CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji || 5-6.07

CITES, zwana również Konwencją Waszyngtońską chroni faunę i florę Ziemi przed nadmiernym eksploatowaniem jej przez człowieka. Reguluje handel międzynarodowy zarówno organizmów objętych jej zapisami, jak i wyrobów, które mogą powstać przy ich użyciu.

Akwarium Gdyńskie chce szerzyć świadomość istnienia konwencji i pomagać w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw konsumenckich podczas wakacji. Nie każdy wie, że za zabranie fragmentu koralowca z plaży czy zakup biżuterii o niepewnym pochodzeniu mogą nas na granicy spotkać nieprzyjemności. Za złamanie zapisów Konwencji grozi nam aż do 5 lat więzienia! Warto więc znać jej zapisy.

 

Właśnie dlatego już w najbliższy piątek 5.07 od godziny 12.00 do godziny 15.00 oraz w sobotę 6.07 od godziny 10.00 do godziny 15.00 zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w drugiej edycji wydarzenia CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji. Będziemy na Was czekać na trawniku koło Akwarium, pod dużym niebieskim namiotem. Jeśli pogoda spłata nam figle, znajdziecie nas w nowej Sali Edukacyjnej (wstęp od zewnętrz budynku). Uczestnictwo w atrakcjach poza budynkiem będzie darmowe.

 

Co będziemy robić?

 

Bardzo często powodem łamania przepisów jest niewiedza, jednak nie broni ona przed możliwymi konsekwencjami… Opowiemy, jakich pamiątek lepiej unikać i nie zabierać ze sobą z egzotycznych wakacji. Pokażemy kilka przykładów organizmów, które turyści próbują przewozić przez granicę.

Po rozwiązaniu edukacyjnej krzyżówki każdy uczestnik będzie mógł z naszą pomocą przygotować sobie pamiątkową przypinkę!

W tym roku pragniemy trafić do serc najmłodszych uczestników, którzy podczas imprezy własnoręcznie stworzą zwierzaki dziwaki! Maluchy będą mogły wykorzystać różnorodne materiały, żeby przygotować figurki zwierząt objętych konwencją CITES.

Od poniedziałku (8.07) ruszy kolejna edycja konkursu fotograficznego związanego z wydarzeniem. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.