Adres
Ośmiornice żyją w każdym z oceanów.
Dzieciństwo
Rodzice ośmiornicy rozmnażają się tylko raz w życiu i umierają zanim młode przyjdzie na świat. Osierocone zwierzę musi szybko nauczyć się samodzielności. Pomaga mu w tym wnikliwa obserwacja starszych osobników i niezawodna pamięć. Wykluta z jaja ośmiornica jest wielkości pchły.
Wygląd
Ośmiornice należą do głowonogów posiadających 8 ramion. Ich nazwa dobrze oddaje dziwaczną budowę ciała, gdzie ramiona są jakby przyczepione z jednej strony głowy, a „tułów” – workowaty płaszcz – z drugiej. Na głębokości niemal 5 km żyją niewielkie ośmiorniczki z rodzaju Grimpoteuthis – z płetwami upodabniającymi je do słonia Dumbo ze znanej bajki Disneya.
Uzdolnienia
Bez trudu zmieniają kształt i kolor, plują atramentem, pokonują najwęższe szczeliny. Odkryta przez fotografów ośmiornica mimetyczna jest w stanie upodobnić się do ponad 15 innych zwierząt morskich. Skóra ośmiornicy może zmienić kolor 177 razy na godzinę.
Super moc
Zdolność uczenia się. Aż 2/3 mózgu ośmiornicy znajduje się w jej mackach, dlatego każde ramię może w tym samym czasie wykonywać inne zadania. Eksperymenty badające rozwiązywanie problemów wykazały u ośmiornic obecność pamięci krótkotrwałej, jak i długoterminowej. Wystarczy, że zwierzę raz przejdzie przez labirynt, a zapamięta właściwą drogę na całe życie.
Zrób to sam | Ośmiornica
Ośmiornice to niesamowite zwierzęta! Jeśli chcesz poznać je bliżej wykonaj z nami własną ośmiornicę. Potrzebna będzie włóczka – może być w różnych kolorach – ośmiornice mają umiejętność kamuflażu – czyli zmiany koloru i upodabniania się do otoczenia – zatem niech Twoja ośmiornica będzie kolorowa! Przygotuje jeszcze coś miękkiego do wypełnienia „głowy”, może to być wypełnienie poduszki zawinięte w kawałek materiału, albo sam materiał (świetnie nada się np. skarpetka 😉 Potnij włóczkę na odcinki około 60 cm, następnie złóż je na pół. W miejscu złożenia zwiąż powstałe odcinki takim samym kawałkiem włóczki – wykonaj mocny supełek. Teraz z kawałka materiału i wypełnienia uformuj kulkę, którą trzeba włożyć pomiędzy związaną włóczkę. Następnie układamy włóczkę tak, aby zakryła wypełnienie i za pomocą kolejnego kawałka włóczki obwiązujemy poniżej powstałej głowy. Teraz dzielimy pasma na osiem ramion – pamiętajcie, że ośmiornica ma symetrię dwuboczną, to znaczy, że jej boki ciała są takie same – jak w lustrzanym odbiciu, dlatego starajcie się stworzyć podobne ramiona J Potraficie zaplatać warkoczyki? Ta umiejętność przyda się przy tworzeniu ramion, każde z ośmiu oddzielonych ramion należy zapleść – to świetne ćwiczenie wspomagające małą motorykę – czyli nasze paluszki i stawy dłoni. Każdy warkoczyk na dole zawiązujemy na supeł. Teraz czas na oczy – ośmiornice mają oczy bardzo zbliżone budową do oka ludzkiego – jaki kolor oczu będzie miała Twoja? Możecie dodać też uśmiech J Ośmiornica gotowa do zabawy! W co się bawić z ośmiornicą? Zwierzęta te nie posiadają szkieletu, dlatego ich gibkie, miękkie ciało ma ogromne możliwości i wyjątkowy zakres ruchu. Sprawdźcie co potrafią!
Koncepcja, realizacja, zdjęcia – Michalina, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskie.