Nemo jest wesołym, rybim chłopcem. Często dzieci pytają: Gdzie on jest? – a Nemo, jako rezolutna, mała rybka odporna na poparzenia koralowców, kryje się w zakamarkach raf i psoci. Zastanawialiście się jakie są dalsze losy naszego płetwusiowego bohatera?
Błazenki żyją w parach lub niewielkich grupach, zamieszkując wybrany ukwiał i dzielnie go strzegąc. W grupie obecna jest jedna (płodna) samica i kilkoro samców, jednak tylko jeden z nich jest zdolny do rozmnażania. Wraz z samicą tworzy on dominującą parę. Jajeczka składane są na dnie i dzielnie strzeżone przez tatę. Ma on za zadanie ochraniać przyszłe potomstwo, ale także wachlować! Poruszając płetwami dostarcza natlenionej wody, aby maleństwa mogły się dobrze rozwijać. Po wykluciu z jaj, larwy unoszą się delikatnie w toni wodnej, aż błazenkowi młodzieńcy znajdą swoje pierwsze w życiu „mieszkania”, czyli niezamieszkałe przez inne ryby ukwiały.
A co w sytuacji, gdy samica straci życie? Błazenki są protandrycznymi hermafrodytami! Oznacza to, że dorosły samiec (ten, który tworzył dominującą parę) zmienia płeć i zostaje samicą! Rolę samca zdolnego do rozmnażania przejmuje jeden z pozostałych samców z grupy.
Przygotowaliśmy dla Was filmik, jak samodzielnie zrobić własnego błazenka. Instrukcja w filmie poniżej 🙂