„PODGLĄDAJĄC WIELORYBY”

„PODGLĄDAJĄC WIELORYBY”

 

Wieloryby!

W Akwarium spotkacie je tylko na naszych wystawach nieożywionych, gdzie pokrótce przybliżamy Wam charakterystykę jednej ich podgrupy – fiszbinowców.  Na szczęście mamy dla Was niespodziankę, która co najmniej pięciu naszym fanom pozwoli lepiej poznać świat i biologię wielorybów.  Akwarium Gdyńskie jest patronem wydanej przez Copernicus Center Press książki o  tych pięknych i fascynujących ssakach morskich pt. „Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin”. Dlatego organizujemy dla Was konkurs, w którym do zdobycia jest pięć egzemplarz tej publikacji. Wypatrujcie pytań konkursowych na temat wielorybów co środę od 4 listopada do 2 grudnia 2020 roku na naszym Facebooku lub Instagramie (o tak! Nie powiemy Wam, gdzie danego dnia pojawi się pytanie. Musie być czujni!). Pierwsza prawidłowa odpowiedź w komentarzu pod postem wygrywa!

Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj.

 

Zawarte tu teksty są zgrupowane w trzy zasadnicze części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ogólnie mówiąc, chcę odpowiedzieć na pytania o to, skąd wzięły się wieloryby, jak wygląda ich dzisiejsze życie i co stanie się z nimi na Ziemi w epoce człowieka (nowej erze, którą niektórzy uczeni nazywają antropocenem). Niemniej opowieści te nie chcą się grzecznie wpasować w te trzy przedziały czasowe. Czerpią jedne z drugich i wzajemnie się przenikają, ponieważ w myśleniu o wielorybach powinniśmy obejmować spojrzeniem całość dostępnego materiału. Rozwikłanie wielu tajemnic żyjących obecnie waleni wymaga odwołania się do ich ewolucyjnej przeszłości, podobnie jak niespodzianki wynikające ze skamienielin mogą tłumaczyć istotne fakty z ich dzisiejszego życia oraz naświetlać przyszłość.

– Nick Pyenson

Dr Nick Pyenson – kurator kopalnych ssaków morskich w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Publicysta, badacz antropologiczny, autor artykułów naukowych.

 

Skip to content