Tydzień Rekina | 15-21.11.2021

Tydzień Rekina | 15-21.11.2021

Tydzień Rekina w Akwarium Gdyńskim 2021Ciekawi rekinów? Zapraszamy Was na cały tydzień (15-21.11) świętowania z tymi fascynującymi rybami, zarówno w budynku Akwarium Gdyńskiego jak i on-line, bo „Tydzień Rekina” to doskonała okazja do bliższego poznania całej plejady różnych gatunków rekinów i płaszczek hodowanych w naszym ogrodzie zoologicznym oraz czas przekazywania wiedzy na temat biologii ryb chrzęstnoszkieletowych oraz zagrożeń, z jakimi muszą się współcześnie mierzyć. W tegorocznej edycji nie zabraknie szczęk, ani ciekawych opowieści…


PROGRAM W BUDYNKU

od poniedziałku do piątku (15-19.11), godz. 07:30-15:30

Pierwsze atrakcje będą czekały na grupy zapisane na lekcje w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, odwiedzi je bardzo ludzki sympatyczny rekin.

od wtorku do piątku (16-19.11), godz. 11:00-14:00

Już na samym początku trasy zwiedzania, czyli w Sali Dydaktycznej czekamy na zwiedzających (dzieci i osoby dorosłe) w bezpiecznej strefie naukowo-badawczej. Przedstawimy nasze najciekawsze eksponaty związane z biologią rekinów (kolekcję zębów, które świadczą o diecie pokarmowej ryb; skórę ze zjawiskowymi łuskami plakoidalnymi; fragment szkieletu zbudowany z chrząstki; kapsuły rogowe, z których przyszły na świat wybrane gatunki jajorodne). Będzie to również wyjątkowa okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia w modelowej szczęce prehistorycznego megalodona. Podczas dalszych etapów zwiedzania, zachęcimy odwiedzających do odnalezienia rekinów i płaszczek na wystawie stałej Akwarium Gdyńskiego.

w sobotę i niedzielę (20-21.11), godz. 10:00-14:00

W Sali Dydaktycznej uruchamiamy strefę naukowo-badawczą, zaprezentujemy ciekawe preparaty przybliżające dzieciom i dorosłym różne gatunki ryb, ich dietę pokarmową („gabinet dentystyczny” – po zębach do paszczy właściwego drapieżnika), dymorfizm płciowy („rekiny do pary”), zróżnicowanie pod względem sposobów rozmnażania i nietypowego wyglądu jaj („torebki syreny”), pod lupę wzięta zostanie również zjawiskowa skóra z łuskami ryb spodoustych („rekin na dotyk”) i zmysły zwierząt, które mogą poszczycić się największym mózgiem wśród ryb.

W szlak za turystami ruszy najprawdziwszy rekin, którego spotkacie na ekspozycji. Zwiedzający będą mogli zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Dla chętnych rekin będzie miał przygotowane krótkie quizowe pytania na temat zwierząt z wystawy. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie można otrzymać od rekina pamiątkową przypinkę.

W Sali Kinowej w godz. 10:30-11:30 oraz 12:30-13:30 odbywać się będą międzypokoleniowe spotkania edukacyjne pod nazwą „Akademia rekina – superbohaterowie”, na których pracownicy Centrum Edukacji przedstawią supermoce wybranych gatunków rekinów. Na uczestników czekają wyjątkowe upominki.

UWAGA:

Udział w spotkaniu wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc (limit miejsc w sali: 25 osób); wykupienia biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego (za udział w spotkaniu edukacyjnych, uczestnicy nie ponoszą dodatkowych kosztów). Spotkania edukacyjne przeznaczone są dla gości indywidualnie zwiedzających wystawę.

Rezerwacji na dzień i godz. spotkania edukacyjnego można dokonywać drogą mailową, pisząc na adres akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl lub telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 07:30-15:30, pod numerem telefonu +48 587 32 66 20.

Tu znajdziecie regulamin wydarzenia.


PROGRAM ON-LINE

Przez 7 dni (15-21.11) dostarczać będziemy wiedzy na temat ryb chrzęstnoszkieletowych w mediach społecznościowych Akwarium Gdyńskiego (Facebook, Instagram).

15.11 – W Święto Wojskowego Centrum Geograficznego przedstawiamy informacje na temat występowania rekinów oraz sylwetki wybranych gatunków (rekina epoletowego i tępogłowego).
16.11 – W Dzień Tolerancji, który ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie, tematem przewodnim stanie się rekin w kulturze, omówimy listę gatunków, które stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka (rekiny o najgorszej reputacji, jak uniknąć ataku rekina?, rodzaje ataków).
17.11 – O rybach chrzęstnoszkieletowych w handlu.
18.11 – O rekinach i płaszczkach z hodowli Akwarium Gdyńskiego.
19.11 – Dzień Przedsiębiorczości Kobiet i Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to doskonała okazja, aby rzucić światło na ciekawe związki – relacje między rekinami.
20.11 przypada Powszechny Dzień Dziecka i Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wpis poświęcamy rozwojowi rekinów.
21.10 obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa – wpis dedykujemy żywym zasobom mórz i oceanów.


ZAPLANUJ WIZYTĘ

  1. Tu znajdziecie informacje dot. godziny i dni otwarcia wystawy
    (15.11 – poniedziałek – ekspozycja nieczynna dla zwiedzających)
  2. Wszystkie atrakcje w budynku dostępne są po wykupieniu biletu wstępu. Sprawdź ceny biletów.
  3. Udział w spotkaniu edukacyjnym „Akademia rekina – superbohaterowie” w Sali Kinowej (sobota i niedziela: 20-21.11, w godz. 10:30-11:30 oraz 12:30-13:30) wymaga rezerwacji miejsc
  4. Na całym terenie Akwarium Gdyńskiego oraz w Sali Kinowej, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przy użyciu maseczki. Zapoznaj się z naszym regulaminem zwiedzania.

Dodatkowe informacje:
Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
+48 58 732 66 20
akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Skip to content