Wersja skrócona skierowana do dzieci
Cel
Zapewnienie bezpieczeństwa Tobie, dbałość o Twoje dobro, uwzględnianie potrzeb i podejmowanie działań w Twoim jak najlepszym interesie.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim oraz małoletnimi a personelem Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, w tym zachowania niedozwolone
1. Przed zatrudnieniem i dopuszczeniem do działalności edukacyjnej i związanej z Twoimi zainteresowaniami, sprawdzamy każdego w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. Każdy nasz pracownik jest również zobowiązany do złożenia oświadczenia o znajomości i przestrzeganiu zasad zawartych w Polityce Ochrony Małoletnich w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym.
2. Każdy z naszych pracowników działa dla Twojego dobra i w Twoim interesie. Wszyscy pracownicy będą traktowali Ciebie z szacunkiem i uwzględniając Twoje potrzeby i godność. Niedopuszczalne dla nas jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
3. Każdy z naszych pracowników będzie reagował na wszelkie negatywne i agresywne zachowania w stosunku do Ciebie.
4. W celu zapewnienia Tobie lepszej ochrony musisz przestrzegać obowiązujących u nas norm i zasad.
5. Jesteś zobowiązany do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach przyjętych norm i wartości. Wszyscy akceptują i szanują siebie nawzajem.
6. W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, niezwłocznie poinformujemy o tym fakcie Twojego opiekuna i zobowiążemy go do podjęcia działań interwencyjnych.
7. Nasi pracownicy zobowiązani są do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności.
8. Odpowiedzialność za Ciebie podczas korzystania z oferty Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB ponoszą Twoi opiekunowie. Nasi Pracownicy nie pozostają sam na sam z Tobą podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych oraz nie mają kontaktu z Tobą w zakresie czynności higienicznych.
9. W przypadku lekcji/warsztatów wymagających bezpośredniego kontaktu fizycznego z Tobą (np. ubieranie kamizelek asekuracyjnych, spodniobutów, przebieranie w stroje organizmów z ekspozycji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB), nasi pracownicy zobowiązani są do przestrzegania szczególnych zasad, norm zachowań wobec Ciebie. Nasi Pracownicy unikają innego kontaktu fizycznego z Tobą niż niezbędny.
Zachowania niedozwolone
1. Stosowanie agresji i przemocy fizycznej, słownej, psychicznej oraz seksualnej.
2. Naruszenie nietykalności osobistej.
3. Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego.
4. Nieuzasadnione, bez zgody opiekuna lub prowadzącego zajęcia opuszczanie miejsca, w którym realizowana jest oferta Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.
5. Niewłaściwe zachowania, niezgodne z obowiązującymi standardami.
6. Niestosowne zachowania: obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, używanie wulgaryzmów, obraźliwe gesty, niestosowne żarty, wypowiadanie treści oraz nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym.
7. Dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, seksualność, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd.
8. Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem małoletnich bez zgody ich opiekunów.
Wymogi uwzględniające sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
1. Nasi pracownicy w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami zachowują cierpliwość, odnoszą się do nich z szacunkiem, uważnie wysłuchują małoletnich i starają się udzielić odpowiedzi dostosowanej do ich sytuacji związanej z niepełnosprawnością. Nie używamy przewagi intelektualnej, nie zawstydzamy, nie upokarzamy.
2. Odpowiedzialność za małoletnich z niepełnosprawnościami, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami intelektualnymi utrudniającymi komunikację z naszymi pracownikami ponoszą ich opiekunowie. Małoletni, o których mowa w tym punkcie, pozostają pod stałym nadzorem opiekuna.
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy umożliwia dostęp do treści edukacyjnych i informacyjnych za pomocą sieci Internet podczas zwiedzania wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego, korzystania z przewodników multimedialnych https://akwarium.gdynia.pl/przewodniki-multimedialne/.
W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego personel Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego zobowiązany jest do natychmiastowego poinformowania o zaistniałej sytuacji koordynatora do spraw standardów ochrony małoletnich w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym/Akwarium Gdyńskim MIR-PIB.
Standardy Ochrony Małoletnich w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w pełnej formie dostępne są na stronie internetowej https://mir.gdynia.pl/ oraz na stronie Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB https://akwarium.gdynia.pl/ a także poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla personelu, wywieszenie w widocznym miejscu w każdej lokalizacji MIR-PIB, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
UWAGA!
- Jeśli w Akwarium Gdyńskim lub innych komórkach Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego spotkało Cię coś czego nie akceptujesz, śmiało powiedz nam o tym
- Jeśli ktokolwiek Cię skrzywdził, powiedz nam o tym,
- Jeśli jesteś czymś zmartwiony, możesz z nami porozmawiać, a my spróbujemy Ci pomóc, zapewnimy bezpieczeństwo
Kontakt telefoniczny do osoby odpowiedzialnej za Politykę ochrony małoletnich MIR-PIB: 58 732 66 22
Informacja o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy przez osobę małoletnią
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jest czynny całą dobę przez cały tydzień. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia zadzwoń pod bezpłatny numer: 116 111.
Rzecznik Praw Dziecka również prowadzi całodobowy, darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania gdzie zarówno dzieci jak ich prawni opiekunowie mogą uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i psychologiczne. tel.: 800 12 12 12