Kaszuby na fali 2021

Kaszuby na fali 2021

Zajęcia dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Grupa wiekowa: przedszkola, szkoła podstawowa

Koszt zajęć: bezpłatne

Projekt zakończony.

Projekt „Kaszuby na fali”, dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest jedyną w swoim rodzaju formą edukacji przyrodniczo-językowej. W regionalnym języku kaszubskim uczestnicy zajęć poznają  bałtycką przyrodę. Na ukształtowanie kaszubskiej mentalności duży wpływ wywierało otoczenie jezior, lasów i morza. Rybołówstwo było – poza rolnictwem – wiodącym zajęciem ludności kaszubskiej. Dlatego tak ważne jest, aby edukować młodsze pokolenia oraz uświadamiać im zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej, spowodowane działalnością człowieka.

„Poznaj, aby zachować” to hasło przewodnie tego projektu. Poprzez poznanie języka, kultury i otaczającego nas świata przyrody budujemy poczucie odpowiedzialności za trwałość naszego dziedzictwa kulturowego.

Zajęcia prowadzone będą przez dwie osoby – nauczyciela języka kaszubskiego oraz specjalistę Akwarium Gdyńskiego sprawującego pieczę nad poprawnością merytoryczną części biologicznej. Ponadto nad poprawnością językową będzie czuwało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które wyraziło chęć wzięcia udziału w projekcie jako nasz partner.

Zajęcia skierowane są do dzieci uczących się języka kaszubskiego.

Rezerwacja zajęć pod numerem:

+48 58 732 66 28, +48 587 32 66 20

Koordynator projektu:

Magdalena Domańska +48 58 732 66 28

e-mail: mdomanska@mir.gdynia.pl

Zajęcia dla szkół podstawowych: „Bôłt pòd kaszëbską banderą” / „Bałtyk pod kaszubską banderą”

Zajęcia laboratoryjne dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat, prowadzone w języku kaszubskim. W temat wprowadza prezentacja   ukazująca  specyfikę, wyjątkowość i mieszkańców Morza Bałtyckiego, czyli wszystko o tym, co  uczestnicy zajęć mogą spotkać spacerując plażą. Począwszy od muszli i glonów wyrzucanych przez morze na brzeg po kraby, ptaki i ssaki odwiedzające nasze wybrzeża. W części laboratoryjnej dzieci pracują z użyciem binokularów, aby rozpoznawać bałtycką faunę. Czas trwania zajęć: 90 min.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia dla przedszkoli: Kapitón Kùr Diôbeł i kaszëbsczé bùrczibasë”

Zajęcia prowadzone w formie edukacji przez zabawę przeniosą dzieci na statek kapitana Kura Diabła, gdzie będą wykonywać szereg zadań związanych z poznaniem środowiska Morza Bałtyckiego, co z kolei umożliwi im zdobywanie kolejnych umiejętności i wiedzy o naszym morzu. Czas trwania zajęć: 90 min.

 

 

 

 

 

Skip to content