DIY | Wydra morska

DIY | Wydra morska

NUREK W FUTRZE

Tryb życia

Czas spędza głównie w wodzie, doskonale pływa, potrafi zanurkować na głębokość 60 m i wstrzymać pod wodą oddech na 8 min. W trakcie snu wydry trzymają się za łapki, aby nie odpłynąć od reszty stada.

 Odżywianie

Zwierzę spożywa dziennie ilość pokarmu równą ¼ masy jego ciała. Dieta uzależniona jest od miejsca zamieszkania. Przysmakiem wydr z Alaski są ryby, te z Kalifornii jedzą najczęściej jeżowce, kraby lub małże. Super łowca może użyć kamienia, aby rozerwać ofiarę. Wydra morska jest jedynym drapieżnym ssakiem z 4 siekaczami w szczęce dolnej, wykorzystywanymi do kruszenia skorup małych zwierząt i wyjadania z nich miękkich tkanek.

Spryt

 Płaszcz wyposażony w kieszenie z luźnej skóry pod każdym przedramieniem umożliwia przechowywanie łupu podczas nurkowania. Wydra może polować przy dnie, wśród łąk wodorostów, ale zawsze powraca na powierzchnię, aby zjeść. Unosząc się na plecach, korzysta z klatki piersiowej jak ze stołu.

Higiena

Wydra tym różni się od fok i waleni, że nie ma pod skórą izolującej warstwy tłuszczu, a zatem, aby utrzymać ciepło, musi całkowicie polegać na swoim czystym, gęstym futrze.

 SUPER NIEFART

Handel tymi ufnymi zwierzętami zapoczątkował kapitan James Cook w 1778 roku. Miękkie, szare, ciemnobrązowe lub czarne futro stało się wyrokiem śmierci na wydry w XVIII i XIX w, gdy były rabunkowo łowione i groziło im całkowite wyginięcie. Objęto je ochroną dopiero w 1911 roku, gdy wielu naukowców wątpiło już w możliwość zachowania tego gatunku.

ZRÓB TO SAM | WYDRA

Dziś proponuję wykonanie cudownego kompana morskich zabaw – wydrę morską. Potrzebny będzie kolorowy filc, nożyczki, igła i nitka, koraliki lub maleńkie guziczki na oczy, oraz klej do klejenia na gorąco – nie jest niezbędny ale ułatwi pracę. Z filcu wycinamy części wyderek. Popatrzcie na zdjęcie. Na mamę wydrę potrzebujemy 2x tułów, 2x głowa, 2x ogon, 2x uszko, 4x łapka przednia, 4 razy łapka tylna, plus mniejsze koło na rozjaśnienie głowy i jeszcze pyszczek. Na malucha potrzebujemy 2x kształt głowy połączonej z tułowiem, 2x łapka przednia i 2x łapka tylna, 2x uszko, 1 jaśniejsze koło na jasny pyszczek, 1x ogon – nie będziemy ich zszywać tylko kleić dlatego nie muszą być podwójne jak w przypadku łapek u mamy wydry. Wydry lubią zjadać ryby, szkarłupnie, małże i skorupiaki, które często rozłupują je znalezionym na dnie kamieniem, dlatego nie zapominajmy o wycięciu kształtu muszelki – 2x, rozgwiazdy – 2x, oraz rybki – 2x – niech dieta naszej wyderki będzie różnorodna JNajpierw wykonajmy malucha – przyklejamy do jednej części łapki przednie i tylnie, oraz jaśniejszą część pyszczka, przyklejamy lub przyszywamy oczy. Pomiędzy część przednią a tylną tułowia (połączonego z głową) wklejamy ogonek – maluch gotowy! Teraz czas na mamę wydrę. Zszywamy po dwie części łapek przednich, tylnych i teraz mamy już kończyn tyle ile trzeba czyli po dwie pary J Zszywamy ze sobą części ogona. Pyszczek i jasną część głowy można wkleić na ciemniejszy filc lub przyszyć, podobnie oczy. Teraz łączymy ze sobą wszystkie części. Zaczynamy zszywanie od góry tułowia, układamy na nim łapkę przednią tak aby była skierowana do środka, zszywamy wraz z tułowiem i szyjemy dalej aż do ogona, który wkładamy pomiędzy dwie warstwy materiału. Następie szyjemy dalej do drugiej łapki przedniej którą układamy jak poprzednią. Obszywamy głowę mocując uszka i następnie głowę do tułowia. Łapki tylne można wkleić lub wszyć. Mama wydra gotowa! Najwyższa pora sprawdzić co ma w łapkach? Czy unosząc się na wodzie trzyma na swoim brzuszku smakołyk, czy też swoje małe szczenię? Nasza wyderka bardzo zasmakowała w małżach, które jak widać zjada trzymając maluszka na brzuszku 😉

Koncepcja, realizacja, zdjęcia – Michalina, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskie

Skip to content