Rząd: Myliobatiformes (orleniokształtne)
Rodzina: Dasyatidae (ogończowate)
Taeniura lymma
Patelnica niebieskoplama, przedstawiciel ryb chrzęstnoszkieletowych, występuje powszechnie w Indo-Pacyfiku od południowej Afryki po Wyspy Salomona, w tym Morze Czerwone. Jest to najliczniej występująca płaszczka wśród raf koralowych. Co ciekawe, osobniki dorosłe i młodociane zamieszkują odmienne siedliska. Dorosłe płaszczki występują w głębszych rafach (do 20 metrów głębokości), podczas gdy młode preferują ciepłe, płytkie wody z dnem porośniętym trawą morską, namorzynami lub pokryte skałami, gdzie znajdują schronienie przed drapieżnikami. Patelnica dorasta do długości 70 cm, warto zaznaczyć, że połowę tej wartości stanowi ogon. Maksymalna szerokość jej ciała wynosi 30 cm. Jej głównym pokarmem są pierścienice, małe mięczaki, skorupiaki oraz głowonogi, które znajduje przeczesując piaszczyste dno. W ten sposób odgrywa ważną rolę ekologiczną jako bioturbator modelując morfologię dna, a także określa wzorce gęstości oraz rozmieszczenia infauny bentosowej (organizmów żyjących w osadach dennych). Poluje głównie nocą, zaś dzień spędza w bezruchu.
T. lymma ma charakterystyczne niebieskie kropki na grzbiecie, zaś ogon wyróżnia się niebieskimi paskami znajdującymi się po obu jego stronach. Na końcu ogona znajdują się dwa ostre kolce jadowe, które służą jej do obrony. Jest to pozostałość dawnych zębów skórnych, pokrywających ciało płaszczek. Utracone kolce odrastają, a rany nimi zadane są bardzo bolesne. Jest to gatunek jajożyworodny.
W trakcie zalotów samiec podgryza samicę. Ciąża może trwać od 4 do 11 miesięcy, jest to uzależnione od wielu czynników zewnętrznych i czyni je bardziej podatnymi na załamanie populacji. Na szczęście płaszczki te są w stanie rozmnażać się w niewoli.