Ferie Kosmo-oceaniczne

FERIE KOSMO-OCEANICZNE | 16-29.01.2017 r.


Ferie poświęcone oceanologii – interdyscyplinarnej, międzyplanetarnej nauce zajmującej się badaniem mórz i oceanów. Styczeń 2017 obfituje w wiele świąt. Na gości Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB czekają m.in. coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach (20.01), Dzień Babci i Dziadka (21-22.01) oraz 6 urodziny Klubu Młodego Odkrywcy Mórz.
„To jest nasza nadzieja, że dzieci urodzone dzisiaj będą miały 20 lat przed sobą, trochę zielonej trawy pod gołymi stopami, świeże powietrze do oddychania, trochę błękitnej wody do żeglowania i wieloryba na horyzoncie, aby pomarzyć.” – Jacques Cousteau.
PROGRAM RAMOWY(od poniedziałku do piątku)
10:15-11:15 SPOTKAJMY SIĘ W PODWODNYM OGRODZIE
Tylko dla gości indywidualnie zwiedzających Akwarium.
Zwiedzanie ekspozycji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB wraz z przewodnikiem
11:15-12:00 ZAWÓD OCEANOLOG
Sala Kinowa, limit miejsc: 50
Prezentacja multimedialna zakończona quizem. Opowieść o badaczach oceanu, tym jaki wpływ na ludzkie życie mają masy słonej wody i jak działalność człowieka oddziałuje na ocean.
W piątek, 20 stycznia, z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach – prezentacja i quiz poświęcone tym nielotom.
11:30-13:30 GWIAZDY OCEANU
Galeria
Pracownia plastyczna, a w jej ramach, m.in.:
 • tworzenie artystycznych akwariów za pomocą papierowych talerzyków, materiałów plastycznych i wyobraźni
 • kolorowanki dla najmłodszych uczące rozpoznawania sylwetek zwierząt oceanicznych
 • nauka rozpoznawania wybranych gatunków płastug (m.in. halibut niebieski, skarp, czupurka, stornia, złocica, zimnica, szkaradnica, gładzica, sola) na podstawie charakterystycznych cech m.in. wielkości, kształtu, ubarwienia.
W piątek, 20 stycznia, z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach tworzymy pingwiny z filcu i papieru.
12:00-14:00 WPŁYWOWI MIESZKAŃCY MÓRZ
Laboratorium Biologiczne
W planie warsztatów mikroskopowych m.in.:
 • Obserwacja mikroskopowa organizmów występujących w strefie pływów (chitony, ślimaki, małże, skorupiaki, szkarłupnie).
 • Obserwacja poskoczków mułowych w zbiorniku pokazowym.
 • Gra losowa, której bohaterem jest krab.
 • Pokaz slajdów poświęcony strefie oddziaływania pływów i jej mieszkańcom (np. rybie księżycówce, bentosowym roślinom i zwierzętom).
  Jednym z ciekawszych przykładów ekosystemów występujących w strefie pływów są wiecznie zielone lasy namorzynowe. Ziemi. Spotykane są na mulistych brzegach mórz tropikalnych. Szata roślinna mangrowców budowana jest głównie przez drzewa i krzewy, które poprzez specjalny system korzeniowy przystosowały się do ruchomego podłoża i zalewania słoną wodą. W skład fauny namorzynów wchodzą gatunki zwierząt zarówno wodnych, jak i lądowych. To teren żerowania węży, krokodyli, tygrysów, małp i krabów, ukrywających się w szczudłowatych korzeniach drzew. Ciekawym przykładem organizmu przystosowanego do życia w wodzie i na lądzie jest ryba – poskoczek mułowy. Patrząc na nią, można sobie wyobrazić, w jaki sposób odbywało się ewolucyjne wyjście zwierząt wodnych na ląd.
13:00-13:20 CZARODZIEJSKI SZLAK
start w Galerii
Zabawa drużynowa dla dzieci. Poszukiwanie w przestrzeni Akwarium Gdyńskiego zwierząt mających magiczne uzdolnienia, czyli m.in. o sposobach kamuflowania się. Plataksy opadając na dno udają leżące tam liście drzew mangrowych. Płastugi potrafią nadać sobie koloryt dna. Iglicznia i wężynka kształtem i barwą upodabniają się do liści trawy morskiej. Szkaradnica toryba, która ‘zamienia się’ w kamień. Sztuczki pensetnika biorą się z obecności na jego ciele „fałszywego oka”. Skrzydlica zwana jest „rybą ognistą” i zlewa się z tłem rafy.
3:30-14:00 DZIECI SŁOŃCA I KSIĘŻYCA
Sala Przedszkolna, limit miejsc: 30
Adaptacja afrykańskiej legendy poprzez animacje i zabawy, czyli o tym jak interesujące są ryby pływające w oceanie i rozgwiazdy chodzące po jego dnie. Punkt programu dla dzieci w wieku przedszkolnym. W Beninie, państwie w zachodniej Afryce, rozgwiazdy uważane są za dzieci Księżyca. Krąży tam legenda, że w przeszłości Słońce i Księżyc były sobie bardzo bliskie, a z ich związku narodziło się liczne potomstwo. Pewnego dnia Księżyc powiedział do Słońca: „mamy za dużo dzieci. Ześlijmy je na dół na Ziemię…”. Słońce zebrało dzieci do worka, to samo zrobił Księżyc i w wyznaczonym dniu oba ciała niebieskie spotkały się nad Ziemią i wpuściąy dzieci do morza – dzieci Słońca zostały rybami, a Księżyca rozgwiazdami…
W piątek, 20 stycznia, z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach animujemy bajkę „Chłopiec i pingwin” Olivera Jeffersa.
WYDARZENA SPECJALNE
(weekendy)
21.01-22.01 Dzień Babci i Dziadka
(Galeria, godz. 12:00-16:00)
WSTĘP BEZPŁATNY dla Babć i Dziadków, którzy tego dnia odwiedzą Akwarium ze swoimi wnukami. W planie dnia m.in. rodzinne warsztaty z filcowania (ocean z filcu) i pamiątkowe zdjęcia w wielkoformatowych ramkach polaroid.
28.01 BAZAR
(Galeria, godz. 12:00-16:00)
Warsztat poświęcony oceanicznej faunie i florze, z której czerpie korzyści współczesny człowiek. Opowieść o zwierzętach objętych międzynarodowym zakazem handlu. W programie m.in. stanowisko wystawiennicze prezentujące kolekcję eksponatów objętych ochroną prawną oraz pokaz slajdów „Waga glonów”.
Dokładne badania naukowe środowiska morskiego są często trudne i pełne wyzwań. Ale życie człowieka jest ściśle związane z oceanami, dlatego zyskujemy na każdym nowym odkryciu. Ciągłe studia i lepsze poznanie oceanów stają się coraz istotniejsze wraz ze wzrostem liczby ludności na Ziemi. A to w rozświetlonych słońcem powierzchniowych warstwach oceanu produkowanych jest około 70% tlenu występującego w atmosferze. Tworzoną go niezliczone, unoszące się w rozświetlonych słońcem powierzchniowych warstwach oceanu, mikroskopijne rośliny zwane fitoplanktonem. To właśnie one pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen w procesie fotosyntezy.
29.01 KOSMO-OCEANICZNY BAL KOSTIUMOWY
(Galeria, godz. 12:00-13:30)
Dziecięcy bal karnawałowy wieńczący ferie, to już w Akwarium Gdyńskim tradycja. W tym roku w planie zabawa wręcz kosmiczna!
Przydatne informacje:
 • Wszystkie atrakcje ferii znajdują się w cenie BILETU WSTĘPU do Akwarium Gdyńskiego.
 • GRUPY ZORGANIZOWANE z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, proszone są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620
 • 18.01 /środa/ Bezpłatny wstęp dla dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, emerytów oraz rencistów.
 • 21-22.01 /sobota i niedziela/ Wstęp wolny dla babć i dziadków odwiedzających Akwarium Gdyńskie z wnuczętami bilety dla dzieci według cennika).
KONKURS PLASTYCZNY „Przygody zwierząt w oceanie” dotyczy ilustracji w formacie A4 wykonywanych w Pracowni Plastycznej. Regulamin dostępny w Pracowni.
Kategorie tematyczne ilustracji:
 • Żółw
 • Ośmiornica
 • Pingwin
 • Plankton
 • Pokolec

DODATKOWE INFORMACJE
Centrum Edukacji
Akwarium Gdyńskiego MIR–PIB
tel. +48 587 326 620
e–mail: akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl