Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam radości, zdrowia oraz czasu na to, by spędzać go z najbliższymi.
A gdybyście chcieli spędzić go zwiedzając Akwarium Gdyńskie, to przypominamy, że w Niedzielę Wielkanocną ekspozycja będzie nieczynna. W pozostałe dni, w tym w Lany Poniedziałek, zapraszamy w godzinach 9 – 19. Jeśli chcecie nas odwiedzić w kwietniu, pamiętajcie, że 24 kwietnia Akwarium jest zamknięte.
Co te pisanki na kartce takie dziwne?
To nasza wariacja na temat „świątecznych jajeczek” – zdjęcie jaj naszych rekinów marmurkowych w wersji pisankowej 😉
Dla ciekawych – oto mały wycinek tego jak wygląda praca akwarysty – wersja Wielkanocna – jaja.
Nowo złożone jaja rekinów marmurkowych odławiamy i przenosimy do zbiorników hodowlanych, w których panują warunki odpowiednie do ich inkubacji.
Znajdują się w nich specjalne stelaże, do których przyczepiamy jaja za pomocą ich wąsów czepnych.
Ważne jest, by przez jaja przepływała woda, by obmywać je i jednocześnie natleniać.
Po około 50 dniach następuje delikatne ‘rozklejenie’ jaja. Wówczas zarodek nie jest już szczelnie zamknięty w swojej otoczce. Dzięki temu żyje i funkcjonuje w otaczającej go wodzie.
Inkubacja trwa około 90 – 100 dni. W jej końcowym okresie, młody rekinek przestaje mieścić się w swoim schronieniu. Wierci się i podgryza kapsułę. Jeśli nie będzie w stanie wydostać się z jaja, może to skończyć się dla niego śmiercią! Dlatego w tym momencie ważna jest jego baczna obserwacja.
Często młode wykluwają się jeszcze z resztkami woreczka żółtkowego, przyczepionymi do brzucha, który wchłonie się w ciągu kilku dni.
W trakcie wylęgu młode rekinki marmurkowe mają około 10 cm długości.
Nowo „narodzone” osobniki przenosimy do innego zbiornika. Każdy miot ma swój zbiornik, dzięki temu unikamy sytuacji, w których starsze i silniejsze osobniki podkradałyby jedzenie młodszym i słabszym.
Próby karmienia rozpoczynamy od podawania im planktonu: najpierw żywego, później mrożonego. Następnym krokiem jest próba podania im małży, krewetek oraz siekanych ryb.
Młode mają w swoich zbiornikach przygotowane specjalne kryjówki. Jako gatunek skryty potrzebują tego rodzaju miejsc.