„Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, by zmienić świat.”
Nelson Mandela
10 i 11 października zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego na spotkania edukacyjne w ramach wydarzenia „Dni Edukacji Morskiej”. Ideą przewodnią wszystkich przygotowanych warsztatów tematycznych jest myślenie o środowisku wodnym jako jednym systemie, jednym organizmie. Morza, oceany i rzeki są od siebie tylko pozornie oddzielone.
Organizacja
Udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz wykupienia biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego (za udział w zajęciach edukacyjnych, organizowanych w ramach wydarzenia, uczestnicy nie ponoszą dodatkowych kosztów).
Zapisy do grup warsztatowych:
Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
Tel: +48 587 326 620
E-mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl
Spotkania odbędą się z zapewnieniem standardów sanitarnych (Covid-19).
Regulamin zajęć warsztatowych podczas Dni Edukacji Morskiej (pdf).
Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych w związku z rezerwacją usługi edukacyjnej (pdf).
Warsztaty
Wody słodkie: „Śladami mieszkańców tropikalnych rzek i jezior
Laboratorium Biologiczne | dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. |10:30 | 12:00 | 13:30
Warsztaty skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W trakcie 40-minutowej gry uczestnicy zapoznają się między innymi z ”super mocami” zwierząt takich jak: strętwa, aksolotl czy ślepczyk. Dowiedzą się także jakie formy obrony przed drapieżnikami stosują ryby Amazonii. Poza wiedzą teoretyczną graczy czeka dużo zabawy związanej z kolejnymi zadaniami, niezbędnymi do przejścia do kolejnego poziomu gry. A to jeszcze nie wszystko. Po dotarciu do mety, gości czeka wyprawa wraz z przewodniczką z Centrum Edukacji do jednej z sal, w której będą mieli możliwość spotkania zwierząt słodkowodnych. Gwarancja niezapomnianej nauki przez zabawę!
Wody słonawe: „Równowaga to podstawa – Bałtyk”
Multimedialna Sala Ekologii Morza, dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. 10:45 | 12:15 | 13:45
Warsztaty o ważności zachowania liczebności poszczególnych ogniw łańcucha pokarmowego w środowisku. Spora dawka obserwacji mikroskopowych wybranych, rodzimych małży, skorupiaków i ryb a także gatunków obcych, z którymi czasem stykamy się na plażach. Jak na siebie wpływają? Jaka jest rola człowieka w trwałości sieci pokarmowych w Morzu Bałtyckim. Podsumowaniem jest wizyta z edukatorem na ekspozycji Akwarium Gdyńskiego, w Sali Zostera, gdzie w zbiornikach znajdziemy żywych mieszkańców naszego morza.
Wody słone: „Po stronie rafy”
Pracownia Wszechoceanu, dostępność miejsc: 7, czas trwania: 60 min. | 11:00 | 12:30 | 14:00
Czy powstrzymanie zniszczenia raf koralowych to problem, który dotyczy jedynie Australii i Meksyku, państw u brzegów których zlokalizowane są największe tego typu miejsca siedliskotwórcze? Warsztaty o gasnącym życiu, globalnym znaczeniu oraz sposobach ratowania raf koralowych, zakończone próbą rozpoznania organizmów m.in. na podstawie barwy, kształtu i koralitów (szkieletów pozostawionych przez polipy). Podsumowanie, które odbywać się będzie na wystawie stałej Akwarium Gdyńskiego, ma formę „widzenia się” z ambasadorami ekosystemów morskich, opatrzonego odpowiednią narracją.