Woda to nasz najcenniejszy skarb naturalny. To od jej zasobów uzależnione jest całe życie na Ziemi. W dniach 11-26 stycznia popłyniemy z nurtem rzek, aż po morza i oceany, które przyciągają ciszą i zjawiskowym pięknem. Ferie zimowe organizowane w Akwarium Gdyńskim podzielone zostały na program ramowy, realizowany od poniedziałku do piątku oraz wydarzenia specjalne odbywające się w soboty i niedziele. W planie dni powszednich odnajdziemy odkrywanie wystawy stałej z przewodnikami, laboratorium badawcze stworzone z myślą o Atlantyku, faunistykę w iście artystycznym wydaniu, połączenie magii wielkiego błękitu z magią srebrnego ekranu oraz naukę i zabawę przynoszącą wiedzę przyrodniczą. Jednym z naszych priorytetów są działania edukacyjne i informacyjne, dlatego na weekendy przygotowaliśmy specjalną mapę zwiedzania ekspozycji oraz film dokumentalny dla świadomego widza, który z jednej strony jest dziennikiem z podróży po całym świecie, z drugiej zaś obraz ten to medytacja nad naszą planetą. Jest wiele powodów ku temu abyśmy w te ferie spotkali się w Akwarium Gdyńskim.
Poniedziałek – piątek
10:15-11:00 | Galeria, limit miejsc: 30
PUNKT PROGRAMU OBJĘTY REZERWACJĄ MIEJSC (13-17.01 oraz 20-24.01)
tel. +48 587 326 620 | e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Poszukiwacze zaginionej Arki – gra zoo-logiczna dla całych rodzin. Akcja naszej gry osadzona jest na ożywionej części wystawy i rozpoczyna się w Peru. Podobnie jak archeolog znany jako Indiana Jones nasi odkrywcy wyruszą wraz z dwoma przewodnikami, wędrując od amazońskiej dżungli w poszukiwaniu… W tej grze postawiliśmy na fantastyczną narrację, bohaterów z podwodnych krain i umiejętności graczy, chcących wejść w inny świat.
11:00-12:00 | Multimedialna Sala Ekologii Morza, limit miejsc: 30
PUNKT PROGRAMU OBJĘTY REZERWACJĄ MIEJSC (13-17.01 oraz 20-24.01)
tel. +48 587 326 620 | e-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Nad wodą – zabawa i płynąca z niej nauka odpowiedzialnego spędzania czasu nad różnymi akwenami. To lekcja o tym jak bezpiecznie i kulturalnie wypoczywać na plaży, nad morzem czy jeziorem poprzez prezentację dobrych nawyków i właściwych zachowań. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich tych, którzy chcą urozmaicić swoją wizytę w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, a przy tym zdobyć wiedzę praktyczną.
12:00-12:30 | Sala Kinowa, limit miejsc: 50
Filmowa opowieść o Antarktyce – unikalny dokument, który łączy pasję nurkowania i profesjonalną fotografię.
11:30-14:00 | Pracownia Wszechoceanu, limit miejsc: 30
Faunistyka – warsztaty plastyczne dotyczące dyscypliny zoologii zajmującej się opisem faun określonych terenów. W zakres działań pracowni wchodzi tworzenie portretów najbardziej zagrożonych zwierząt i siedlisk.
20.01 wizyta w Pracowni Wszechoceanu rozpocznie się teatrzykiem cieni z pingwinami w roli głównej. Morze przemówi, a gdy już rzuci swe zaklęcie, na zawsze trzyma je w sieci cudów… Z tych magicznych momentów utkany został quiz na Dzień Wiedzy o Pingwinach.
11:30-14:00 | Sala Przedszkolna, limit miejsc: 30
Zwierzaki z naszej paki – zoogeograficzna strefa malucha.
11:30-14:00 | Laboratorium Biologiczne, limit miejsc: 30
Atlanticarium – otwarte laboratorium badawcze dla dzieci i dorosłych, które zawiera pokazaną pod mikroskopem kolekcję roślin i zwierząt z podróży naukowych po wodach Oceanu Atlantyckiego.
Sobota – niedziela
11:00-14:00 | Sala Zostera Marina
Nowa przygoda – przy stanowisku Centrum Edukacji do pobrania mapa do samodzielnego użytku, która w prosty i ciekawy sposób poprowadzi zwiedzających przez sale tematyczne wystawy. Spotkanie z edukatorami odbędzie się w sali poświęconej Zatoce Puckiej, która wyróżnia się największą w całej polskiej strefie brzegowej różnorodnością biologiczną. W strefie edukacyjnej będzie można obejrzeć pod mikroskopem organizmy związane z siedliskiem podwodnych łąk trawy morskiej.
18-19.01 – FUNDACJA ROZWOJU AKWARIUM GDYŃSKIEGO zaprasza na spotkanie z Ewą Gajewską, inicjatorką i wykonawczynią projektu Save the Sea, które będzie okazją, aby obejrzeć i zakupić ekologiczną biżuterię, inspirowaną Gdynią. Cały dochód ze sprzedaży bransoletki Save the Sea przekazany zostanie na zakup Seabin – filtra, który będzie oczyszczał wodę w Marinie Gdynia. Symbolem całego projektu, jak i znakiem rozpoznawczym wyjątkowej społeczności, która razem chce zrobić coś dobrego dla Bałtyku, stały się dwa śledzie, zamknięte w znaku nieskończoności.
12:00-13:40 | Sala Kinowa, limit miejsc: 50
Filmowa podróż dookoła świata – dokument ukazuje zmienność i różnorodność naszej planety oraz relacje, w jakich pozostaje z nią człowiek.
Wstęp
W okresie ferii tj. 11-26.01 ekspozycja Akwarium Gdyńskiego będzie dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00-17:00 (również w poniedziałki: 13.01 i 20.01). W programie ferii może wziąć udział każdy, kto wykupi BILET WSTĘPU do Akwarium Gdyńskiego.
Darmowe wejścia
1/ 15.01 (trzecia środa miesiąca), bezpłatny wstęp przysługuje dzieciom z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, emerytom oraz rencistom (ujęty w regulaminie działalności placówki).
2/ W styczniu 2020 KLUB MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ obchodzi 9-lecie działalności. Z tej okazji dajemy możliwość jednorazowego skorzystania z bezpłatnego wstępu w czasie trwania ferii tj. 11-26.01 dzieciom i max. ich 2 opiekunom (na podstawie listy członkostwa).
3/ W dniach 21-22.01 (wtorek-środa) świętujemy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji w oba dni wszystkich Dziadków i Babcie będzie obowiązywał wstęp wolny do Akwarium Gdyńskiego. Warunek jest tylko jeden. Dziadkowie nie mogą przyjść do nas sami! Gwarantem bezpłatnego wejścia jest obecność wnuczki bądź wnuczka, którym przysługuje wstęp według cennika.
Grupy zorganizowane
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w salach edukacyjnych, opiekunowie wycieczek proszeni są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620