Projekt Save the Sea

Projekt Save the Sea

W lipcu 2019 Akwarium Gdyńskie MIR-PIB oraz Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego rozpoczęła współpracę z Amber Girl w ramach projektu Save the Sea. Celem naszej współpracy jest zebranie funduszy na zakup urządzenia Seabin służącego do oczyszczania wód Mariny Gdynia z odpadów stałych, głównie plastiku, oraz zanieczyszczeń powierzchniowych. Po zakupieniu i zainstalowaniu urządzenia, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego wprowadzi do oferty praktyczne zajęcia edukacyjne na temat zanieczyszczenia oceanu plastikiem. Jednym z elementów zajęć będzie wyjście w teren w celu opróżnienia urządzenia Seabin oraz zbadania jakie śmieci i w jakiej ilości zostały zebrane przez urządzenie. Ponadto śmieci usuwane z Mariny Gdynia będą na bieżąco ważone, a informacja na temat ile kilogramów śmieci zostało wyciągniętych dzięki temu projektowi będzie dostępna na stronie internetowej Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB oraz w postach publikowanych w mediach społecznościowych.

Zbiórka funduszy na nasz projekt odbywa poprzez sprzedaż srebrnej bransoletki Save the Sea zaprojektowanej i sprzedawanej przez Amber Girl. Bransoletka jest wykonana z wysokiej, jakości srebra o próbie 925 i sznurka rPET produkowanego z przetworzonych plastikowych butelek oraz innych post konsumenckich i przemysłowych odpadów PET.  Główny element srebrny bransoletki nawiązuje do herbu Gdyni i ma za zadanie jednoczyć wszystkich zainteresowanych losami Bałtyku. Oprócz wsparcia finansowego dla zakupu urządzenia Seabin, bransoletka ma także charakter edukacyjny. Tworząc rozpoznawalny symbol odpowiedzialności społecznej możemy przyczyniać się do rozwoju świadomości ekologicznej nie tylko w grupie docelowej, ale także poza nią. Sama bransoletka, jak i opakowanie (szklanka buteleczka wypełniona bursztynem, drewniane wiórki, tekturowe pudełko i ekologiczne koperty ochronne), są spójne z ideą projektu. Sprzedaż bransoletki będzie prowadzona poprzez stronę Amber Girl. Cały dochód ze sprzedaży będzie przekazany Fundacji Rozwoju Akwarium Gdyńskiego na zakup urządzenia Seabin.

Podsumowanie projektu

30 lipca 2021 Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego (FRAG), Save the Sea oraz Gdynia Sport dokonały oficjalnego przekazania urządzenia Seabin do Mariny Gdynia. Tym samym symbolicznie zakończono ponad dwuletni projekt, którego celem było wsparcie ochrony wód Bałtyku.

Pomysłodawczynią projektu była Pani Ewa Gajewska, zaangażowana gdynianka, która jako Amber Girl, zaprojektowała bransoletkę Seave the Sea, z myślą o przekazaniu całego zysku z jej sprzedaży na cele pro-środowiskowe.  Sama biżuteria jest wykonana z wysokiej jakości srebra (próba 925) oraz sznurka rPET produkowanego z przetworzonych plastikowych butelek oraz innych post konsumenckich i przemysłowych odpadów PET, co sprawia, że już na etapie sprzedaży projekt ma charakter ekologiczny.  Główny, srebrny element bransoletki nawiązuje do herbu Gdyni i ma w swojej symbolice jednoczyć wszystkich zainteresowanych losami Bałtyku. Wiosną 2019 roku, poszukując beneficjenta do swojego projektu oraz wsparcia merytorycznego w realizacji projektu na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego, Pani Ewa trafiła do Akwarium Gdyńskiego oraz FRAG. Tak zrodził się pomysł zakupu urządzenia Seabin, służącego do oczyszczania wód portów jachtowych z odpadów stałych, głównie plastiku, oraz zanieczyszczeń powierzchniowych. W lipcu 2019 roku FRAG rozpoczął oficjalną współpracę z Panią Ewą Gajewska w ramach projektu Save the Sea, a dokładnie dwa lata temu – 3 sierpnia 2019 ruszyła sprzedaż bransoletek.

Cały koszt przedsięwzięcia został sfinansowany wyłącznie z funduszy uzyskanych ze sprzedaży bransoletek. Większość osób zainteresowanych projektem zakupiła bransoletki przez stronę projektu (https://savethesea.pl.), jednak jeszcze przed pandemią goście Akwarium Gdyńskiego mieli okazję zakupić je na miejscu podczas wydarzeń specjalnych np. Dni Otwarte Centrum Edukacji czy Tydzień Rekina. Inicjatywę wsparły też większe instytucje takie jak centrum edukacji Hydropolis we Wrocławiu, oraz Informacja Turystyczna w Gdyni, które zakupiły bransoletki w większych ilościach i pomagały szerzyć ideę czystego Bałtyku, dystrybuując bransoletki przez swoje kanały sprzedażowe. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji udało się zatem zrealizować równoległy cel projektu Save the Sea, jakim było stworzenie społeczności ludzi, którym los naszego wyjątkowego morza nie jest obojętny. Dziś, nie tylko w Gdyni, ale w całej Polsce i na świecie niemal 500 osób nosi bransoletki Save the Sea i dzięki nim łączy się z nami i naszymi marzeniami o czystym i zdrowym Bałtyku.

Sprzedaż bransoletek w ramach tej edycji projektu Save the sea zakończyła się oficjalnie z dniem 6 czerwca 2021, a 30 lipca urządzenie Seabin zostało przekazane przez Panią Ewą do FRAG i dalej do Mariny Gdynia. W ciągu ostatnich dwóch lat projekt wielokrotnie przyciągał uwagę mediów, w tym Radia Gdańsk, TVP Gdańsk, Dziennika Bałtyckiego. Informacja o tym lokalnym przedsięwzięciu trafiła również na stronę internetową Maritime Forum koordynowanego przez Komisję Europejską. Na początku lipca Pani Ewa wraz z Panią Dominiką Wojcieszek, Kierowniczki Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego miały także okazję zaprezentować projekt na międzynarodowej konferencji edukatorów morskich NMEA, tym samym podkreślając międzynarodowy charakter całego przedsięwzięcia.

 

 

 

 

 

Skip to content