Skra Ormuzdowa dla Akwarium Gdyńskiego

Skra Ormuzdowa dla Akwarium Gdyńskiego

za zaangażowanie w promocję kultury kaszubskiej poprzez realizację projektu
Kaszëbë na walë / Kaszuby na fali

Nagroda Skry Ormuzdowej jest przyznawana od 1985 roku przez redakcję miesięcznika „Pomerania”. Jej nazwa pochodzi z kaszubskiej epopei Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Laureatem Skry Ormuzdowej zostaje się za: szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy kultury. Wśród laureatów Skry Ormuzdowe za 2021 rok znalazło się  Akwarium Gdyńskie.

Projekt Kaszëbë na walë/Kaszuby na fali, autorstwa Joanny Chęcińskiej, który realizuje nasze Centrum Edukacji od 2014 roku, to niezwykłe lekcje przyrodniczo-językowe. Dzieci i młodzież poznają bałtycką faunę i florę w języku kaszubskim. Zajęcia prowadzą nauczyciele języka kaszubskiego oraz edukatorzy (biolodzy i oceanografowie) z  Akwarium Gdyńskiego. Nad poprawnością językową w projekcie czuwa Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdyni.

Za nami siedem edycji projektu, czyli 350 grup i ponad 10 000 dzieci, młodzieży i nauczycieli, którzy przybyli na lekcję przyrody bałtyckiej połączonej z nauką jęz. kaszubskiego. „Poznaj by zachować” to główne przesłanie projektu. Poprzez poznanie języka, kultury, przyrody bałtyckiej – młodzi uczestnicy projektu budują  poczucie odpowiedzialności za trwałość naszego dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, że te działania rozbudzą świetliste skry – symbol dobra działającego dla swej krainy.

Podczas gali Akwarium Gdyńskie otrzymało również gratulacje od Rady Miasta Gdynia, które reprezentował Pan Zenon Roda oraz od Pani Renaty Gleinert – członek Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdyni. Dziękujemy wszystkim osobom, które pracowały i pracują przy projekcie Kaszëbë na walë / Kaszuby na fali oraz uczestnikom, którzy co roku tak licznie przybywają na zajęcia.

Pozostali laureaci nagrody w roku 2021 to:

Karola Bober

Regina Białk

Zyta Górna

Adam Hebel

Irena Peplińska

Małgorzata Połomska

Projekt Kaszëbë na walë/Kaszuby na fali jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Skip to content