DIY | Kostera

DIY | Kostera

…rogata inspiracją dla inżynierów

Adres

Występuje w pobliżu raf koralowych Indo-Pacyfiku.

 Kolor

Żółte ciało pokryte turkusowymi kropkami.

Przez sterczące rogi ryba wykazuje podobieństwo do krowy. David Clode, Unsplash

Kształt

Kostery mają pancerz złożony z sześciokątnych płytek kostnych, który nadaje im pudełkowaty kształt.  Usztywnione ciało utrudnia rybom szybki ruch. Ale ta wada jest jednocześnie ich zaletą, bo pancerz skutecznie ochrania je przed drapieżnikami. Patrząc na sylwetkę kostery konstruktorzy wymyślili podwozie nowego modelu samochodu.

Pływanie

 Głównym narządem ruchu są wystające z pancerzyka płetwy grzbietowa i odbytowa. Nie mogą one falować, dlatego brak tej umiejętności nadrabiają większą częstotliwością wygięć. Działają podobnie jak śmigło helikoptera. Kostera potrafi trwać w zawieszeniu nad upatrzonym miejscem, kręcąc się wokół własnej osi i zmieniając kąt nachylenia względem podłoża. Chociaż są to ryby zwrotne, to z wielkim wysiłkiem przychodzi im przeciwstawianie się ruchom wody, dlatego wolą przebywać po wewnętrznej stronie rafy, w miejscach osłoniętych i zacisznych.

 Odżywianie

 Pokarmem koster mogą być mięczaki, kraby i szkarłupnie, a więc zwierzęta z twardą pokrywą, która ulega zmiażdżeniu w małych, lecz mocnych szczękach. Każda z nich jest uzbrojona w 10 zębów.

 SUPER MOC

 Skóra wydziela trującą substancję o nazwie ostracitoksyna.

Zrób to sam | Ryba pudełko

Dziś zapraszam na zwiedzanie rafy koralowej – spotkamy tam wyjątkową rybę, kuzynkę kostery rogatej, której kształt bardzo przypomina sześcian – dlatego też nazywana jest ryba pudełko (ang. boxfish, łac. Ostracion cubicus). Kiedy jest jeszcze młoda ma intensywnie żółty kolor, idealnie wpisując się w trendy – Illuminating Yellow Pantone to Kolor Roku 2021.
Do jej wykonania potrzebne będzie pudełko zbliżone do sześcianu, może być po herbacie, lub kawie zbożowej. Robimy powtórkę z pakowania prezentów i zawijamy pudełko w żółty papier, jeśli nie macie, można zawinąć w biały i po zawinięciu pomalować. Z jednej strony przyklejamy wszystkie części papieru tak jak na prezent, a z drugiej sklejamy je do siebie, aby utworzyły płetwę – sprawdźcie na zdjęciach. Z czarnej wycinanki wycinamy kółeczka – pamiętajcie tylko, że wielkość kółek zależy od wieku – im starsza tym kropeczki są drobniejsze. Można je również namalować flamastrem lub kredką. Z kawałków żółtego papieru wytnijcie niewielkie płetwy – ryba pudełko nie jest zbyt dobrym pływakiem – dwie na płetwy piersiowe i jedna większa płetwa na ogon. Teraz jeszcze oczy –znajdują się na krawędziach naszego pudełka, no i całuśny pyszczek i… gotowa!
Sprawdźcie koniecznie czy przypomina prawdziwą rybę pudełko. A jak już będziecie podziwiać piękno i bogactwo rafy koralowej to być może zainspiruje ona Was do stworzenia innych wyjątkowych ryb, albo fragmentu rafy 🙂

Koncepcja, realizacja, zdjęcia – Michalina, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskie.

Skip to content