Światowy Dzień Oceanu

Wielkimi krokami zbliża jedno z naszych ulubionych świąt, czyli Dzień Oceanu, który obchodzimy 8 czerwca.

Naukowcy alarmują, że co roku do mórz i oceanów trafia blisko 8 milionów ton plastikowych śmieci. Przy takiej skali do 2050 roku w wodzie będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Jeśli czytając te informacje Wam również włosy stają dęba, to czas jeszcze bardziej zaangażować się w działania, które mogą temu zapobiec.

W związku z tym w Dzień Oceanu szykujemy całą moc wydarzeń na rzecz edukacji ekologicznej.

Pierwszą z nich planujemy wraz z World Oceans Day – Poland, Friends of Glass oraz Tu i Wszędzie na 8 czerwca.

Już od godziny 10.00 do 18.00 zapraszamy do fotobudki ustawionej na zewnętrznym tarasie Akwarium.  Goście będą mogli w niej zrobić, wydrukować i zabrać ze sobą swoje zdjęcie na tle morza. Dodatkowo osoby, które umieszczą je na swoim profilu facebookowym wraz z toastem „Na zdrowie Oceanu” wykonanym szklanymi butelkami, które będą dostępne na miejscu oraz z hasztagami  #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska, przyczynią się do przekazania przez Friends of Glass wsparcia finansowego na rzecz organizacji Surfrider.org chroniącej ocean przed zanieczyszczeniem.

Natomiast od godziny 14.00 do 19.30 każdy, kto przyjdzie do Akwarium Gdyńskiego ze szklaną butelką lub słoikiem i umieści je w specjalnym pojemniku do segregacji szkła zlokalizowanym przed budynkiem, otrzyma specjalny voucher upoważniający do wejścia tego dnia do Akwarium bezpłatnie!

Atrakcji nie zabraknie również na plaży śródmiejskiej. Tuż przy linii brzegowej obok falochronu od 10.00 do 14.00 pojawi się mobilne laboratorium Akwarium Gdyńskiego. Będzie można w nim spotkać nie tylko zwierzęta zamieszkujące pod wodami Bałtyku, ale też  mieszkańców Wszechoceanu. Będą to czułe na zanieczyszczenia wody koralowce, twarda jak skała skorupa żółwia morskiego oraz spektakularnie duży kręg wieloryba.

Od rana do 18.00 będą też bębniarze i animatorzy, zachęcający do umieszczenia zdjęć z butelkami szklanymi wraz hasztagami #nazdrowieoceanu i #friendsofglasspolska na swoich profilach, a każda z fotografii dołączy do akcji wspierającej organizację Surfrider.org. Najzabawniejsze zostaną nagrodzone napojami w szklanych butelkach ufundowanymi przez Selgros Cash&Carry.

Z kolei o godzinie 11.00 na śródmiejską plażę przybędą nurkowie z Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej Ticada pod komendą Sebastiana Borka, byłego komandosa Formozy. Ich celem będzie pozbieranie podwodnych śmieci w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z kąpieliska. Na plaży i w Akwarium będą również autorzy  bloga podróżniczego Tu i Wszędzie, którzy w mediach społecznościowych pokażą wszystkie działania.

Na bulwarze nadmorskim koło Pomnika Rybek planowana jest też od 15.00 do 18.00  niestandardowa instalacja ekologiczna, uzmysławiająca ile ton plastikowych torebek, kubeczków czy sieci, zostaje w oceanach.

Więcej informacji znajdziecie w wydarzeniu na Fabebooku.

 

W ramach celebrowania Dnia Oceanu w budynku Akwarium Będzie również możliwość zapoznania się z wystawą przygotowaną przez Marine Stewardship Council (MSC), który jest światowym liderem programu certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Skąd wiedzieć, czy kupowany przez nas produkt pochodzi ze zrównoważonych łowisk, a jego dystrybucja nie wpływa negatywnie na żywe zasoby morskie i środowisko? Wystarczy, że na opakowaniu znajdziecie niebieskie oznaczenia certyfikatu MSC.

Wystawa edukacyjna będzie dostępna przed salą dydaktyczną koło windy przez cały czerwiec. Dodatkowo w weekend od 8 do 10 czerwca w Sali Amazonia będziecie mogli zrobić sobie zdjęcie w specjalnie zaprojektowanym na tę okazję monidle. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

Ostatnim szykowanym na Dzień Oceanu wydarzeniem są obchody Dnia Oceanów  na Wydziale Nauk Społecznych UG 11 czerwca. Jedna z naszych edukatorek, Dominika będzie tam reprezentowała Akwarium Gdyńskie MIR-PIB. W ramach imprezy przygotowaliśmy warsztaty dla młodzieży, które mają na celu uświadomienie uczestnikom nie tylko jak ważny dla nas i całego świata naturalnego jest Wszechocean, ale również, z jakimi zagrożeniami muszą się dziś mierzyć jego mieszkańcy. Poprzez serię zadań i eksperymentów młodzież przekona się, że naszą planetę pokrywa jeden Wszechocean, jaka dawka plastiku w jedzeniu jest śmiertelna oraz co się dzieje, kiedy w wodzie jest za dużo kremu do opalania. Ponadto uczestnicy, którzy wykażą się wiedzą na temat odpowiedzialnych praktyk dzięki, którym nasz negatywny wpływ na Wszechocean jest minimalizowany wrócą do domu z upominkami Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

 

Jak widzicie, tegoroczny Dzień Oceanu będzie obfitował w wiele atrakcji, więc na pewno  każdy z Was znajdzie coś dla siebie!