Wakacyjny konkurs fotograficzny – CITES

Egzotyczne wakacje… Każdej osobie planującej urlop zdarzy się pomarzyć po cichu o wypoczynku na rajskiej plaży w otoczeniu pięknych muszelek, palm czy niespotkanych u nas zwierząt. W trakcie wieczornego spaceru na plaży muszelki same proszą się o zabranie ich w ramach wakacyjnej pamiątki, stragany z tradycyjnymi wyrobami kuszą swoją oryginalnością i krzyczą „Kup mnie, kup!”. W trakcie podróży powrotnej na granicy czy na lotnisku zatrzymuje nas jednak celnik i domaga się wytłumaczenia, skąd w naszym bagażu wzięły się chronione konwencją Waszyngtońską przedmioty. Jaką konwencją spytacie przerażonym głosem?

Nic dziwnego, mało kto przed wyjazdem na wyczekane wczasy wertuje przepisy w poszukiwaniu informacji na temat uregulowań związanych z zakupem pamiątek. Akwarium jest jednak na letnim posterunku i służy pomocą w kwestii urlopowej etykiety podróżniczej.

Konwencja Waszyngtońska (w skrócie zwana CITES) reguluje handel międzynarodowy okazami niektórych gatunków roślin i zwierząt, a także produktów pochodnych z nich wykonanych. W bardzo dużym skrócie mówi ona o tym, co można, a czego nie wolno przewozić przez granicę. Dobrze wiemy, że rozróżnienie poszczególnych gatunków ślimaków po muszli czy rekinów po ich zębach nie należy do zadań najłatwiejszych, a pomyłka może się okazać bardzo kosztowna. Za złamanie przepisów konwencji CITES grożą wysokie grzywny, a nawet więzienie. Z tego powodu doradzamy, aby wszelkie podejrzane pamiątki pozostawić na miejscu, a do domu zapakować bagaż wspomnień oraz album z pięknymi zdjęciami. Właśnie do tego zachęcaliśmy naszych gości podczas czerwcowego wydarzenia, o którym nieco więcej możecie poczytać tutaj.

Aby nawoływać do roztropnych zakupów i świadomego korzystania z dobrodziejstw natury podczas wakacji, ogłaszamy konkurs na wakacyjne zdjęcie przedstawiające organizm chroniony przepisami konwencji CITES lub pochodzący z niego produkt. Konkurs przeprowadzony będzie z podziałem na dwie kategorie: amatorską oraz profesjonalną. Uczestnik sam decyduje, do której kategorii chce zgłosić swoje prace, jednak nie może on wybrać obu kategorii.

Nawet jeżeli nie jesteś profesjonalnym fotografem, prześlij nam swoje zdjęcia i zgłoś się do kategorii amatorskiej. Liczą się chęci i ciekawy pomysł! Pamiętajcie, zdjęcia mogą być wykonane również w Polsce, niekoniecznie musicie wyjeżdżać na zagraniczne wakacje.

Przewidujemy świetne nagrody:

-Wernisaż w Akwarium Gdyńskim
-Bony zakupowe
-Bilety wstępu do Akwarium
-Książki z księgarni KOGA w Gdyni- dodatkowo na hasło: Akwarium Gdyńskie otrzymacie tam 10% rabatu!

Zanim przystąpicie do konkursu, koniecznie przeczytajcie regulamin!

 

CITES regulamin-ost.

 

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną na adres akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl – w tytule wiadomości „Konkurs fotograficzny – kategoria amatorska/profesjonalna”. W treści wiadomości musi znajdować się informacja, jaki gatunek znajduje się za zdjęciu (jakość zdjęcia musi umożliwić weryfikację zgodności opisu ze zdjęciem) oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych i akceptacja regulaminu, który koniecznie przeczytajcie.