AKTUALNOŚCI


Majówka

Chcecie nas odwiedzić w Majówkę? Zapraszamy każdego dnia w weekend majowy w godzinach 09:00 - 19:00!

Dzień Ziemi

Nie macie planów na nadchodzący weekend? Zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego 22 kwietnia na wspólne obchody Dnia Ziemi. W programie warsztaty recyclingowe „Zrób coś z niczego”. Masz w domu zalegające plastikowe butelki lub pojemniki, zbędne gazety lub podarte podkoszulki? Przynieś je ze sobą, a wspólnie wyczarujemy z nich kolorowe i przydatne w domu drobiazgi.

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Życzymy Wam cudownych Świąt spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Na zdjęciu jajo naszych rekinków marmurkowych. To w nim rozwija się rekini zarodek, by po około 100 dniach ‘wykluć’ się już jako w pełni rozwinięta ryba.
Rekiny marmurkowe w naturze żyją w płytkich wodach kamienistych wybrzeży Australii. Mimo, że nie osiągają nawet metra długości, to są zwierzętami drapieżnymi. Żywią się mniejszymi rybami i mięczakami.

Uwaga! Zamknięty parking!

W dniach 17-19.03 parking przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego będzie zamknięty z powodu maratonu.
Więcej informacji >>

Ciekawostki z Morza Bałtyckiego

Balticarium wraz z Akwarium Gdyńskim mają zaszczyt zaprosić na wystawę, która pozwala poznać ciekawostki na temat 23 zwierząt Morza Bałtyckiego. Prace skierowane są zarówno do dzieci jak i dorosłych. Kolorowe grafiki autorstwa Natalii Uryniuk zachęcają najmłodszych do zgłębienia morskich wód. Każdej z grafik towarzyszy zaskakujący fakt o zwierzęciu, co nadaje wystawie wartości edukacyjnych.
Wydarzenie jest częścią projektu Balticarium, w ramach którego powstała platforma internetowa oraz edukacyjne gry, które przybliżają najmłodszym fascynujący świat morskich zwierząt. Portal edukacyjny dostępny jest pod adresem http://www.balticarium.com/, również w szwedzkiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. Już niedługo strona będzie przetłumaczona na pozostałe języki krajów nadbałtyckich.
Informacje o autorce ilustracji:
Natalia Uryniuk
artystka, ilustratorka
Doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, asystentka w Pracowni Ilustracji prof. Jadwigi Okrassy. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworzy edukacyjne gry dla dzieci, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autrorka projektu na temat bałtyckich zwierząt Balticarium. Natalia otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”, została nominowana do nagrody Czerwonej Róży dla najlepszych studentów na Pomorzu. W roku 2011 była stypendystką Escola Superior Artística w Porto w Portugalii, gdzie malowała tradycyjne kafle Azulejos. Na ostatnim roku studiów prowadziła Galerię Studencką Start w Gdańsku, promującą sztukę młodych artystów na Pomorzu. Uczestniczka licznych wystaw sztuki, między innymi w galeriach w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku” i „Na Tropach Kaszub”. Pragnie rozbudzać w dzieciach ciekawość świata i chęć niesienia pomocy innych.

Uwaga! Studenci i uczniowie!

21 marca bilet dla wszystkich uczniów i studentów w cenie 10 zł!

Uwaga! Zamknięty parking!

W dniach 17-19.03 parking przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego będzie zamknięty z powodu maratonu.
Więcej informacji >>

Wisłą do Bałtyku | 25.03

Marzec to wyjątkowy miesiąc dla wody. Obchodzimy w nim Światowy Dzień Wody oraz Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. A że dodatkowo rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły, to już nie sposób przejść w tym miesiącu obojętnie obok tego jak wielkim bogactwem jest woda.
W naszych pracowniach laboratoryjnych odbędą się warsztaty, w ramach których poznacie:
  • bałtyckich gatunków obcych i rodzimych – warsztaty mikroskopowe z krewetkami, krabikami, podwojem wielkim, lasonogami, babką byczą, widlikiem, iglicznią i stornią w roli głównej;
  • zasolenia Bałtyku – dlaczego nasze morze nie jest słone? Jak różni się jego zasolenie w poszczególnych akwenach? Sprawdzimy to przy pomocy salinometru;
  • mikroplastiku – ledwo widzialnych drobinek, które w bardzo krótkim czasie stały się ogromnym, ogólnoświatowym problemem*.
  • tajemnic Wisły – wody królowej polskich rzek skrywają w sobie wiele zagadek**.
  • sposobu na sprawdzenie wieku ryb za pomocą otolitów***.
  • bogactwa ryb w Wiśle. Wody najdłuższej rzeki w Polsce są domem dla wielu ciekawych okazów, takich jak ryba zwana… świnką, czy łososiopstrąg, bliżej znany jako troć wędrowna i wielu, wielu innych;
  • typów łusek u ryb i sprawdzenie, który z nich zdobi ogon warszawskiej syrenki;
Wydarzenie będzie też okazją do udziału w ekologicznych grach i zabawach, takich jak Zatokowe Ekomonopoly – planszówka poświęcona pierwszemu w Polsce obszarowi morskiemu objętemu prawną ochroną. Będziemy też łowić ryby z rzeki i marzenia z głowy, skakać niczym najlepsi skoczkowie z Wisły, odgadywać hydrozagadki i robić sobie zdjęcia jako… warszawska syrenka! Czas nad bałtyckim i nadwiślańskim brzegiem z pewnością spędzimy kreatywnie.
Wszystkie atrakcje odbywać się będą w skrzydle edukacyjnym Akwarium Gdyńskiego, w ramach biletu wstępu do Akwarium. Nie obowiązują na nie zapisy.
*Mikroplastik odnaleźć można na plażach, w wodzie i na dnie morskim. Do środowiska naturalnego przedostaje się z plastikowych odpadów, środków czystości, kosmetyków, leków oraz tkanin, np. ubrań polarowych. Plastik, choć znika z naszych oczu, nie rozpływa się w środowisku, lecz krąży rozpadając się na mniejsze cząstki. One z kolei przez organizmy morskie omyłkowo brane są za pokarm-plankton i zjadane. Mikroplastiki, które raz zostały zjedzone, są przenoszone w łańcuchu pokarmowym i mogą zostać spożyte przez ludzi. Na warsztatach dowiemy się jak unikać mikroplastiku i nie przyczyniać się do jego obecności w środowisku;
** Przez wieki Wisła była świadkiem i często uczestnikiem wielu wydarzeń historycznych. Zdarza się, że susze odkrywają przed nami wiślane tajemnice, takie jak fragmenty zatopionego statku „Bajka” – jednego z największych i najzacniejszych promów pływających po Wiśle przed II Wojną Światową. Niestety, często ‘niespodziankami’ są też śmieci bezmyślnie wrzucane do rzeki przez ludzi. Co jeszcze skrywa w sobie Wisła oraz jak zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą? Tego dowiemy się podczas warsztatów;
***Otolity to inaczej kamyki słuchowe, które są elementem narządu równoważno-słuchowego, znajdującego się w rybiej mózgoczaszce. To dzięki niemu ryby utrzymują orientację w przestrzeni oraz odbierają fale dźwiękowe. I to właśnie on pozwala biologom na poznanie dokładnego wieku tych zwierząt.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2017

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca akwarysty?
Albo może chcielibyście poznać bliżej nasze piranie, ośmiornicę, mureny i inne tutejsze zwierzaki?
JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ!
W ramach aukcji na rzecz WOŚP na Allegro możecie wylicytować 'Dzień z życia akwarysty' :)
Przejdź do licytacji >>

FERIE KOSMO-OCEANICZNE | 16-29.01.2017 r.

Ferie poświęcone oceanologii – interdyscyplinarnej, międzyplanetarnej nauce zajmującej się badaniem mórz i oceanów. Styczeń 2017 obfituje w wiele świąt. Na gości Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB czekają m.in. coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach (20.01), Dzień Babci i Dziadka (21-22.01) oraz 6 urodziny Klubu Młodego Odkrywcy Mórz.
„To jest nasza nadzieja, że dzieci urodzone dzisiaj będą miały 20 lat przed sobą, trochę zielonej trawy pod gołymi stopami, świeże powietrze do oddychania, trochę błękitnej wody do żeglowania i wieloryba na horyzoncie, aby pomarzyć.” – Jacques Cousteau.
Więcej informacji >>