CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji || 16-17.06

Aktualizacja 19.06.2018

Impreza „CITES, czyli czego nie zabierać jako pamiątki z wakacji” już za nami, ale mamy ogromną nadzieję, że propagowana przez nas idea pozostanie z Wami na dłużej. W czasie wakacji okazji do zakupienia egzotycznych pamiątek na pewno będzie sporo, ale Akwarium zachęca, by zamiast nich przywozić ze sobą fotografie i wspomnienia. W innym wypadku nawet całkiem nieświadomie możemy zdecydować się na zakup produktu, który został pozyskany nielegalnie lub przy cierpieniu zwierząt. Dodatkowo na granicy możemy zostać ukarani wysoką grzywną.

 

Zobaczcie naszą małą fotorelację:

 

 

Dziękujemy uczestnikom imprezy za podzielenie się swoimi osobistymi opowieściami oraz za wyrazy poparcia dla akcji propagujących ochronę wrażliwych gatunków. Na pewno będziemy do tego tamatu wielokrotnie powracać.

Już niedługo pojawią się szczegóły todyczące wakacyjnego konkursu fotograficznego!

 

Wyobraźmy sobie, że na egzotycznych wakacjach widzimy przepiękną bransoletkę, którą moglibyśmy obdarować bliską nam osobę. Świadomość, że mogła zostać wykonana z elementów pochodzących od zagrożonego wyginięciem gatunku, prawdopodobnie skutecznie ostudzi nasze zachwyty. Warto wiedzieć, że przywożenie takich pamiątek traktowane jest jako przemyt i jest karane przez prawo niezależnie od stanu naszej wiedzy. Przy podejmowaniu wakacyjnych decyzji konsumenckich przyda się odrobina informacji na temat Konwencji Waszyngtońskiej (w skrócie zwanej CITES), która reguluje handel międzynarodowy okazami niektórych gatunków roślin i zwierząt, a także produktów pochodnych z nich wykonanych. Na liście znajdują się nie tylko zagrożone osobniki, ale i te bardzo do nich podobne, które „omyłkowo” mogą zostać pozbawione życia.

Dobrym miejscem do zdobycia wiedzy na temat CITES jest Akwarium Gdyńskie, które od lat prowadzi szkolenia dla pracowników służb mundurowych na temat zwierząt wodnych objętych tą formą ochrony. W weekend 16-17 czerwca, w godzinach 11:00 – 16:00, na zewnątrz budynku Akwarium, przy jego rotundzie, będzie można znaleźć wyjaśnienie tego, dlaczego organizmy objęte konwencją CITES warto chronić. W sobotę dołączą do nas celnicy, którzy przedstawią kilka niespotykanych na co dzień eksponatów.

 

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z szeroką gamą specjalnie na tę okazję przygotowanych eksponatów chronionych Konwencją Waszyngtońską. Na stoisku znajdą się między innymi koniki morskie, bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia koralowce rafotwórcze czy różnego rodzaju muszle, często wykorzystywane przez człowieka np. jako instrumenty muzyczne. Wszystko w skali makro i mikro, ponieważ Akwarium udostępni swoje mikroskopy. Na przykładzie zębów rekinów uczestnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na sklasyfikowaniu ich poszczególnych gatunków. Mimo że tym zwierzętom zęby mogą wypadać samoistnie, trudności w ich rozróżnieniu sprawiają, że lepiej nie kupować pamiątki zawierającej takie elementy.

W czasie imprezy uczestnicy będą zachęcani do unikania przywożenia wakacyjnych pamiątek o nieznanym pochodzeniu, przy których produkcji mogły ucierpieć zwierzęta. By wrażliwe gatunki pozostały bezpieczne, a letnicy wrócili do domu nie tylko z bagażem wspomnień, edukatorzy Akwarium będą zachęcać do tego, by z wakacji przywozić bagaż wspomnień w postaci fotografii, a pamiątki o nieznanym pochodzeniu, przy których produkcji mogły ucierpieć zwierzęta, omijać szerokim łukiem.

Zorganizowany zostanie specjalny konkurs fotograficzny, który potrwa od 2 lipca 2018 roku do 31 sierpnia 2018. . Podzielimy go na dwie kategorie: amatorską oraz profesjonalną, więc niezależnie od talentów fotograficznych, każdy zainteresowany będzie mógł sięgnąć po atrakcyjne nagrody.
Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia oraz konkursu można znaleść w wydarzeniu na Facebooku.