Przygotowaliśmy dla Ciebie quiz o dziesiątce fantastycznych zwierząt, które przedstawialiśmy podczas ferii. Dzięki niemu sprawdzisz, jak dobrze pamiętasz, o czym pisaliśmy w ciekawostkach feriowych na temat ośmiornicy, wydry, perłopława, kostery, skrzypłocza, bełtwy włosiennik, pingwinów, storni, krokodyla krótkopyskiego oraz szysznika japońskiego.
Jak grać? Po prostu kliknij w odpowiedź, którą uważasz za prawidłową. Na każde pytanie masz 15 sekund.
Powodzenia!
#1. Zwierzę, u którego 2/3 mózgu znajduje się w mackach to:
Meduzy nie mają mózgu. U ośmiornicy aż 2/3 mózgu znajduje się w mackach, dlatego każde jej ramię może w tym samym czasie wykonywać inne zadania.
#2. Jedyny drapieżny ssak morski, który ma 4 siekacze w szczęce dolnej to:
Wydra morska jest jedynym drapieżnym ssakiem z 4 siekaczami w szczęce dolnej, wykorzystywanymi do kruszenia skorup małych zwierząt i wyjadania z nich miękkich tkanek. W żuchwie kaszalota osadzony jest szereg jednakowej wielkości stożkowatych zębów, wykorzystywanych niegdyś do rzeźbienia tzw. scrimshaw. Były to ozdoby, które najczęściej przedstawiały sceny z życia marynarzy podczas ich długich podróży na statkach wielorybniczych.
#3. Naturalne perły tworzy:
Niektóre mięczaki wytwarzają perły wykorzystywane do produkcji ozdób. Powstają one w wyniku reakcji organizmu na podrażnienie. Gdy do muszli wpada „intruz”, najczęściej ziarenko piasku, małż otula je miękkim płaszczem i odkłada wokół niego cienkie warstwy masy perłowej. Po kilku latach walki z ciałem obcym „rodzi się” lśniąca perła. Jedyne kuliste twory produkowane przez staroraki to jaja, z których wykluwają się ich młode.
#4. Kostera rogata to:
Kostera rogata to gatunek ryby. Jedynie przez sterczące rogi wykazuje podobieństwo do bydła.
#5. Jakiego koloru jest krew skrzypłocza:
Podobnie jak u wielu skorupiaków krew skrzypłoczy ma barwę niebieską, a czynnikiem transportującym tlen w organizmie jest hemocyjanina, a nie czerwona hemoglobina.
#6. Pod jakim pseudonimem występuje bełtwa włosiennik:
Bełtwa włosiennik, którą spotkać można w Oceanie Atlantyckim i Morzu Północnym oraz podczas zimowych wlewów wody słonej do Bałtyku, występuje w jednym z opowiadań o Sherlocku Holmesie Arthura Conan Doyle’a, zatytułowanym „Lwia grzywa”. I choć przedstawiono ją jako śmiertelnie niebezpieczną, to w rzeczywistości nie zagraża życiu człowieka.
Osami morskimi nazywane są inne parzydełkowce – kostkomeduzy. Każdy osobnik zawiera toksynę wystarczającą do uśmiercenia 60 dorosłych osób. Nic więc dziwnego, że sieją postrach wśród osób kąpiących się u wybrzeży Australii. Niebezpieczna substancja atakuje skórę, system nerwowy oraz serce, śmierć może nastąpić w ciągu 3-8 minut.
#7. Najbardziej srogą antarktyczną zimę na kontynencie spędzają tylko dwa gatunki pingwinów:
Najbardziej srogą antarktyczną zimę na kontynencie spędzają tylko dwa gatunki pingwinów: pingwin cesarski, tworzący kolonie liczące 50 tys. osobników, i pingwin Adeli (białooki) – nazwany imieniem żony odkrywcy. Pingwiny: królewski i białobrewy, przenoszą się w tym czasie do cieplejszych miejsc na wyspach.
#8. Po której stronie głowy najczęściej znajdują się oczy storni:
Jak większość flądrowatych, stornie mają oczy po prawej stronie głowy. Tylko w niektórych rejonach morza liczba osobników lewostronnych dochodzi do 30%.
#9. Który ranking prawdziwie oddaje pozycję krokodyla krótkopyskiego w rodzinie:
Krokodyl krótkopyski jest najmniejszym i najbardziej masywnym gatunkiem w rodzinie krokodylowatych. Największy zaobserwowany okaz mierzył zaledwie 1,9 m. Z uwagi na mały rozmiar ciała, aby chronić się przed drapieżnikami, krokodyl ten ma silnie opancerzoną szyję, grzbiet oraz ogon. Samice mogą ważyć 40 kg, a samce nawet 80 kg.
Krokodylowate mają w swoich szeregach największego spośród gadów, dorastającego do 7 m krokodyla morskiego i mierzącego niespełna 2 m długości krokodyla krótkopyskiego.
#10. Jaką zdolność ma szysznik:
Szysznik emituje światło. Ta sztuczka udaje się mu dzięki bakteriom luminescencyjnymi ulokowanym w dolnej szczęce. Podczas nocnego polowania mikroorganizmy po pierwsze oświetlają ofiarę, po drugie zwabiają ją w pobliże kryjówki szysznika. Narządy świetlne prawdopodobnie służą tym rybom również do komunikowania się między sobą. Ciało zaopatrzone w parzydełka mają stułbiopławy, krążkopławy i koralowce.
Results
Wspaniale!
Przynajmniej 70% Twoich odpowiedzi była poprawna! Twoja wiedza o morzu jest wyjątkowa, nie przestawaj jej pogłębiać!
Serdeczne gratulacje od zespołu Akwarium Gdyńskiego!
Cóż!
Niestety mniej niż 70% Twoich odpowiedzi było poprawnych. Ale nie rozpaczaj! Nigdy nie jest za późno, by dowiedzieć się więcej o niezwykłym świecie mórz.
Nie przestawaj drążyć w tej wiedzy 🙂