Ferie z Akwarium Gdyńskim | 16-29.01.2023

Ferie z Akwarium Gdyńskim | 16-29.01.2023

 

Ideą organizowanych przez Akwarium Gdyńskie ferii jest odkrywanie podwodnego świata wraz z uczestnikami wydarzenia. Bazujemy na nauce i zabawie przynoszącej wiedzę przyrodniczą, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność.

poniedziałek-niedziela  | 16-29.01

godz. 10:00-17:00, ekspozycja

W ramach ferii zimowych ekspozycja dla gości otwarta będzie również w poniedziałki (16.01 i 23.01). W pięciu salach wystawy (Sala Zostera marina, Sala Na Styku Wody i Lądu, Sala Wodne Zwierzęta Świata, Sala Rafa Koralowa, Sala Amazonia), zwiedzający odnajdą historię komiksową, której bohaterami będą mieszkające tam zwierzęta. Przedstawienie informacji biologicznych w obrazkowej formie, to sposób na zaciekawienie fauną wodną młodego pokolenia – obserwatorów wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego.

poniedziałek-piątek | 16-20.01 i 23-27.01

godz. 11:00 i 12:30, Sala Kinowa

Storytelling. Od poniedziałku do piątku zapraszamy grupy szkolne i gości indywidualnie zwiedzających wystawę na spotkanie edukacyjne do Sali Kinowej pn. „Historie zwierząt z Akwarium Gdyńskiego”. Czas trwania spotkania: 45 min. Po nim zapraszamy uczestników do obserwacji mikroskopowych oraz studia wodnego tatuażu. W kolekcji pamiątkowych wzorów z ferii znajdą się zwierzęta, których dotyczyć będzie opowieść.

Obsada zbiorników z wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego „pisze” nam niesamowite historie. Ze spotkania dowiecie się m.in. kiedy i co jedzą zwierzęta akwariowe (dlaczego anakonda ma najdłuższy czas oczekiwania na posiłek; po co piraniom zęby jak u człowieka a sumom wąsy; czy szczeciozębe – „ryby-motyle” z krainy raf – zawsze pływają w masce), skąd wzięły się nazwy ryb (co ma wspólnego rogatnica z hiszpańskim malarzem – Pablem Picasso; dlaczego w wielu miejscach na świecie symbol Akwarium Gdyńskiego przedstawiany jest jako baśniowy stwór; czym podczas badań mogą zagrozić weterynarzowi płaszczki rzeczne; dlaczego poskoczek mułowy broni swojej kałuży niczym Bruce Lee), jaką drogę mogły przebyć zwierzęta zanim zamieszkały na terenie Gdyni (w czym pomagał rdzennym mieszkańcom Ameryki apetyt żółwia jaszczurowatego; czy krokodylica z Afryki wiedzie na tyle skryty tryb życia, że potrzebuje własnego lokum; jak sprytnie wyhodować meduzy; czy nasz jedyny płaz – aksolotl meksykański jest na tyle ciekawy, że zasługuje na miejsce w grze komputerowej). Opowieść do zwierząt wzbogacimy zdjęciami, filmem, a także specjalnie przygotowanymi na tę okazję preparatami.

KOSZT: w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc jest to punkt programu wymagający wcześniejszej rezerwacji. Zarezerwuj miejsce dla siebie i swoich bliskich wysyłając do nas formularz zgłoszeniowy.

Przed przybyciem przeczytaj regulamin udziału w spotkaniach!

poniedziałek-piątek | 16-20.01 i 23-27.01

Edukacja online. Od poniedziałku do piątku zapraszamy Internautów na TOP 10, czyli przegląd informacji na temat dziesięciu nietuzinkowych zwierząt, które przewinęły się przez działalność dydaktyczno-hodowlaną Akwarium Gdyńskiego (Facebook); dla pełniejszego zobrazowania bohatera dnia dołączymy propozycję zabawy plastycznej  (Instagram); dla osób, które nie korzystają z mediów społecznościowych, w dni powszednie zawartość obu kont publikować będziemy na stronie domowej Akwarium Gdyńskiego.

Czwartek to dzień, w którym publikujemy „Niepodręcznik Oceaniczny” (Facebook, YouTube, oceanliteracy.pl). W ramach ferii proponujemy następujące tytuły filmów: „Zwierzęta wodne w kinowej odsłonie” (19.01, Dzień Popcornu); „Moda z rafy koralowej” (26.01, Dzień Australii).

 sobota | 21.01 godz. 11:00 i 28.01 godz. 12:00

Sala Kinowa

Wraz z „Teatrem 4 Miasto” zapraszamy do udziału w spektaklu pt. „KOSZ”. Spektakl przeznaczony jest dla gości indywidualnych, dzieci w wieku od 1 do 9 lat i ich opiekunów. Za pomocą spektaklu aktorzy pokazują dzieciom, jak w kreatywny sposób po raz kolejny wykorzystać rzeczy postrzegane jako śmieci, nadając im drugie życie; uczą najmłodszych ekologii, segregacji, samoświadomości oraz odpowiedzialności za przyszłość, w której będą żyły. Celem spektaklu jest edukacja młodego pokolenia widzów. Czas trwania spektaklu: 30 min. Po przedstawieniu dzieci zaproszone zostaną na scenę na krótkie warsztaty.

 Zobacz trailer! 

„Kosz” w reż. Piotra Srebrowskiego to spektakl dźwięczny i obrazowy. Widzowie od początku do końca będą zaczarowani magią tworzenia. Na przedstawienie może przyjść każdy mieszkaniec świata. Językiem jest ruch, muzyka i to, co kryje się w koszu. Dzieci podczas spektaklu będą się uczyć jak dbać o naszą Ziemię, uruchamiają wszystkie swoje zmysły. Przedstawienie jest świetnie odbierane zarówno przez małych widzów, jak i towarzyszących im dorosłych.

KOSZT: w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc jest to punkt programu wymagający wcześniejszej rezerwacji. Zarezerwuj miejsce dla siebie i swoich bliskich wysyłając do nas formularz zgłoszeniowy.

Przed przybyciem przeczytaj regulamin udziału w spektaklu!

Niedziela | 22.01 i 29.01

godz. 10:00-14:00, ekspozycja (Sala Rafa Koralowa)

Pomacentridae Amphiprion ocellatus (2)Warsztaty mikroskopowe pn. „Kształty, wzory i kolory rafy” będą organizowane w sposób ciągły na I piętrze ekspozycji, w otoczeniu zwierząt z wód Indopacyfiku.


Wszystkie atrakcje w ramach ferii dostępne są po wykupieniu biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.

NURKOWY BONUS NA ZAKOŃCZENIE FERII 28 i 29 stycznia

Warsztaty z nurkami z Ghost Diving Poland
To nie pierwszy raz, kiedy odwiedzą nas ludzie, których pasją jest nurkowanie i pomaganie środowisku morskiemu. To właśnie dzięki Ghost Diving Polska możecie na 3 piętrze naszej ekspozycji podziwiać wystawę dotyczącą sieci widm.
Podczas feriowych warsztatów z nurkami, będzie można:
▫️ Poczuć jak to jest być płetwonurkiem oraz „wydobyć” sieci widma z dna morza dzięki technologii VR’
▫️ Zobaczyć co ciekawego powstaje z wydobytych sieci;
▫️ Poznać zespół GD!
⚠️ O tym punkcie programu warto wiedzieć, że:
▪️ Warsztaty odbywają się w sposób CIĄGŁY w oba dni tego weekendu, pomiędzy godzinami 10:00 a 14:00
▪️ Miejsce warsztatów – Sala Wszechoceanu, na parterze budynku, w skrzydle edukacyjnym.
▪️ W tym przypadku udział NIE WYMAGA rezerwacji.
▪️ Udział nie wymaga też żadnych dodatkowych kosztów, poza wykupieniem biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego na dany dzień

Masz pytanie w sprawie ferii?

Skontaktuj się z Centrum Edukacji: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl; +48 587 32 66 20


Feriowa dawka wiedzy o zwierzętach wodnych >>

 

 

Skip to content