Dni Edukacji Morskiej | 10-11.10

Dni Edukacji Morskiej | 10-11.10

„Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, by zmienić świat.”

Nelson Mandela

10 i 11 października zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego na spotkania edukacyjne w ramach wydarzenia „Dni Edukacji Morskiej”. Ideą przewodnią wszystkich przygotowanych warsztatów tematycznych jest myślenie o środowisku wodnym jako jednym systemie, jednym organizmie. Morza, oceany i rzeki są od siebie tylko pozornie oddzielone.

Organizacja

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz wykupienia biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego (za udział w zajęciach edukacyjnych, organizowanych w ramach wydarzenia, uczestnicy nie ponoszą dodatkowych kosztów).

Zapisy do grup warsztatowych:

Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
Tel: +48 587 326 620
E-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl

Spotkania odbędą się z zapewnieniem standardów sanitarnych (Covid-19).

Regulamin zajęć warsztatowych podczas Dni Edukacji Morskiej (pdf).

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych w związku z rezerwacją usługi edukacyjnej (pdf).

Warsztaty

Wody słodkie: „Śladami mieszkańców tropikalnych rzek i jezior

Laboratorium Biologiczne | dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. |10:30 | 12:00 | 13:30

Warsztaty skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W trakcie 40-minutowej gry uczestnicy zapoznają się między innymi z ”super mocami” zwierząt takich jak: strętwa, aksolotl czy ślepczyk. Dowiedzą się także jakie formy obrony przed drapieżnikami stosują ryby Amazonii. Poza wiedzą teoretyczną graczy czeka dużo zabawy związanej z kolejnymi zadaniami, niezbędnymi do przejścia do kolejnego poziomu gry. A to jeszcze nie wszystko. Po dotarciu do mety, gości czeka wyprawa wraz z przewodniczką z Centrum Edukacji do jednej z sal, w której będą mieli możliwość spotkania zwierząt słodkowodnych. Gwarancja niezapomnianej nauki przez zabawę!

Wody słonawe: „Równowaga to podstawa – Bałtyk”

Multimedialna Sala Ekologii Morza, dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. 10:45 | 12:15 | 13:45

Warsztaty o ważności zachowania liczebności poszczególnych ogniw łańcucha pokarmowego w środowisku. Spora dawka obserwacji mikroskopowych wybranych, rodzimych małży, skorupiaków i ryb a także gatunków obcych, z którymi czasem stykamy się na plażach. Jak na siebie wpływają? Jaka jest rola człowieka w trwałości sieci pokarmowych w Morzu Bałtyckim. Podsumowaniem jest wizyta z edukatorem na ekspozycji Akwarium Gdyńskiego, w Sali Zostera, gdzie w zbiornikach znajdziemy żywych mieszkańców naszego morza.

Wody słone: „Po stronie rafy”

Pracownia Wszechoceanu, dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. | 11:00 | 12:30 | 14:00

Czy powstrzymanie zniszczenia raf koralowych to problem, który dotyczy jedynie Australii i Meksyku, państw u brzegów których zlokalizowane są największe tego typu miejsca siedliskotwórcze? Warsztaty o gasnącym życiu, globalnym znaczeniu oraz sposobach ratowania raf koralowych, zakończone próbą rozpoznania organizmów m.in. na podstawie barwy, kształtu i koralitów (szkieletów pozostawionych przez polipy). Podsumowanie, które odbywać się  będzie na wystawie stałej Akwarium Gdyńskiego, ma formę „widzenia się” z ambasadorami ekosystemów morskich, opatrzonego odpowiednią narracją.

Skip to content