Archiwum 2014

Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację “Indie rowerem” przedstawił Krzysztof Nowacki.

Wakacyjne spotkania z nauką
W miesiącach lipcu i sierpniu wszyscy rodzice z dziećmi odwiedzający Akwarium Gdyńskie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które w ciągu roku dostępne są jedynie dla grup zorganizowanych.

Koszt zajęć: 2 zł na osobę
Odbiorcy: rodzice z dziećmi
Kiedy: lipiec, sierpień
Godziny: 10:00, 12:00, 14:00
Przestrzeń dydaktyczna: Laboratorium Biologiczne
Maks. liczba uczestników: 30 osób
Czas trwania zajęć: ok 60 min.


Kino wakacyjneW lipcu i sierpniu Akwarium Gdyńskie MIR-PIB zapraszało swoich gości do odwiedzenia Sali Kinowej na parterze, gdzie wyświetlane były filmy edukacyjne o morzu.

Spotkanie Klubu Podróżników

26.06
Spotkanie Klubu Podróżników, odbyło się w czwartek 26 czerwca 2014 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Trzy pustynie, trzy morza, cztery kraje, miesiąc rowerem” przedstawił Krzysztof Nowacki.

Aktywna niedziela

22.06
W dniu 22.06 Akwarium Gdyńskie można było spotkać w Gdańsku!
Piknik „Poznaj, pokochaj – chroń Bałtyk”
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Nasza Ziemia, a celem imprezy promowanie wiedzy na temat Morza Bałtyckiego i jego ochrony oraz postaw ekologicznych. Więcej: Fundacji Nasza Ziemia.
Piknik rodzinny Radia Gdańsk w ZOO Gdańsku-Oliwie
Kolejny raz Radio Gdańsk, ZOO Gdańsk i Akwarium Gdyńskie połączyły siły by pokazać jak można aktywnie i ciekawie spędzać czas z całą rodziną.

Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację “Ziemia Święta i Obiecana: Pustynia Negew, Ejlat” przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.

Dni Dziecka 31 maja - 01 czerwca 2014 r.
DLA DZIECI: PROMOCJE, ZNIŻKI, DODATKOWE ATRAKCJE...

31.05
Wszystkie dzieci odwiedzające Akwarium mogły posłuchać małych wykładowców Polskiej Akademii Dzieci w sobotę 31.05 w Akwarium Gdyńskim! Wykłady małych prelegentów będą dotyczyć ich fascynacji naukowych i będą odbywać się w godzinach 12:00 - 13:30.


Spotkanie odbyło się w ramach Błękitnej Akademii Akwarium Gdyńskiego, programu Przyroda-Przygoda, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

01.06
Natomiast 01 czerwca, w niedzielę, dzieci do 14 roku życia mogły wejść za 10 zł!
W Dzień Dziecka odbyły się pokazowe karmienia naszych zwierząt prowadzone przez naszego najmłodszego opiekuna zwierząt: Aleksandra Piszcza, który opowiadał o swoich doświadczeniach w pracy ze zwierzętami wodnymi.

Dzień Matki 26 maja 2014 r.

Drogie Mamy! Z okazji Waszego Święta składamy Wam Najserdeczniejsze Życzenia i śpieszymy z prezentem - odwiedzając Akwarium Gdyńskie 26.05 ze swoimi pociechami macie wstęp bezpłatny! Zapraszamy do 18:30. A tymczasem na zdjęciu pielęgnica pawiooka - jedna z bardziej opiekuńczych matek w Akwarium.

XII Bałtycki Festiwal Nauki 25 maja 2014 r.

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy oraz Akwarium Gdyńskie przygotował swoje stanowiska na Bałtyckim Festiwalu Nauki.
Interaktywna Szkoła Strażników Bałtyckiej Przyrody
Wizyta w „Interaktywnej Szkole Strażników Bałtyckiej Przyrody” pozwoli zrozumieć zjawisko eutrofizacji, poznać skutki tego zjawiska w wodach Bałtyku oraz dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie powinniśmy ochronić nasze morze i jego zasoby.
Niech Cię oświeci, przestań śmiecić
Stanowisko „Niech Cię oświeci, przestań śmiecić” w formie gry edukacyjno-ekologicznej, ukaże bezpośredni wpływ zanieczyszczeń antropogenicznych na ludzkie życie i środowisko. Odpady jak bumerang wracają do nas, uderzając ze zdwojoną siłą. Do osiągnięcia celów posłuży nam zmodyfikowana przestrzenna mapa Bałtyku będąca produktem dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku stanowiska w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu nauki 2013. Na przykładzie Bałtyku zostanie przedstawiony wpływ odpadów na ludzkie życie i środowisko. Bałtyk jest akwenem, w którym możemy znaleźć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia od odpadów komunalnych, pochodzenia rolniczego poprzez transport morski, turystykę po zatopioną broń chemiczną. Wszystkie te zanieczyszczenia pośrednio lub bezpośrednio uderzają w nasze codzienne życie. Woda jest jednym z najlepszych nośników zanieczyszczeń. Śmieci z każdego zakątka Ziemi mogą bez problemów wędrować i przebywać setki kilometrów degradując środowisko naturalne. Dlatego też imprezie przyświecać będzie hasło „działaj lokalnie, myśl globalnie”, gdyż nawet najmniejsza porzucona plastikowa siatka nieodwracalnie przyczynia się do degradacji Naszej Planety.
Nie tylko rosiczka - drapieżne rośliny w skali mikro
Na lądzie lasy, a w morzu glony: to one są odpowiedzialne za tlen, którym oddychamy na co dzień. I tak jak rośliny, tak glony oprócz powietrza i wody potrzebują jeszcze innych składników odżywczych, by żyć. Gdy ich brakuje, z łagodnych roślin przemieniają się w bezwzględnych drapieżców. Na stoisku będzie można obejrzeć różne drapieżne gatunki glonów pod mikroskopem oraz na własne oczy zobaczyć, jak polują one na swoje ofiary.

Imprezy dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:Ocean wzywa. Podejmij wyzwanie!

Oczy ich nie widzą, powierzchnia ich domem
Celem imprezy jest poznanie 3 grup środowiskowych: planktonu roślinnego, zwierzęcego oraz neustonu, cech ich środowiska życia oraz jego zagrożeń spowodowanych działalnością człowieka. Przygotowane będą 3 stanowiska z doświadczeniami do samodzielnego wykonania:
1. Przezroczystość wody czyli opowieść o planktonie roślinnym;
2. Siatka planktonowa czyli opowieść o planktonie zwierzęcym;
3. Napięcie powierzchniowe czyli opowieść o neustonie.
Ocean wzywa. Podejmij wyzwanie!
Podczas zabawy nasi goście zostaną zabrani w podróż dookoła globu, dzięki której poznają przyrodę w różnych jego zakątkach. Stanowisko bazuje na najświeższych doniesieniach ze świata nauki. Sercem stanowiska jest wielkoformatowa gra planszowa wzorowana na kultowym „Monopoly” Charlesa B. Darrowa. „Ocean wzywa. Podejmij wyzwanie!” daje graczom możliwość poznania prognoz dla Ziemi, przemieszczania się w czasie i przestrzeni, lokalizowania największych katastrof ekologicznych; miejsc, w których powstały wynalazki, narodziły się odkrycia służące człowiekowi w badaniach na skalę światową.

Potencjał Województwa Pomorskiego
- walory przyrodnicze i ochrona gatunkowa
26-27 kwietnia, 10 maja 2014 r.

Po 3 dniach warsztatów w zadaszeniu, pod chmurką, na lądzie i wodzie, zakończyliśmy kolejny etap szkolenia dla studentów z Pomorza. Teraz czas na ich pracę twórczą - do końca sierpnia stworzą krótkometrażowe filmy pokazujące piękno naszego regionu. Już nie możemy doczekać się efektów ich prac Szkolenie "Potencjał Województwa Pomorskiego - walory przyrodnicze i ochrona gatunkowa" realizowane jest dzięki wsparciu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Bioróżnorodność 23-24 maja 2014 r. Gdańsk, Sopot, Gdynia i Wejherowo

Wielka część różnorodności gatunkowej patrzy nam prosto w oczy pozostając niezauważona.”
Edward Wilson
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerzy serdecznie zaprosili społeczności lokalne do udziału w akcji plenerowej „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”
23-24 maja 2014 r.
Gdańsk, Sopot, Gdynia i Wejherowo
www.ciee-gda.pl

Spotkanie Klubu Podróżników 8 maja
Akwarium Gdyńskie zaprasza na spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w czwartek 08 maja 2014 r. o godzinie 18.00. Prezentację “Obiekty militarne pasa nadmorskiego w Gdyni” przedstawi Jarosław Kłodziński.
Wstęp wolny, wejście do sali kinowej Akwarium Gdyńskiego przez portiernię od strony falochronów (tak jak do biur).

Godziny otwarcia w czerwcu

W czerwcu Akwarium Gdyńskie MIR-PIB będzie czynne w godzinach od 09:00 do 20:00 (bilety w kasie można zakupić do godziny 19:30). Serdecznie zapraszamy!

Dzień Ojca

23.06

Długi weekend długim weekendem, ale zaraz po nim:

DZIEŃ OJCA! Dlatego w najbliższy poniedziałek (23.06), z okazji swojego Święta, tatusiowie, którzy odwiedzą Akwarium ze swoimi pociechami, będą mogli wejść bezpłatnie!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 02 maja
Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich można było bezpłatnie skorzystać z multimedialnych urządzeń eGuide będących nowoczesnymi przewodnikami po Akwarium, a od godz. 15:00 wstęp do Akwarium Gdyńskiego wynosił jedynie 10 zł!
Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy jest beneficjentem projektów takich jak BalticMuseums 2.0 Plus czy Kompleksowa Termomodernizacja Akwarium Gdyńskiego finansowanych przez Unię Europejską.

Spotkanie Klubu Podróżników 17 kwietnia
W Akwarium Gdyńskim odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Opowieści z morza" przedstawił Gabriel Oleszek.

Spotkanie Klubu Podróżników 03 kwietnia
W Akwarium Gdyńskim odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Chile – Ziemia Ognista, Wyspa Wielkanocna" przedstawiła Eugenia Częstochowska.

Błękitna Akademia 2014

Akwarium Gdyńskie ma zaszczyt zaprosić na bezpłatne szkolenia dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku organizowane w ramach programu Błękitnej Akademii Akwarium Gdyńskiego. Program Błękitnej Akademii składa się z trzech zadań: PRZYRODA - PRZYGODA dla nauczycieli, POTENCJAŁ WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO - WALORY PRZYRODNICZE I OCHRONA GATUNKOWA dla studentów oraz NASZA RZEKA WPŁYWA DO REZERWATU BEKA dla gimnazjalistów. Trwają zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy!


Światowy Dzień Wody

Marzec to miesiąc, w którym kalendarz ekologiczny koncentruje się na tematach związanych z wodą. 22 marca cały świat obchodzi Światowy Dzień Wody, a mieszkańcy krajów nadbałtyckich dodatkowo koncentrują się wtedy na temacie ochrony Morza Bałtyckiego. Nic więc dziwnego, że na dni 21 - 22 marca Akwarium Gdyńskie przygotowało dodatkowe atrakcje.
21 marca, godz.18:00 WYSTAWA MACIEJA KONIUSZEGO
21.03 odbył się wernisaż Macieja Koniuszego. Serdecznie dziękujemy autorowi pięknych fotografii oraz wszystkim przybyłym gościom.
WERNISAŻ [wstęp wolny]
"Bałtyk – zmienne oblicza" – Wystawa fotografii Macieja Koniuszego w Galerii Akwarium. Prace przedstawiają Bałtyk w pięciu odsłonach: zimowy, nocny, burzowy, klify i podczas złotej godziny. Wystawę będzie można oglądać w Akwarium Gdyńskim do 30.04.
Bałtyk - przez wielu uważany za małe morze chłodnej północy. Wiecznie zimne, szare, sennie rozlewające się na szerokich plażach u jego południowych wybrzeży. Autor niniejszej wystawy pt. "Bałtyk – zmienne oblicza" stawia sobie za cel ukazanie Bałtyku w jego prawdziwej, pełnej krasie – morza zaskakujących kontrastów, kolorów i niezwykłej atmosfery.

22 marca, godz.11:00-16:00 ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
PROGRAM DNIA [w cenie biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego]
Laboratorium Biologiczne
  • prezentacja multimedialna na temat Morza Corteza, zwanego przez Jacques Cousteau „Akwarium świata”, ze względu na czystość akwenu i niezwykłą bioróżnorodność
  • mały Bałtyk w powiększeniu – obserwacja mikroskopowa fauny i flory najmłodszego morza świata
  • Tajemnice głębin Bałtyku – wznowiona wystawa prac plastycznych dzieci
Sala Bałtycka
  • miejsce dla młodych odkrywców; stanowisko z kolorowankami
Sala Kinowa
  • projekcje filmów przyrodniczych
REPERTUAR
godz. 12:00 Rezerwat Kępa Redłowska i jego podwodne okolice
godz. 13:00 Ryby Zatoki Puckiej
godz. 14:00 Dwie strony Mierzei Wiślanej
godz. 15:00 Morskie ssaki
Fotorelacja z wydarzeń poniżej.

Spotkanie Klubu Podróżników 20 marca
W dniu 20 marca 2014 r. o godzinie 18.00 odbyło sie spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Małe jest piękne – europejskie mikropaństwa" przedstawił Michał Witkiewicz.

Spotkanie Klubu Podróżników

W dniu 6 marca 2014 r. o godzinie 18.00 odbyło sie spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "55,6 stopni Celsjusza, czyli Pustynia Arabska rowerem - Oman Krzysztofa Nowackiego" przedstawił Krzysztof Nowacki.


Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Izrael - Ziemia Święta i Obiecana: Jerycho, Pustynia Judzka, Morze Martwe " przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.
Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Ukraina pełna niespodzianek. Cz. 1 Zakarpacie" przedstawiła Maria Litwiniak.

Rozstrzygnięcie konkursu na hasło reklamowe

W ramach ferii zimowych, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB ogłosiło konkurs na najtrafniejsze hasło reklamowe dla swojej placówki. Hasła reklamowe można było wysyłać do 28.02.
Spośród nadesłanych propozycji wygrało hasło:
"1500 powodów do zachwytu"
Autorem hasła jest Bartłomiej Zobek, podróżnik i autor portalu www.kalendarzprzygod.pl.
Laureat wygrał Roczny Bilet Imienny do Akwarium Gdyńskiego. Gratulujemy!

Ilustracje z ciepłych i zimnych krain geograficznych

W ramach ferii zimowych dzieci odwiedzające Akwarium Gdyńskie uczestniczyły w przygotowaniu prac plastycznych. Z 44 prac zgłoszonych do feriowego konkursu plastycznego Jury wybrało 3, które otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Zwyciężczyniom gratulujemy, a wszystkim dzieciom dziękujemy za entuzjazm w tworzeniu prac konkursowych!!

Oto nagrodzone prace:

W Akwarium odbyły się:
01.02 · 13:00 - 15:00: Warsztaty muzyczne "Rytmy z Afryki"
02.02 · 12:00 - 15:00: Zakończenie ferii zimowych
Zakończenie ferii zwieńczył spektakl Teatru Klapa (godz.12:00) "Złota Rybka" oraz bal kostiumowy!
A tak bawiły się u nas dzieci podczas ferii zimowych...
Dowiedz się więcej >>

Poniedziałki Malucha

Zakończyliśmy cykl zajęć Poniedziałki Malucha. Serdecznie dziękujemy dzieciom, które z wielką pasją odkrywały z nami tajemnice podwodnego świata.

Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Izrael - Ziemia Święta i Obiecana: Jerozolima, Jordan. Jerycho" przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.

Wystawa fotografii

Galeria zdjęć z polowania na wulkany i lodowce czyli „Islandia śladami Vikinga”. Dnia 17 stycznia o godz. 18:00, w Sali Kinowej w Akwarium Gdyńskim odbyło się spotkanie z autorem zdjęć Maciejem Swędrzyńskim.
Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażanie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

[Ryszard Kapuściński]

Ferie w krainie Lodu i Ognia

Tym razem podczas ferii zimowych w Akwarium Gdyńskim wyruszyliśmy w podróż do tych zakątków świata, gdzie obecny jest symboliczny lód i ogień. Nie zawiódł się ten, kto oczekiwał solidnej dawki wiedzy i emocji!
W dniu 21-22 stycznia babcie oraz dziadkowie mieli wstęp wolny na ekspozycję Akwarium.
Dowiedz się więcej >>

Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "21 wiek nad Zatoką Perską" przedstawiła Eugenia Częstochowska.