Wydarzyło się w roku 2013

20.12.2013
Wesołych Świąt...

Pragniemy życzyć wszystkim naszym gościom Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

19.12.2013
Spotkanie Klubu Podróżników

W dniu 19.12 odbyło się spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Tajlandia, Kambodża, Wietnam - 2013" przedstawił Bohdan Lamprecht.

09.12.2013

Mikołajki

Mimo mroźnego ataku zimy, w Akwarium Gdyńskim atmosfera była niezwykle ciepła. Dla naszych gości przygotowaliśmy jedyną w swoim rodzaju niespodziankę - mikołajkowego flash moba. Zwiedzający ekspozycję zostali zaskoczeni przez członków chóru obecnych na wszystkich piętrach. Całe Akwarium rozbrzmiało dźwiękami kolęd.
Co więcej, w sobotę, nasi goście mieli możliwość spotkać się z Mikołajem oraz obejrzeć karmienie naszych zwierząt, a osoby o imieniu Mikołaj mogły i w piątek, i w sobotę wejść do Akwarium bezpłatnie.
Natomiast Klub Młodego Odkrywcy Mórz podsumował swoją działalność w roku 2013.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za wspólne, wzruszające wspomnienia.

23-24.11.2013

Dni OTWARTE Sekcji EDUKACJI

23 – 24 LISTOPADA 2013 • 11:00 – 16:00
Edukacja ekologiczna to nie tylko hasło. To sposób patrzenia na świat. Zajęcia prowadzone w Akwarium Gdyńskim dają możliwość ‘przemierzenia’ go – od Zatoki Gdańskiej, po głębie oceanu i zakątki dżungli amazońskiej. Coroczne listopadowe Dni Otwarte Sekcji Edukacji to dobry pretekst do takiej wycieczki.
Wejście na parter edukacyjny w godzinach trwania wydarzenia było BEZPŁATNE.
Otworzyliśmy dla Państwa nasze sale laboratoryjne, pokazaliśmy nasze eksponaty pod mikroskopem, opowiedzieliśmy o naszych zwierzętach (i wspólnie nakarmiliśmy je), zbadaliśmy wodę, obejrzeliśmy spektakl teatralny, poszaleliśmy z maskotką ośmiornicą w Sali Przedszkolnej i najedliśmy się cukierków.
15 urodziny Sekcji Edukacji były niezwykle udane!

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim naszym gościom i zapraszamy za rok!

21.11.2013
Spotkanie Klubu Podróżników

W czwartek 21 listopada 2013 r. o godzinie 18:00 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Tajemniczy półwysep czyli Krym w pigułce" przedstawił Tadeusz Zarzycki.
"KRYM. To naprawdę tajemniczy półwysep. Tak niedaleko od nas a tak mało znany. Mieszanka starożytnych kultur. Ojczyzna TATARÓW KRYMSKICH z którymi toczyliśmy wojny. Perła w koronie ROSYJSKICH CARÓW i duma UKRAINY. Zapraszam na pokaz filmu z pełnej wrażeń eskapady od LWOWA do SEWASTOPOLA."
T.Zarzycki

07.11.2013

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego


W Akwarium Gdyńskim, w czwartek 07 listopada 2013 r. o godzinie 18.00, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Rody polskie na Białorusi" przedstawiła Alicja Wrzosek.

19-27.10.2013

TYDZIEŃ REKINA 2013

19-27 października 2013


Zakończyliśmy kolejny Tydzień Rekina. Odwiedziło nas bardzo dużo gości, wielu z nich uczestniczyło w spotkaniach z edukatorem i opiekunem rekinów Maciejem Podgórskim, a także w karmieniu rekinów bambusowych i marmurkowych, oraz odwiedziło nasze laboratorium z eksponatami z ryb chrzęstnoszkieletowych. Mamy nadzieję, że udało nam się przekazać nieco wiedzy o tych wspaniałych zwierzętach, a także rzetelnie zaprezentować cztery gatunki rekinów zamieszkujące Akwarium Gdyńskie.
Dziękujemy wszystkim przybyłym, za serdeczną atmosferę podczas spotkań i liczne pytania, świadczące o niezaspokojonej potrzebie poznawania podwodnego świata.

PROGRAM TYGODNIA REKINA 2013


Tydzień Rekina to wydarzenie corocznie organizowane w Akwarium Gdyńskim. W tym roku opowiemy nie tylko o biologii i ochronie tych drapieżników, ale przybliżymy również tajemnice rekinów mieszkających w Akwarium Gdyńskim, również tych często niedostrzeganych.
W programie:
 • rekinie zabawy dla dzieci • malowanie drapieżników na policzkach • dmuchane rekiny latające • 19/20/26/27.10 • 11:00 – 16:00 • GALERIA
 • opowieści o rekinach dla dużych i małych z quizem • wizyta słuchaczy u rekina brodatego • 13:00 • SALA KINOWA
 • otwarte rekinie laboratoria • 19/20/26/27 • 11:00 – 16:00 • LABORATORIUM BIOLOGICZNE
 • karmienie rekinów bambusowych • 19.10 • 14:00 / 26.10 • 14:30 • EKSPOZYCJA AKWARIUM
 • spotkanie z opiekunem rekinów – Maciejem Podgórskim • 26.10 • 14:00
 • wystawa fotografii rekinów • 19-27.10 • GALERIA
Podczas Tygodnia Rekina można wziąć udział w konkursie plastycznym na plakat o temacie „Tydzień z Życia Rekina” z hasłem nawołującym do ochrony tych drapieżników. Prace należy wstawiać na ścianę Facebook’a Akwarium Gdyńskiego wraz z podanym wiekiem autora plakatu. Autorzy pięciu najciekawszych prac wybranych przez edukatorów AG otrzymają podwójne zaproszenia do Akwarium Gdyńskiego.

Zamieszczamy również dzieła laureatów naszego konkursu na plakat z hasłem o rekinach. Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniałe prace, w Akwarium czekają na was podwójne zaproszenia na ekspozycję.

Poniżej fotorelacja z pierwszego weekendu Tygodnia Rekina.


25.10.2013

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego


W piątek 25 października 2013 r. o godzinie 18.00, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Indie - magia i bieda" przedstawił Adam Michalak.

12.10.2013

Ekonurkowy Dzień 2013

Odbyła się piąta edycja imprezy pod hasłem EKO-NURKOWY DZIEŃ.Podobnie jak w ubiegłych latach płetwonurkowie starali się oczyścić z zalegających śmieci podwodną część gdyńskich plaż, basenu jachtowego oraz Bulwaru Nadmorskiego. Impreza promuje ekologię a przy tym jest doskonałą okazją do rodzinnego spędzania czasu oraz do popularyzacji sportu, jakim jest nurkowanie.
Co roku EKO NURKOWY DZIEŃ przyciąga wielu uczestników, którzy w ramach wolontariatu biorą udział w podwodnym sprzątaniu. Dzięki imprezom towarzyszącym tłumnie zjawiają się mieszkańcy Gdyni aby obserwować, co tym razem uda się wyłowić z dna Bałtyku.
Impreza ma charakter wolontariatu. Dzięku sponsorom, firmom i instytucjom towarzyszącym udaje się ją utrzymać na wysokim poziomie.
Więcej informacji na Ekonurkowym Facebook'u.

10.10.2013
Spotkanie Klubu Podróżników

W dniu 10.10.2013 odbyło się kolejne Spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Bretania tajemnicza - w krainie Celtów i templariuszy" przedstawiła Ewa Kubasiewicz-Houee, zdjęcia do prezentacji wykonał Michał Kielas.

06.10.2013

V Festiwal Temperatury

Już po raz piąty na Targu Węglowym w Gdańsku, w dniu 06.10.2013 odbywał się Festiwal Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita.Pracownicy Sekcji Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB na swoim stoisku opowiadali o biologii morza odwołując się do zainteresowań przyrodniczych patrona imprezy.

02.10.2013
Testy eGuide


Przez cały wrzesień nasi goście pomagali nam rozwijać elektroniczny system oprowadzania po ekspozycjach Akwarium Gdyńskiego.
Wszystkim testerom serdecznie dziękujemy!

28-29.09.2013
Warsztaty literackie z książką

Podczas Gdyńskich Dni Rodzinnych w dniach 28 i 29 września w Sali Edukacyjnej Gdyńskiego Akwarium odbyły się warsztaty z książką "Mądrość z Natury" prowadzone przez autora cyklu bajek edukacyjnych Michała Zawadkę. Na warsztaty zostały zaproszone dzieci w wieku 4 - 10 lat. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał bezpłatny bilet wstępu do Akwarium.
Realizowane warsztaty są częścią prowadzonego przez wydawnictwo cyklu edukacyjnych, interaktywnych spotkań literackich dla dzieci.
28 września - sobota / godz. 11.00
„Nauka w codzienności - ciekawostki świata natury - pompowanie wyobraźni”
Zajęcia rozwijające wyobraźnię, kreację i twórcze obserwowanie tego, co nas otacza. Spotkanie ukazuje dzieciom niesamowite rozwiązania techniczne i naukowe przedmiotów codziennego użytku, mające swoje korzenie w naturze. Pospolicie znany suwak, koparka, rzep czy przyssawki to tylko niektóre z podpatrzonych umiejętności natury, budowy anatomicznej zwierząt i roślin, które zainspirowały niejednego naukowca i wynalazcę.
29 września - niedziela / godz. 11.00
„Społeczny Savoir Vivre czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”
Spotkanie ukazujące i wprowadzające dzieci w świat relacji międzyludzkich, postaw wobec otoczenia, jak i umiejętności oceny oraz dostrzegania. Podczas interaktywnych rozmów i doświadczeń prowadzonych w oparciu o publikację „Mądrość z Natury”, dzieci obcują z ważnymi pojęciami takimi jak: rodzina, dom, ojczyzna, szacunek, umiejętność dostrzegania, roztropność, umiar, tolerancja czy przyjaźń.
www.madroscznatury.pl
www.gdynskiednirodzinne.pl

27.09.2013
XXIV Zlot Turystyczny im. prof. Kazimierza Demela

W piątek 27.09 odbył się XXIV Zlot Turystyczny im. prof. Kazimierza Demela.

25.09.2013
Zakończenie Projektu Kompleksowej Termomodernizacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Wdrożenie elektronicznego systemu oprowadzania gości eGuide

W dniu 25.09 z okazji zakończenia Projektu Kompleksowej Termomodernizacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB odwiedzili nas licznie goście z różnych instytucji. Gościem honorowym był wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski. Zarząd Fundacji Akwarium Gdyńskiego przywitał gości i omówił efekty projektów, po czym wszyscy ruszyli przetestować system elektronicznego oprowadzania gości wdrażany w ramach projektu BalticMuseums 2.0 Plus. Nasi goście mieli również okazję obejrzeć niezagospodarowane pomieszczenia w przyszłości przeznaczone na przestrzenie ekspozycyjne.
Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy.

Projekt Kompleksowej Termomodernizacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.


Projekt BalticMuseums 2.0 Plus jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk na lata 2007-2013.


14-15.09.2013

Dni Otwarte Projektów Unijnych

W dniach 14-15 września Z okazji Dni Otwartych Projektów Unijnych pracownicy Akwarium Gdyńskiego zorganizowali stanowiska prezentujące realizowane projekty dofinansowane przez Unię Europejską. Bilet wstępu na ekspozycję kosztował w tych dniach jedynie 10 zł.

05.09.2013
Spotkanie Klubu Podróżników

Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.
Prezentację "Ekspresowo przez Inflanty część IV - Estonia " przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.

02.09.2013
Kino Wakacyjne

W miesiącach lipcu i sierpniu w cenie biletu wstępu nasi goście mogli korzystać z Kina Wakacyjnego Akwarium, gdzie można było dowiedzieć się więcej o lokalnej przyrodzie.

02.09.2013
Wakacyjne spotkania z nauką

W miesiącach lipcu i sierpniu wszyscy rodzice z dziećmi odwiedzający Akwarium Gdyńskie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które w ciągu roku dostępne są jedynie dla grup zorganizowanych.

12.07.2013
EduPiknik

Akwarium Gdyńskie w ramach EduPikniku przedstawiło "Bałtycką Odyseję Małego Węgorza". Główną atrakcją była przestrzenna gra planszowa przedstawiająca świat Bałtyku pod taflą wody.

23.06.2013
Dzień Ojca

W niedzielę - 23 czerwca - ojcowie, którzy przyszli do nas z dziećmi mieli wstęp bezpłatny :)

01.06.2013
Dzień Dziecka

01.06 z okazji Dnia Dziecka dzieci odwiedzające Akwarium Gdyńskie miały okazję pomalować swoje buzie w rozmaite morskie zwierzęta. Zapraszamy również za rok!

8.06.2013
Festyn rodzinny „Mama Tata i Ja”

W dniu 8 czerwca 2013 odbył się festyn rodzinny „Mama Tata i Ja” organizowany przez Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej Nr 4 w Gdyni, na terenie Parku Rady Europy.
Głównym celem imprezy było zwiększenie wiedzy na temat pozytywnych wzorców spędzania wolnego czasu wśród członków rodzin, wzmacnianie więzi rodzinnych – upowszechnianie idei spójności rodziny jak również integracja środowiska lokalnego.
Swoje stoisko na festynie również Akwarium Gdyńskie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

26.05.2013
XI Bałtycki Festiwal Nauki

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja (26 maja), przed Akwarium Gdyńskim odbył się Piknik Naukowy. Byliśmy tam i my z grą „Bałtycka odyseja małego węgorza”. Uczestnik wcielał się w węgorza przebywając sześcioetapową trasę.
Węgorz europejski podczas swojej wyprawy rozwiązywał spory między kłócącymi się skorupiakami, radził się starego dorsza, a także przez chwilę jego podróży towarzyszyła mu ławica śledzi. To i wiele innych niespodzianek przedstawionych zostało na przestrzennej planszy o wymiarach około 1,5 m na 1 m przedstawiającej świat Bałtyku pod taflą wody.

01.06.2013
Oferta zwiedzania z przewodnikiem zakończona

W maju nasi goście mieli okazję skorzystać z limitowanej usługi przewodników oprowadzających po ekspozycji Akwarium. W zbliżającym się sezonie zapraszamy do samodzielnego zwiedzania ekspozycji.

26.05.2013
Dzień Matki

26 maja wszystkie mamy, które odwiedziły Akwarium Gdyńskie ze swoimi rodzinami wchodziły na ekspozycję bezpłatnie.

22.05.2013
Bioróżnorodność - poznaj by zachować!W dniu 22 maja odbyła się akcja plenerowa pdt. "Bioróżnorodność - poznaj by zachować!" organizowana przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerów.
Pomorskie jeziora z recyklingu… przy soczystej trawie
Stwórzmy to razem!
Program:
 • Pomorskie jeziora z recyklingu… - wspólne kreowanie pomorskich jezior i „wodnych gałganków” z naturalnych materiałów i surowców wtórnych;
 • Jezioro osobliwości - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB;
 • Polodowcowe skarby - Park Narodowy „Bory Tucholskie”;
 • Jeziora przymorskie - niezwykle dynamiczny ekosystem - Słowiński Park Narodowy;
 • Pora poznać strefy jeziora - Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”;
 • Rak szlachetny - unikat pomorskich jezior - Zaborski Park Krajobrazowy;
 • Wszechobecne życie tkwi w jeziorach skrycie - Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie;
 • Geneza jezior Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej;
 • Kormoran czarny to ptak z Mierzeją Wiślaną związany, który przez ryby jest mało lubiany - Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”;
 • Typy jezior w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - Trójmiejski Park Krajobrazowy;
 • Zatoka Pucka - morze czy jezioro? - Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie;
 • Zbadaj bogactwo pomorskich jezior z Panem Kulką - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni;
 • Taaaaaka piękna ryba! - słodkowodne dzieło sztuki - autorskie warsztaty Marii Lepczak-Wysockiej;
 • Ptasi Raj - Wyspa Sobieszewska - Nadleśnictwo Gdańsk;
 • Ptaki jezior na obszarze NATURA 2000 "Ujście Wisły" - Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN;
 • Poczuj się jak ryba w wodzie - Studenckie Koło Naukowe Oceanografów UG;
 • Ekologia oraz ochrona ekosystemów wodnych i torfowisk - Studenckie Koło Naukowe Ekologów Roślin "Littorella" UG;
 • Magia jezior - Naukowe Koło Chemików Studentów PG;
 • Uroki jezior w recyklingu kreatywnym - Pracownia pod Błękitnym Drzewem;
 • Kto buczy w trzcinie i nurkuje w grążelach, czyli ptaki pomorskich jezior - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING;
 • Tajemnice wody - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni;
 • Pies w wielkim mieście - Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni;
 • Zielona Szkoła Krajobrazu - woda w każdym ogrodzie - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku;
 • Jezioro bez tajemnic - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku;
 • Aktywny wypoczynek, a bezpieczeństwo nad wodą - Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji i Gdyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;
 • Bezpiecznie nad wodą - Centrum Wychowania Morskiego ZHP;
 • Żaby, traszki i ropuchy - nasi przyjaciele;
 • Tajemnicze sinice;
 • Baśnie z jeziorami w tle;
 • W powiększeniu lepiej widać;
 • Kto ma ochotkę na ochotkę? - czyli co wieczorem lata nad jeziorem;
 • Nie stój, zwiedzaj! Pomorskie jeziora w kalejdoskopie - wielkoformatowa planszowa gra uliczna;
 • Konkursy wiedzy o różnorodności biologicznej i jeziorach Pomorza;
 • Wiele innych niespodzianek!

19.05.2013
DZIEŃ (nie tylko) REKINA

Czym żywią się rekiny? Jak wygląda pora karmienia w Akwarium Gdyńskim?
O tym mogli się dowiedzieć nasi goście 19 maja w Akwarium Gdyńskim.
To nie była zwyczajna niedziela - tego dnia można było uczestniczyć w:
 • Pokazowym karmieniu naszych zwierząt
 • Laboratorium rekina
 • Wycieczkach do pomieszczenia hodowlanego rekinów

16.05.2013
Narodziny rekinów w Akwarium Gdyńskim

Mają największy mózg spośród ryb, 6 zmysłów i zęby rosnące przez całe życie. Wcale nie są krwiożerczymi bestiami - bardziej prawdopodobna jest śmierć od uderzenia w głowę spadającym kokosem niż wskutek pożarcia przez rekiny. I to właśnie młode rekiny przyszły na świat w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego. Rekiny wyjątkowe - marmurkowe.
Para rekinów marmurkowych pojawiła się w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB w 2009 roku. Mniej więcej po 2 latach doszło do złożenia pierwszych jaj, które niestety nie były zapłodnione. Od tego czasu osoby odwiedzające Akwarium mogły podziwiać składane przez rekiny jaja.
Pierwszy osobnik, którego udało się odchować w Akwarium, przyszedł na świat rok temu i może śmiało zamieszkać ze swoimi rodzicami na ekspozycji Akwarium. Wcześniej kontakt z większymi rybami groził mu zjedzeniem. Co więcej - miesiąc temu wykluło się kolejne młode oraz pojawiły się następne jaja! Wpuszczenie młodego rekina marmurkowego na ekspozycję Akwarium odbyło się w czwartek, 16 maja o godzinie 10:00.
Rekiny marmurkowe w naturze można spotkać tylko w płytkich wodach u brzegów Australii, gdzie czas spędzając leżąc na kamienistym dnie. To jedne z najmniejszych rekinów na świecie, co nie przeszkadza im w byciu drapieżnikami - żywią się mniejszymi rybami oraz mięczakami.

10.05.2013
Spotkanie Klubu Podróżników

Na kolejnym spotkaniu Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, które odbyło się w czwartek 09 maja 2013 r. o godzinie 18.00, prezentację "Ekspresowo przez Inflanty (Kowno - Ryga)" przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.

24.04.2013
Poniedziałki Malucha zakończone


W poniedziałki marca i kwietnia prowadziliśmy cotygodniowe spotkania dla przedszkolaków w Sali Przedszkolnej, gdzie najmłodsi mogli wraz ze swoimi rodzicami posłuchać opowieści naszych edukatorów o zwierzętach wodnych. Dziękujemy wszystkim dzieciom, które nas odwiedziły!


21.04.2013
Dzień Ziemi w Akwarium Gdyńskim

Dnia 21 kwietnia w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB miały miejsce obchody Dnia Ziemi. Zgromadzeni goście brali udział w warsztatach plastycznych i akwaterrarystycznych, na których przybliżono sylwetki zwierząt chronionych przez konwencję CITES. Najmłodsi uczestnicy dzięki bajce, udali się w podróż dookoła świata. Dla fascynatów kina przygotowano specjalne seanse filmowe. W tej edycji obchodów Dnia Ziemi na dużym ekranie zagościł niezwykły świat Ameryki Południowej i Karaibów.

23.04.2013
Arystokraci w Akwarium czyli nowe zwierzęta w Akwarium Gdyńskim

Jedne mają niebieską krew, niektóre wyglądem przypominają brzytwę, inne swój kolor zawdzięczają bytującym na nich glonom. Nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego pokazują jak zaskakujący jest podwodny świat.

Skrzypłocz (Limulus polyphemus)

Żywy przykład tego jak wyglądały zwierzęta 350 milionów lat temu to skrzypłocz (Limulus polyphemus). Bardzo podobne do niego formy znajduje się w osadach pochodzących z Syluru. Ponieważ w jego krwi zamiast hemoglobiny znajduje się hemocyjanina, krew skrzypłocza jest niebieska. Poza kolorem również właściwości skrzypłoczowej krwi są nietuzinkowe - działa bakteriobójczo. Testy z niej służą na przykład do sprawdzania jałowości sond kosmicznych. Mówi się, że angielska nazwa skrzypłoczy ‘atlantic horseshoe crab’ odnosi się do wyglądu ciała tego zwierzęcia.

Brzytewniki (Aeoliscus strigatus)

Mieszkające w wodach rafy koralowej brzytewniki (Aeoliscus strigatus) swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. Poruszają się pływając pionowo, głową w dół. Gdy wyczują zagrożenie ustawiają się ostrą krawędzią brzucha w kierunku napastnika.

Spider crab (Stenorhynchus seticornis)

Spider crab (Stenorhynchus seticornis), jak na kraby przystało, mają 5 par odnóży (nie 6, jak pająki), ale ich wygląd od razu przywodzi na myśl lądowe stawonogi. W sezonie migracyjnym potrafią przejść nawet ponad 150 km, a przechadzają się po dnie Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Przydacznia (Tridacna gigas)

Zupełnie osiadły tryb życia prowadzi przydacznia, której ubarwienie zależy od tego, jakiego koloru jednokomórkowe glony ją zamieszkują. Kiedy do muszli małża dostanie się ziarenko piasku, koncentruje się wokół niego masa perłowa tworząc perłę. Niestety perły tworzone przez zwierzęta z tej rodziny nie mają wartości handlowej.

18.04.2013
Spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 18 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Majorka dawniej i dziś" przedstawiła Maria Litwiniak.

14.04.2013
Warsztaty robotyki w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

W dniu 14 kwietnia 2013 odbyły się warsztaty z robotyki. Stanowisko przygotowane zostało przez eduROBOT.PL. Podczas warsztatów zespół konstruuje robota - kraba wykorzystując edukacyjne zestawy LEGO WEDO i "ożywia" go przy pomocy komputera.


22.03.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Spotkanie odbyło się ponownie w piątek 22 marca 2013 r. o godzinie 18.00. Prezentację "Ukraina" przedstawiła Alicja Wrzosek.


21.03.2013
Wagary od codzienności!

Choć aura za oknem nie dawała świadectwa tego, że rozpoczęła się wiosna, 21 marca zorganizowaliśmy w Akwarium Gdyńskim Wagary od codzienności. Wieczorne zwiedzanie ekspozycji i zapleczy hodowlanych oraz zajęcia w salach laboratoryjnych okazały się doskonałą odskocznią od codzienności zarówno dla młodych, jak i dla tych, dla których wagarowanie to już tylko wspomnienie.
Wszystkim osobom, które spędziły wspólnie z nami czas dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach organizowanych w Akwarium!


14.03.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 14 marca 2013 roku o godzinie 18:00 odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Tym razem pan Adam Michalak poprowadził prezentację "Księga dżungli - podróż po Indiach".


06.03.2013
Święto Kobiet w Akwarium Gdyńskim!

Drogie Panie, z okazji Waszego święta, 8 marca bilet do Akwarium
będzie dla Was tańszy o 50%!

01.03.2013
Podsumowanie konkursu artystycznego NAJLEPSZY MURAL
W dniach 10-28.02.2013 na stronie Akwarium Gdyńskiego miało miejsce głosowanie online. Do konkursu stanęło 11 prac tematycznych, stworzonych w ramach projektu "PÓŁNOC-POŁUDNIE - FAUNA OBSZARÓW POLARNYCH". Murale autorstwa młodzieży z ZSP w Gdyni stanowiły dekorację ferii zimowych organizowanych przez Akwarium Gdyńskie.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Wszystkim Internautom dziękujemy za udział w głosowaniu i niesłabnące zainteresowanie konkursem.
 
Miło jest nam poinformować, że nagrodę publiczności otrzymała praca pt. "Co łączy rosomaka i maskonura?" autorstwa Magdaleny Baranowskiej i Agnieszki Jaryczewskiej. Z kolei nagrodę specjalną otrzymała praca pt. "Transfuzja u ryby białokrwistej" autorstwa Patrycji Buzanowskiej i Pauliny Wiczanowskiej.
 
Wyniki głosowania:
 1. Co łączy rosomaka i maskonura? / 859 głosów
  Magdalena Baranowska i Agnieszka Jaryczewska
 2. Niedźwiedź polarny - król kier / 833 głosy
  Oliwia Gulida i Milena Sikorska
 3. Transfuzja u ryby biołokrwistej / 495 głosów
  Patrycja Buzanowska i Paulina Wiczanowska
 4. Sowa śnieżna - sławny listonosz / 465 głosów
  Oliwia Górzyńska i Agnieszka Żurek
 5. Lampart morski - zwinny olbrzym / 181 głosów
  Joanna Malinowska i Dominika Praga
 6. Okno na roziskrzone niebo - w roli głównej zorza polarna / 170 głosów
  Jolanta Szmelter i Eryk Szczepański
 7. Renifer kocha chrobotka / 90 głosów
  Alicja Krokowska i Paulina Sychowska
 8. Zakręcony narwal / 75 głosów
  Zuzanna Siemińska i Kacper Szalecki
 9. Pingwin i ja / 64 głosy
  Daria Miszke i Edyta Szalewska
 10. Rybitwa popielata - w pogoni za latem / 60 głosów
  Dominika Fidali i Kamila Różańska
 11. Kryl antarktyczny - świecący skorupiak / 16 głosów
  Gracjana Potrykus i Karolina Senejko

28.02.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 28 lutego 2013 roku w ramach cyklu spotkań Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB została przedstawiona prezentacja "Opowieści z końca ziemi, czyli w krainie reniferów, bogów i ludzi" autorstwa Magdaleny Skopek.
" - Serdecznie zapraszam. W przekładzie nazwa półwyspu Jamał oznacza "koniec Ziemi". Na stałe mieszkają tam jedynie rdzenni mieszkańcy - Nieńcy. Półwysep jest słabo zaludniony, klimat surowy, a życie ludzkie bezpośrednio związane jest z reniferem, który jest nie tylko przyjacielem, ale też źródłem jedzenia i ubrań, środkiem transportu, a z jego skór buduje się czumy, czyli tundrowe domy. Żeby dotknąć tego zadziwjącego świata pokonałam wiele granic. Opowiem jak uczyłam się nienieckiej codzienności mieszkając w czumie wspaniałej rodziny Akatteto, jak powozi się zaprzęgiem reniferów, jak odwiedza się gości, jak tańczy dym w czumie, skąd według Nieńców bierze się zorza polarna i jak smakuje mięso rena."
 
     

 


10-24.02.2013
FERIE ZIMOWE "PÓŁNOC-POŁUDNIE w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Program tegorocznych ferii zimowych: "PÓŁNOC-POŁUDNIE" zbudowany został na bazie informacji oscylujących wokół dwóch krańców naszego globu. Ciekawostki ze świata nauki i sztuki dotyczące rejonów polarnych przekazano w formie baśni, prezentacji multimedialnych, zabaw, projekcji filmowych, spektakli teatralnych, warsztatów plastycznych i mikroskopowych.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Po raz kolejny przekonujemy się, iż natura potrafi być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Artystyczną wizję fauny obszarów polarnych przedstawiła młodzież z ZSP w Gdyni biorąca udział w konkursie na NAJLEPSZY MURAL.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Ferie zimowe "PÓŁNOC-POŁUDNIE" obfitowały w liczne atrakcje, konkursy i wydarzenia specjalne, m. in. bal przebierańców, spektakle teatralne i seanse filmowe rodem z bieguna. Zwycięzcom konkursów - gratulujemy!
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Laureaci konkursu plastycznego PRZYJACIEL POLARNIKA:
 1. Michalina Majchrzak, lat 9 - Niedźwiedź polarny
 2. Oliwia Helbik, lat 7 - Lis polarny
 3. Katarzyna Furgalińska, lat 4 - Narwal

07.02.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. W czwartek 07 lutego 2013 roku prezentację "Ekspresowo przez Litwę - część II" przedstawił Włodzimierz Wojciech Woźniak.
 
     

 24.01.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Jego tematem była prezentacja "Liban - europejski szyk w arabskiej oprawie", którą przedstawił Radosław Kożuszek.

 

     

 10.01.2013
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 10 stycznia 2013 roku odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Gruziński Kaukaz " przedstawiła Joanna Błeńska.

 

     
Popas w dolinie rzeki Kvakhidistskali - Lech Piątek
 
nasze wędrowanie
 
Lodowiec pod Ushbą, kamienna lawinka
 
wszechobecne wieże - Girevi