Rekiny wylepiane i pędzlem malowane

Rekiny wylepiane i pędzlem malowane

Kinematografia sprawiła, że rekiny kojarzą się nam z drapieżnymi bestiami chcącymi pożreć człowieka. Obraz tych zwierząt jako nieznających litości potworów z głębin jest jednak co najmniej błędny. Wśród rekinów spotkamy maleństwa o nietypowych kształtach, „naleśniki” zakopane w dennym mule lub łagodne olbrzymy majestatycznie przemierzające toń wodną. Wszystkie te zwierzęta charakteryzują wspólne cechy: zamiast kości mają chrząstki, a ich ciała pokrywają plakoidalne łuski. Niektóre z rekinów nie mogą przestać się ruszać, bo inaczej straciłyby życie. Innym gatunkom otłuszczona wątroba nie przeszkadza, a wręcz jest potrzebna by mogły spędzać czas nieruchomo leżąc przy dnie.

Celem projektu REKINY WYLEPIANE I PĘDZLEM MALOWANE jest ukazanie olbrzymiej bioróżnorodności tych fascynujących zwierząt. Pragniemy także, by wszyscy odbiorcy projektu spojrzeli na rekiny  bardziej „łaskawym i przyjaznym okiem” oraz ujrzeli ich prawdzie oblicze… tak odmienne od tego zobrazowanego niegdyś na szklanym ekranie.

Najważniejszą cechą realizacji projektu było zaangażowanie wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Najpierw rekiny poznawali najmłodsi. Pierwszy etap projektu – REKINY Z MODELINY – odbył się w dniach 19-25 listopada 2017 w czasie trwania w Akwarium Gdyńskim „Tygodnia Rekina”. Zadaniem naszych najmłodszych gości było wykonanie z modeliny malutkich figurek różnych gatunków rekinów odzwierciedlających charakterystyczne i realne cechy tych zwierząt.

Następnie, figurki stały się podstawą do realizacji drugiego etapu projektu – REKINY PĘDZLEM MALOWANE, podczas którego widzę o rekinach zdobywała młodzież. W grudniu 2017 trzy artystki z gdyńskiego Zespołu Szkół Plastycznych Monika Domańska, Anna Gwiazdowska i Zuzanna Kobiela, pod okiem nauczyciela pana Tomasza Sójka, namalowały obraz prezentujący bioróżnorodność gatunkową rekinów. Malarki musiały uwiecznić na płótnie zwierzęta wzorując się otrzymanymi od dzieci figurkami.

Teraz przyszedł czas na trzeci etap projektu i naukę dorosłych!  Obraz został wylicytowany podczas aukcji charytatywnej WOŚP przez pana Michała z Gdyni. Gratulujemy! Liczymy, iż obraz wisząc na ścianie zwycięscy aukcji pomoże nam szerzyć wiedzę o bioróżnorodności rekinów.