wciąż jednak są miejsca na świecie, gdzie taka praktyka pozostaje legalna.

 

Właśnie dlatego Akwarium Gdyńskie po raz kolejny organizuje jedną z ulubionych imprez naszych gości, czyli Tydzień Rekina! Zaczynamy w niedzielę 18 listopada, a kończymy w sobotę 24 listopada. Przedstawimy te niezwykłe stworzenia, podzielimy się wiedzą dotyczącą ich biologii oraz zdradzimy najciekawsze tajemnice ich życia.

 

W dni weekendowe na salach ekspozycyjnych dzieci zaangażujemy we wspólną zabawę w Strefie Malucha. Będzie kolorowo i kreatywnie. Starszych zaprosimy do Strefy Gracza, w której będzie można zmierzyć się z tematycznymi grami. Oczywiście pojawi się także Strefa Naukowca, w której znajdziecie niesamowite eksponaty do podziwiania (również przez obiektyw mikroskopu), a nasi Edukatorzy zdradzą Wam ciekawostki dotyczące życia tych ryb. Na deser zaprosimy naszych gości do strefy, która nie jest zazwyczaj dostępna dla zwiedzających. Zejdziemy wspólnie do piwnicy, aby zobaczyć i przyjrzeć się bliżej żarłaczom rafowym czarnopłetwym. W trakcie zabawy o pełnych godzinach: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 będą odbywały Quizy z nagrodami. 

 

W pozostałe dni Tygodnia Rekina również warto nas odwiedzić. Będziemy wyjątkowo otwarci także w poniedziałek, w standardowych godzinach od 10.00 do 17.00. Goście będą mogli pobrać specjalnie przygotowane karty z zadaniami w punkcie wypożyczeń e-guide oraz przy kasach. Za jej prawidłowe wypełnienie odbierzecie pamiątkową przypinkę. O godzinie 10.30, 12.30 oraz 14.00 zorganizujemy zwiedzanie pomieszczenia hodowlanego żarłaczy rafowych czarnopłetwych.

 

W trakcie zwiedzania poszukajcie wzrokiem instalacji rekina młota, wykonanego z plastikowych odpadów w ramach akcji National Geographic „Planeta albo plastik”. Znajdziecie go podwieszonego do sufitu nad schodami przy windzie. #PlanetaAlboPlastik Jako gatunek znajdujący się na szczycie łańcucha pokarmowego jego ciało może kumulować cząsteczki tych zanieczyszczeń, które znajduje się w innych gatunkach stanowiących ich pożywienie.

 

To oczywiście nie koniec atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Pamiętajcie, że aby uczestniczyć we wspólnej zabawie należy zakupić bilet wstępu do Akwarium, który można nabyć wcześniej w naszym sklepie internetowym.

 

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content