Tydzień Rekina 19-25.11

Zamiast kości mają chrząstki, ich ciała nie porasta ani sierść, ani włosy, ale pokrywają je łuski. Niektóre z nich nie mogą przestać się ruszać, a innym otłuszczona wątroba nie przeszkadza, a wręcz jest potrzebna.

Ryby chrzęstnoszkieletowe, bo o nich mowa, to rekiny i płaszczki, które w najbliższym tygodniu będą miały swoje święto w Akwarium Gdyńskim. Po co? Bo to nie krwiożercze bestie, ale ciekawi i ważni mieszkańcy podwodnego świata. Rekiny przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, regulując liczebność populacji zwierząt. Są to zwierzęta o ciekawym behawiorze. Wolno osiągają dojrzałość płciową, dość długo żyją, a ich potomstwo jest nieliczne. Np. okres ciąży kolenia pospolitego, który żyje w zachodniej części Bałtyku, trwa aż 2 lata, a samice nie rozmnażają się dopóki nie ukończą 35 lat.

Kinematografia sprawiła, że rekiny kojarzą nam się z bestiami, tymczasem obraz tych zwierząt jako nieznających litości potworów z głębin jest co najmniej błędny. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem.

Co więcej, choć rekiny przetrwały w morzu ponad 400 milionów lat, grozi im dziś niebezpieczeństwo. Każdego dnia życie traci około 270 tysięcy rekinów. Oznacza to, że w każdej minucie działalność człowieka zabija ponad 180 sztuk tych zwierząt.

Można by pomyśleć, że Polska niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie, jako państwo, które nie ma styczności z rekinami i nie poławia ich na skalę gospodarczą. Jednak rekiny nie znają się na geografii, a każdy biolog wie, że ochrona gatunków nie kończy się na granicach państw. Wymieranie rekinów stwarza ryzyko zachwiania globalnej równowagi w ekosystemach morskich. Odpowiedzialność za sytuację ponoszą więc wszyscy mieszkańcy Ziemi. Mięso z płetwy rekina można przecież kupić dziś w prawie każdym dyskoncie i hipermarkecie na terenie naszego kraju.

Ponadto, to nie prawda, że w Bałtyku nie spotkamy rekinów. W zachodniej części naszego morza zanotowano występowanie ponad 30 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych. W okolicach Cieśnin Duńskich, akwenu Kattegat czy Skagerrak pojawia się np. koleń pospolity czy żarłacz śledziowy.

Tydzień Rekina to czas, kiedy lepiej poznajemy te zwierzęta. Korzenie tego wydarzenia sięgają roku 2008, kiedy to miłośnicy mórz z całej Europy rozpoczęli kampanię przeciwko wprowadzeniu zakazu finningu[1] na naszym kontynencie. Dziesiątki tysięcy podpisów zebranych pod petycją poskutkowało i Parlament Europejski zakazał tego krwawego procederu. Jednak tradycja Tygodnia Rekina pozostała.

W tym roku temat przewodni tego wydarzenia to „Co i jak zjada rekin”, gdyż rodzaj jedzenia i sposób polowania jest wśród tych zwierząt bardzo różnorodny, a w wielu przypadkach niezwykle ciekawy. Tydzień Rekina to też okazja do zwiedzenia pomieszczenia hodowlanego żarłaczy rafowych czarnopłetwych, które na co dzień nie jest dostępne dla turystów.

[1] FINNING – Obcinanie rekinom płetw i wrzucanie okaleczonych zwierząt z powrotem do wody. Proceder mający na celu zaoszczędzenie miejsca na kutrach rybackich, gdyż jedynie mięso z płetw posiada walory kulinarne. Postępowanie skazujące rekiny na bolesną agonię wynikające tylko i wyłącznie z chęci osiągnięcia większego zysku przez ludzi. Od 2013 roku zakazany przez prawo europejskie.

Harmonogram

NIEDZIELA 19 listopada oraz SOBOTA 25 listopada

Rekiny szkiełkiem i okiem, Laboratorium Biologiczne, godz. 12:00 – 16:00
To aktywności, w których będzie można wziąć udział w Laboratorium Biologicznym, a tam między innymi:

  • Szczęki – Nie wszystkie paszcze rekinów wyglądają jak te, z plakatów reklamujących film Stevena Spielberga. Rodzaj spożywanego pokarmu wpływa m.in. na kształt i ilość zębów rekina. Sprawdź to sam
  • Mikroskopy – zobacz preparaty takie jak: zęby rekinów (współczesne i skamieniałe), ich jaja oraz skórę szorstką jak papier ścierny.
  • Zaprojektuj rekina – szczęki, zęby, płetwy, kształt głowy… wiele cech sprawia, że rekiny przystosowały są do swego trybu życia. Spośród rekinich atrybutów zaprojektuj własnego zwierzaka i dowiedz się jakie super moce mógłby posiadać
  • Oda do rekina – Jesteś humanistą? Wyraź to poprzez poezję poświęconą rekinom
  • Ile rekinów ginie w ciągu minuty? Czy potrafiłbyś je wszystkie policzyć?
  • Śledzimy rekiny pływające w oceanie. W czasie rzeczywistym!

Spotkanie z akwarystą, Sala Kinowa, godz. 13:30
To pogawędka z człowiekiem, który od lat opiekuje się zwierzętami o statusie „niebezpieczne”. Rzadka okazja, dostępna w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego.

Rekiny wylepiane i pędzlem malowane Galeria Akwarium, godz. 12:00 – 16:00
To projekt plastyczny angażujący gości akwarium i uzdolnioną młodzież ze szkoły plastycznej.

Pierwszy etap projektu – REKINY Z MODELINY – odbędzie się w czasie Tygodnia Rekina. Zadaniem uczestników będzie wykonanie z modeliny niewielkich modeli rekinów tak, by odzwierciedlały charakterystyczne i realne cechy poszczególnych gatunków.  Figurki te będą podstawą do realizacji drugiego etapu projektu – REKINY PĘDZLEM MALOWANE, planowanego na grudzień 2017, którego uczestnikami będą młodzi artyści z jednej z trójmiejskich szkół plastycznych. Pod okiem swojego nauczyciela młodzież namaluje obrazy prezentujące rekiny. Zadanie to nie będzie jednak proste, gdyż będą musieli ukazać zwierzęta wzorując się tylko i wyłącznie na otrzymanych figurkach.

Wizyty u żarłaczy, Zbiórka w Galerii Akwarium, godz. 12:00 – 16:00
to wycieczka w na co dzień niedostępne miejsca Akwarium Gdyńskiego i do zwierząt, których nazwa wskazuje, że trzeba się ich bać.

Konkurs wiedzy o rekinach, Sala Kinowa, godz. 13:00 i 15:30

PONIEDZIAŁEK 20 listopada – PIĄTEK 24 listopada

Pokazowe karmienie zwierząt Zbiórka w Galeria Akwarium, godz. 12:00.
To okazja do lepszego poznania wszystkich mieszkańców Akwarium. W chwili spożywania posiłku zwierzęta bywają najniebezpieczniejsze, ale czasem też najbardziej bezbronne. Czasami to pora karmienia sprawia, że wychodzą ze swych kryjówek i stają się widoczne dla naszych oczu.

Wizyty u żarłaczy, Zbiórka w Galerii Akwarium, godz.10:30, 14:00 oraz po pokazowym karmieniu zwierząt.

Wystawa zdjęć najciekawszych gatunków rekinów, Galeria Akwarium, dostępna w godzinach otwarcia Akwarium.

W trakcie całego Tygodnia Rekina  goście Akwarium mogą wziąć udział w quizie, w którym do wygrania sią rekinie przypinki. Plansze można pobrać bezpłatnie w kasie lub na 1 piętrze Akwarium, w punkcie wypożyczeń przewodników. Powodzenia 🙂

Dodatkowe informacje:

Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego
tel: 58 732 66 20 email: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl