Ideą organizowanych przez Akwarium Gdyńskie ferii jest odkrywanie podwodnego świata wraz z uczestnikami wydarzenia. Bazujemy na nauce i zabawie przynoszącej wiedzę przyrodniczą, rozwijającej wyobraźnię i kreatywność.
poniedziałek-niedziela | 16-29.01
godz. 10:00-17:00, ekspozycja
W ramach ferii zimowych ekspozycja dla gości otwarta będzie również w poniedziałki (16.01 i 23.01). W pięciu salach wystawy (Sala Zostera marina, Sala Na Styku Wody i Lądu, Sala Wodne Zwierzęta Świata, Sala Rafa Koralowa, Sala Amazonia), zwiedzający odnajdą historię komiksową, której bohaterami będą mieszkające tam zwierzęta. Przedstawienie informacji biologicznych w obrazkowej formie, to sposób na zaciekawienie fauną wodną młodego pokolenia – obserwatorów wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego.
poniedziałek-piątek | 16-20.01 i 23-27.01
godz. 11:00 i 12:30, Sala Kinowa
Storytelling. Od poniedziałku do piątku zapraszamy grupy szkolne i gości indywidualnie zwiedzających wystawę na spotkanie edukacyjne do Sali Kinowej pn. „Historie zwierząt z Akwarium Gdyńskiego”. Czas trwania spotkania: 45 min. Po nim zapraszamy uczestników do obserwacji mikroskopowych oraz studia wodnego tatuażu. W kolekcji pamiątkowych wzorów z ferii znajdą się zwierzęta, których dotyczyć będzie opowieść.
Obsada zbiorników z wystawy stałej Akwarium Gdyńskiego „pisze” nam niesamowite historie. Ze spotkania dowiecie się m.in. kiedy i co jedzą zwierzęta akwariowe (dlaczego anakonda ma najdłuższy czas oczekiwania na posiłek; po co piraniom zęby jak u człowieka a sumom wąsy; czy szczeciozębe – „ryby-motyle” z krainy raf – zawsze pływają w masce), skąd wzięły się nazwy ryb (co ma wspólnego rogatnica z hiszpańskim malarzem – Pablem Picasso; dlaczego w wielu miejscach na świecie symbol Akwarium Gdyńskiego przedstawiany jest jako baśniowy stwór; czym podczas badań mogą zagrozić weterynarzowi płaszczki rzeczne; dlaczego poskoczek mułowy broni swojej kałuży niczym Bruce Lee), jaką drogę mogły przebyć zwierzęta zanim zamieszkały na terenie Gdyni (w czym pomagał rdzennym mieszkańcom Ameryki apetyt żółwia jaszczurowatego; czy krokodylica z Afryki wiedzie na tyle skryty tryb życia, że potrzebuje własnego lokum; jak sprytnie wyhodować meduzy; czy nasz jedyny płaz – aksolotl meksykański jest na tyle ciekawy, że zasługuje na miejsce w grze komputerowej). Opowieść do zwierząt wzbogacimy zdjęciami, filmem, a także specjalnie przygotowanymi na tę okazję preparatami.
KOSZT: w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc jest to punkt programu wymagający wcześniejszej rezerwacji. Zarezerwuj miejsce dla siebie i swoich bliskich wysyłając do nas formularz zgłoszeniowy.
Przed przybyciem przeczytaj regulamin udziału w spotkaniach!
poniedziałek-piątek | 16-20.01 i 23-27.01
Edukacja online. Od poniedziałku do piątku zapraszamy Internautów na TOP 10, czyli przegląd informacji na temat dziesięciu nietuzinkowych zwierząt, które przewinęły się przez działalność dydaktyczno-hodowlaną Akwarium Gdyńskiego (Facebook); dla pełniejszego zobrazowania bohatera dnia dołączymy propozycję zabawy plastycznej (Instagram); dla osób, które nie korzystają z mediów społecznościowych, w dni powszednie zawartość obu kont publikować będziemy na stronie domowej Akwarium Gdyńskiego.
Czwartek to dzień, w którym publikujemy „Niepodręcznik Oceaniczny” (Facebook, YouTube, oceanliteracy.pl). W ramach ferii proponujemy następujące tytuły filmów: „Zwierzęta wodne w kinowej odsłonie” (19.01, Dzień Popcornu); „Moda z rafy koralowej” (26.01, Dzień Australii).
sobota | 21.01 godz. 11:00 i 28.01 godz. 12:00
Sala Kinowa
Wraz z „Teatrem 4 Miasto” zapraszamy do udziału w spektaklu pt. „KOSZ”. Spektakl przeznaczony jest dla gości indywidualnych, dzieci w wieku od 1 do 9 lat i ich opiekunów. Za pomocą spektaklu aktorzy pokazują dzieciom, jak w kreatywny sposób po raz kolejny wykorzystać rzeczy postrzegane jako śmieci, nadając im drugie życie; uczą najmłodszych ekologii, segregacji, samoświadomości oraz odpowiedzialności za przyszłość, w której będą żyły. Celem spektaklu jest edukacja młodego pokolenia widzów. Czas trwania spektaklu: 30 min. Po przedstawieniu dzieci zaproszone zostaną na scenę na krótkie warsztaty.
„Kosz” w reż. Piotra Srebrowskiego to spektakl dźwięczny i obrazowy. Widzowie od początku do końca będą zaczarowani magią tworzenia. Na przedstawienie może przyjść każdy mieszkaniec świata. Językiem jest ruch, muzyka i to, co kryje się w koszu. Dzieci podczas spektaklu będą się uczyć jak dbać o naszą Ziemię, uruchamiają wszystkie swoje zmysły. Przedstawienie jest świetnie odbierane zarówno przez małych widzów, jak i towarzyszących im dorosłych.
KOSZT: w ramach biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc jest to punkt programu wymagający wcześniejszej rezerwacji. Zarezerwuj miejsce dla siebie i swoich bliskich wysyłając do nas formularz zgłoszeniowy.
Przed przybyciem przeczytaj regulamin udziału w spektaklu!
Niedziela | 22.01 i 29.01
godz. 10:00-14:00, ekspozycja (Sala Rafa Koralowa)
Warsztaty mikroskopowe pn. „Kształty, wzory i kolory rafy” będą organizowane w sposób ciągły na I piętrze ekspozycji, w otoczeniu zwierząt z wód Indopacyfiku.
Wszystkie atrakcje w ramach ferii dostępne są po wykupieniu biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.
NURKOWY BONUS NA ZAKOŃCZENIE FERII 28 i 29 stycznia
Zobaczyć co ciekawego powstaje z wydobytych sieci;
Poznać zespół GD!
Miejsce warsztatów – Sala Wszechoceanu, na parterze budynku, w skrzydle edukacyjnym.
W tym przypadku udział NIE WYMAGA rezerwacji.
Udział nie wymaga też żadnych dodatkowych kosztów, poza wykupieniem biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego na dany dzień
Masz pytanie w sprawie ferii?
Skontaktuj się z Centrum Edukacji: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl; +48 587 32 66 20
Feriowa dawka wiedzy o zwierzętach wodnych >>