Spotkanie z Morzem Bałtyckim | Sopot 2019

Spotkanie z Morzem Bałtyckim | Sopot 2019

Uwaga: zapisy zamknięte!

Urząd Miasta Sopotu, Morski Instytut Rybacki PIB oraz Akwarium Gdyńskie już po raz XIV zapraszają uczniów sopockich szkół i przedszkoli na „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”.

Projekt ma na celu jak najszerszą popularyzację wiedzy na temat Bałtyku, dlatego obejmuje bardzo zróżnicowane działania edukacyjne. Zajęcia dedykowane są różnym grupom wiekowym i odbywają się wg. poniższego harmonogramu.

Program „Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2019” kierujemy do przedszkoli i szkół z Sopotu. Naszą misją jest przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat Bałtyku i jego zasobów. Zależy nam także, aby uwrażliwić uczestników zajęć na konieczność ochrony wód naszego morza i organizmów w nim żyjących. Zapraszamy do udziału w programie!

Udział w projekcie jest bezpłatny. Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, Al. Jana Pawła II 1, Gdynia. Na ekspozycję naszego zoo grupa wyrusza samodzielnie, bez przewodnika. Do udziału w projekcie zapraszamy grupy dzieci i młodzieży ze szkół oraz przedszkoli z Sopotu. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Maksymalna ilość uczestników w jednej grupie – 28 osób plus opiekunowie. Termin zakończenia projektu: 15 listopad 2019

Program dofinansowany przez Urząd Miasta Sopotu.

Rodzaj placówki Przedszkole Szkoła
podstawowa
Szkoła ponadpodstawowa
Klasa w roku szkolnym 2019/2020 4-6 lat Klasa 3 Klasa 6 Klasa 7-8 i gimnazjalne Klasa 1-3
Temat zajęć "Z ekologią na ty..." lub "Mieszkamy nad Bałtykiem" "Pierwsze spotkanie z Morzem Bałtyckiem" "Czy wiesz, że Bałtyk...?" "Bałtyckie Rejsy Edukacyjne" rejsy wraz z zajęciami edukacyjnymi odbyły się w czerwcu 2019 „Ichtiofauna Bałtyku, czyli o rybie od środka”
Zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego
Łączny czas zajęć ze zwiedzaniem i przerwą 2 godz. 2,5 godz. 2,5 godz. 4,5 godz. 2,5 godz.

Z ekologią na ty….

Zajęcia rozpoczynamy projekcją multimedialną, w trakcie której opowiadamy dzieciom o ekologii, ochronie wód Bałtyku i recyklingu. Słuchamy także odgłosów wody i wspólnie próbujemy je rozpoznać. Następnie, w myśl „Edukacji przez zabawę”, w ruch idą wędki. W ten sposób dzieci łowią śmieci z dna Bałtyku i uczą się je segregować. „Segregacja kredką malowana” to ćwiczenie, podczas którego młodzi uczestnicy zajęć zamieniają się w prawdziwych artystów. Czekają na nich zagadki, konkursy tematyczne i wodne łamigłówki. Zajęcia kończymy uroczystym ślubowaniem “Młodego Ekologa”, po którym każde dziecko otrzymuje DYPLOM. Pamiętajcie zabrać ze sobą aparat fotograficzny! Ustawimy się do wspólnego, wesołego, grupowego zdjęcia 😉

Mieszkamy nad Bałtykiem

Dzieci przedszkolne zapraszamy na spacer po bałtyckiej plaży, lecz bez wychodzenia z budynku! Podczas projekcji multimedialnej Mali Odkrywcy dowiadują się: Kto mieszka w muszelkach? Kto się ukrywa wśród traw morskich? Który z mieszkańców Bałtyku ma 10 nóg? Czy bałtyckie meduzy parzą?.  Następnie, w myśl „Edukacji przez zabawę”, w ruch idą wędki. W ten sposób dzieci poznają gatunki ryb zamieszkujące nasze morze. „Bałtyk kredką malowany” to ćwiczenie, podczas którego młodzi uczestnicy zajęć zamieniają się w prawdziwych artystów. Samodzielnie wykonują „Pamiątki z Akwarium”, czyli korony. Pamiętajcie zabrać ze sobą aparat fotograficzny! Ustawimy się do wspólnego, wesołego, grupowego zdjęcia :).

Pierwsze spotkanie z Morzem Bałtyckim

Program zajęć podzielono na 3 części. Uczestnicy biorą udział w prezentacji multimedialnej „Spotkanie z Morzem Bałtyckim”. Następnie, podczas zajęć laboratoryjnych, każdy uczestnik indywidualnie obserwuje przez mikroskop oraz rozpoznaje bałtyckie małże i krewetki. Podsumowanie zdobytej wiedzy odbywa się poprzez zespołowe tworzenie plakatów przedstawiających poznane przez dzieci rośliny i zwierzęta Morza Bałtyckiego. Czy dotknięcie chełbi modrej grozi poparzeniem? Dlaczego mewę nazwano śmieszką? Co krasnorost widlik ma wspólnego ze słodyczami? Gdzie ślimaki mają swój plac zabaw w Bałtyku? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznamy podczas bałtyckiej lekcji w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB.

W trakcie zajęć dzieci uzupełniają materiały edukacyjne.

Czy wiesz, że Bałtyk…

Program zajęć podzielono na 3 części. Uczestnicy biorą udział w prezentacji multimedialnej „Bałtyk-morze ciekawostek”. Następnie, podczas zajęć laboratoryjnych pt. “Ryby Morza Bałtyckiego” indywidualnie dokonują obserwacji przez mikroskop i rozpoznają charakterystyczne cech budowy ichtiofauny naszego morza. Zdobytą wiedzę dzieci podsumowują poprzez opracowywanie przyrodniczych komiksów bazując na tekstach znanych bajek, legend i wierszy o Bałtyku. Udział dzieci w lekcji pozwoli poznać ciekawostki z zakresu biologii i geografii Morza Bałtyckiego. W trakcie zajęć dzieci uzupełniają materiały edukacyjne.

Bałtyckie Rejsy Edukacyjne

Zajęcia, podczas których młodzież poznaje przyrodę Zatoki Gdańskiej z pokładu kutra hydrograficznego.

Ichtiofauna Bałtyku, czyli o rybie od środka

Program zajęć podzielono na 3 części. Projekcja multimedialna “Ryby Morza Bałtyckiego” omawia gatunki bałtyckiej ichtiofauny. Kolejna część lekcji to warsztaty w Laboratorium Biologicznym, czyli indywidualna praca każdego z uczestników z wykorzystaniem sprzętu optycznego tj. binokularów. Trzecia część zajęć to praktyczna nauka anatomii ryby poprzez wykonanie analizy ichtiologicznej śledzia. Ćwiczenie to młodzież wykonuje pracując w podzespołach, używając narzędzi preparacyjnych. Udział w warsztatach pozwala zapoznać się z ichtiofauną Morza Bałtyckiego. W trakcie zajęć młodzież uzupełnia materiały edukacyjne.

 


Koordynator - Katarzyna Borowiak: +48 58 732 66 27 | kborowiak@mir.gdynia.pl
Skip to content