Rząd: Anguilliformes (węgorzokształtne)
Rodzina: Congridae (kongerowate)
Heteroconger hassi
Gatunek ten występuje w ciepłych wodach Indo-Pacyfiku od wschodnich wybrzeży Afryki po Polinezję oraz od Japonii po północno-zachodnią Australię i Nową Kaledonię. Obserwowany jest na piaszczystym dnie w pobliżu raf koralowych na głębokościach od 7 do 45 metrów. Jest to jeden z nielicznych kręgowców, który prowadzi osiadły tryb życia. Buduje norkę w piasku, w której spędza całe życie. Ścianki norki są wzmocnione śluzem wytwarzanym przez rybę i są one dłuższe niż długość jej ciała, czyli maksymalnie około 40 cm. Budowanie norki zabiera dużo czasu, jest ona budowana poprzez ruchy ogona, którego szkielet jest silnie zredukowany i tworzy twarde, spiczaste narzędzie do kopania. W ciągu dnia ryba wystawia z norki 2/3 długości swojego ciała i kieruje głowę w stronę napływającego z wodą pokarmu, czyli zooplanktonu. Ma doskonały wzrok, gdy tylko poczuje się zagrożony od razu się chowa. Nie lubi samotności, żyje w koloniach liczących kilkanaście osobników. W naturze występują całe zgrupowania składające się z kilkudziesięciu kolonii. Jego jasne rurkowate ciało pokryte jest czarnymi plamkami. Charakterystyczne są trzy duże czarne plamy rozlokowane wzdłuż ciała. Pierwsza z nich znajduje się przy skrzelach, druga na środku długości ciała, zaś ostatnia tuż przy odbycie. Osobniki młodociane mają bardzo cienkie czarne ciało. W związku z tym, iż jest to gatunek bardzo płochliwy, niewiele wiadomo na temat jego rozrodu.
Podczas sezonu lęgowego osobniki zbliżają się do siebie, aż możliwy będzie kontakt między partnerami i będą mogły opleść swoje ciała.
Rozróżnienie płci jest niemożliwe. Zapłodnione jaja oraz osobniki młodociane prowadzą pelagiczny tryb życia, dopiero gdy osiągną odpowiednią wielkość osiadają na dnie.
Skąd nazwa węgorz ogrodowy?
Wytłumaczenie jest bardzo proste i wiąże się z wyglądem oraz trybem życia tego zwierzęcia. Węgorz dlatego, że rurkowate ciało przypomina kształtem ciało węgorza. Ogrodowy, dlatego że zwierzęta te żyją o grupach mogących liczyć nawet tysiące osobników, które wystawiają z jamek swoje cienkie ciało poruszające się w wodzie jak źdźbła trawy na wietrze.
Powrót na stronę główną >