Enteroctopus dofleini (ośmiornica olbrzymia)

Ośmiornica olbrzymia to jedno z najbardziej lubianych zwierząt Akwarium Gdyńskiego. Nic w tym dziwnego! Te zwierzęta posiadają osiem ramion, parę oczu, 3 serca i… ani jednej kości. Dzięki tej ostatniej cesze potrafią przecisnąć się przez bardzo wąskie szczeliny. Ponadto liczne ramiona pozwalają ośmiornicom wydobyć pokarm z różnych zakamarków, nawet zamkniętego słoika. Dla wielu z nich nie jest też problemem układanie klocków lub przechodzenie przez labirynty. Co ciekawe, wszystkie powyższe umiejętności ośmiornice zdobywają same. Nie uczą się ich od rodziców, gdyż młode bardzo szybko zostają pozostawione samym sobie.

Ośmiornica olbrzymia to jeden z największych gatunków ośmiornic na świecie. Może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a rozpiętość ich ramion mierzy nawet 4 metry. Niestety, jak wszystkie głowonogi, żyje bardzo krótko, stąd też w Akwarium Gdyńskim nie zawsze można zobaczyć jak fascynujące są to zwierzęta.

Ale oto jest! Ośmiornica olbrzymia powróciła na naszą ekspozycję.

Ta znalazła się u nas w niecodzienny sposób. Wcześniej żyła w jednym z akwariów w Kolumbii Brytyjskiej. Miała zostać sprzedana do akwarium w Moskwie, ale zawirowania prawne sprawiły, że jej los stanął pod znakiem zapytania. Traf chciał, że podczas konferencji International Aquarium Congress, która odbyła się we wrześniu tego roku w Vancouver, właściciel kanadyjskiego akwarium poznał naszych pracowników. I to właśnie naszym  akwarystom, spośród kilkuset uczestników spotkania, zaproponował przekazanie ośmiornicy. Bezpłatnie!

Po szczelnym zapakowaniu i przebyciu połowy kuli ziemskiej, ośmiornica znalazła się w Gdyni. Spotkacie ją w Sali Wodnych Zwierząt Świata na pierwszym piętrze naszego budynku.

Jej pierwsze dni u nas wyglądały tak: