18. Millennium Docs Against Gravity | 12.09

18. Millennium Docs Against Gravity | 12.09

Z programu 18. edycji festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity zainteresowała nas (zespół pracowników Akwarium Gdyńskiego) historia Valerie Taylor opowiedziana w obrazie „Tańcząca z rekinami”. Być może dlatego, że kręci się wokół świata podwodnego, o którym edukujemy na co dzień.

O filmie Playing with Sharks

reż. Sally Aitken

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych ryb. W latach 60. XX wieku wraz z innymi pionierami w tej dziedzinie, takimi jak Stan Waterman w USA czy Jacques Cousteau we Francji, należała do nielicznej garstki wykwalifikowanych podwodnych fotografów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, przeżyła jego atak i zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym. Studiowała zachowanie tych drapieżników i szerzyła wiedzę na ich temat. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie „Szczęki”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy. Film portretuje tę magnetyczną osobowość, wykorzystując zremasterowane materiały archiwalne utrwalone na przestrzeni 50 lat jej życia. Udajemy się w zachwycającą pod względem wizualnym podróż do podwodnego świata z czasów, zanim rafy koralowe zostały spustoszone przez zmiany klimatyczne, a przełowienie zredukowało niemal do zera wiele morskich gatunków. Poznajemy morską krainę, obserwując majestatyczny charakter rekinów i ich groźną charyzmę. Strach zastępuje szacunek i podziw, a przede wszystkim zrozumienie, z jakiego powodu to właśnie rekiny znajdują się na wierzchołku drabiny oceanicznych stworzeń.

W dniach 03–12 września filmy festiwalowe będą pokazywane w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy.

12 września zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego na film „Tańcząca z rekinami” (seans o godz. 18:00) i spotkanie z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego. Opowiemy widowni o faktach z życia rekinów, rewolwerowych szczękach,  wyglądzie zależnym od adresu zamieszkania oraz o ich wizerunku sztucznie wykreowanym przez Hollywood.

Tegoroczne hasło festiwalu to „Świat się budzi”, a wiele filmów prezentowanych podczas święta kina dokumentalnego dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. „Tańcząca z rekinami” jest jednym z tytułów, który powalczy o nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej (Green Warsaw Award). Gra z rekinami niesie ze sobą wizualne emocje, opowiada jedną dobrą historię za drugą, nie tylko o kręceniu filmów i flirtowaniu ze śmiercią, ale także o naturze ryb i stalowym charakterze ludzkiego bohatera filmu.

Skip to content