Co powstanie gdy na 13 metrach kwadratowych użyjesz 4 metrów sześciennych styropianu, 250 kg kleju montażowego, półtorej tony zaprawy do modelowania, 50 metrów bieżących siatki zbrojeniowej i 100 metrów rur?
Nowy dom dla krokodyla krótkopyskiego!
Dekoracje w 90% stanowi sztuczna skała, korzenie oraz drzewa wykonane z betonu, rzeźbionego i malowanego. Wszystko wykonane rękoma akwarystów z Akwarium Gdyńskiego!
Część wodna nowego paludarium Zuzki ma ok 5000 litrów. Wcześniej było to około 200 litrów. Dzięki tej zmianie możliwe jest pokazanie krokodyla w bardziej naturalnym środowisku i w towarzystwie ryb.
Krokodyl krótkopyski to najmniejszy krokodyl świata. Średnio osiąga długość około 1,5m.
To samotnik, który preferuje zaciszne miejsca, takie jak małe, błotniste oczka wodne. Chociaż spotykany jest też w wodzie słonawej, w strefie namorzynowej. W ciągu dnia ukrywa się, na przykład pod zalanymi korzeniami drzew, natomiast aktywny jest nocą. Dlatego odwiedzając Zuzę często można odnieść wrażenie, że byłaby wspaniałym mimem.
Czym żywią się krokodyle krótkopyskie? Drobnymi zwierzętami, takimi jak pierścienice, ślimaki, owady, ale i kraby, żaby, jaszczurki, ryby, ptaki wodne oraz nietoperze. Co ciekawe, smakują im też owoce!
Wyjątkowość tego gatunku polega między innymi na ich… kolorze oczu. Są ciemnobrązowe, podczas gdy u pozostałych przedstawicieli krokodyli tęczówka pozostaje żółto-zielona.
Pomimo, że to najmniejsze z krokodyli, są też najbardziej masywne. Dorosłe samce mogą ważyć nawet 80 kg!
Więcej ciekawostek na temat krokodyli krótkopyskich, w tym jak młode, będąc jeszcze w jajach(!) komunikują się ze swoimi matkami oraz z czego wynikają plamy na ich ciałach, znajdziesz tutaj.
A Zuzię, samiczkę krokodyla krótkopyskiego i jej nowy dom możesz odwiedzać w Sali Na Styku Wody i Lądu w Akwarium Gdyńskim. Godziny otwarcia ekspozycji znajdziesz tutaj.
Remont, a właściwie budowa od nowa, domu dla krokodylicy, był wielkim wyzwaniem logistycznym. Zobacz film pokazujący w szybkim skrócie jak to wyglądało.