2012

 

27.12.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 27 grudnia 2012 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Wielka Brytania" przedstawiła Aleksandra Szafranek.

 13.12.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Na spotkaniu Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, które odbyło się w czwartek 13 grudnia 2012 roku o godzinie 18:00 prezentację "Ekspresowo przez Litwę: Druskieniki, Troki, Wilno" przedstawił Wojciech Woźniak.

 


06.12.2012
Mątwa zwyczajna, mątwa pospolita (Sepia officinalis) - Nowe okazy

Sepia to technika barwienia fotografii, barwnik stosowany od XVIII wieku do wyrobu farb, ale też łacińska nazwa mątw - nowych mieszkańców Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Dlaczego mątwy są wyjątkowymi zwierzętami?
 
To dziesięciornice (posiadają dziesięć ramion), które w przypadku zagrożenia wytwarzają barwnik, zwany również sepią. Ta ciemna substancja stanowi dla mątwy osłonę przed napastnikiem, która dodatkowo może paraliżować jego narządy węchu. Co więcej, mątwy potrafią również zmieniać barwę, niczym kameleon wtapiając się w otoczenie.

 

   

 

Mątwy przybyły do Akwarium Gdyńskiego w postaci jaj złowionych u wybrzeży Portugalii. Proces ich hodowli jest niełatwy i wymaga wiele umiejętności. Aby zapewnić tym płochliwym i inteligentnym zwierzętom niezbędny spokój, a zwiedzającym możliwość oglądania ich w pełnej okazałości, pierwsze dwa miesiące pobytu mątw w zbiorniku ekspozycyjnym były przez nas trzymane w tajemnicy. Dziś, już piętnastocentymetrowe i pewne siebie mątwy, mogą śmiało zostać przedstawione szerszej publiczności. Zwierzaki podziwiać można w Sali Rafy Koralowej od 6 grudnia 2012 roku.
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Download flash player


06.12.2012
Wystawa "Po drugiej stronie lustra" - Podwodny świat w obiektywie Piotra Stósa
Autor zdjęć o fotografii podwodnej: "Zanurzenie się pod powierzchnię wody to wycieczka do fantastycznej krainy, pod każdym względem odmiennej od świata, w którym żyjemy. Wszystko jest tutaj inne: dźwięki, odczuwanie ciężaru własnego ciała, sposób w jaki się poruszamy. Inaczej też zachowuje się światło poddane wpływowi wody, blisko powierzchni rozedrgane i ostre, stopniowo, wraz z głębokością staje się monochromatyczne i rozproszone, gasząc kolory i rozmywając kontury krajobrazu. Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut świat - na poły dobrze mi znany - a równocześnie za każdym razem nowy i zaskakujący. Próby zarejestrowania na zdjęciach jego skrawków nie mają końca - im lepiej go znam i im sprawniej się w nim poruszam, tym więcej pozostaje do uchwycenia i pokazania."
 
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą z wód otaczających Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Południową. Zostały wykonane w trakcie wypraw nurkowych prowadzonych przez autora, a zorganizowanych przez Centrum Turystyki Podwodnej "NAUTICA" z Krakowa. Wystawę oglądać będzie można w Galerii Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB od soboty 8 grudnia.
Serdecznie zapraszamy.


06.12.2012

Rodzinne Mikołajki w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Pierwsze atrakcje zorganizowane z okazji Rodzinnych Mikołajek czekały na gości Akwarium Gdyńskiego już 6 grudnia od samego rana. Tego dnia nasza pluszowa ośmiornica przemierzając korytarze, sale ekspozycyjne oraz laboratoria częstowała wszystkie napotkane osoby słodkościami.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Kolejna odsłona obchodów tego rodzinnego święta miała miejsce w sobotę. Wtedy to w Galerii Akwarium przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne, rozwiązywaliśmy łamigłówki, podglądaliśmy za pomocą mikroskopów zwierzaki bałtyckie oraz. wyczekiwaliśmy Świętego Mikołaja!
Kto był grzeczny i w sobotę odwiedził Akwarium, ten wie, że Mikołaj prezentów miał cały wór i rozdawał je z uśmiechem na swej brodatej buzi.
Również 8 grudnia, wieczorem, odbył się wernisaż wystawy fotografii podwodnej Piotra Stósa, którą podziwiać można w naszej Galerii. Autor zdjęć o fotografii podwodnej: "Niczym Alicja przechodząca przez lustro, na każdym nurkowaniu czuję się jak gość, odwiedzający przez kilkadziesiąt minut świat - na poły dobrze mi znany - a równocześnie za każdym razem nowy i zaskakujący. Próby zarejestrowania na zdjęciach jego skrawków nie mają końca - im lepiej go znam i im sprawniej się w nim poruszam, tym więcej pozostaje do uchwycenia i pokazania."

 29.11.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Dania, Szwecja" przedstawiła Izabela Mielczarczyk.

 24-25.11.2012
Rodzinne Dni Otwarte Sekcji Edukacji Morskiej Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

Rodzinne Dni Otwarte Sekcji Edukacji Morskiej Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

W dniach 24-25 listopada 2012 r. w Akwarium Gdyńskim miały miejsce Rodzinne Dni Otwarte Sekcji Edukacji. Nasi goście podróżowali od strefy obrazu poprzez strefę ciekawości, koloru, badań, aż do emanacji radości.
 
Wyobraźnię dzieci w sobotę poruszyła wszędobylska ośmiornica, natomiast gwoździem niedzielnego spotkania stała się baśń Hansa Christiana Andersena pt. "Calineczka".
 
Mamy nadzieję, iż nauka płynąca z programu realizowanego w skrzydle edukacyjnym była dla Wszystkich odwiedzających cennym darem.

 

W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash


15.11.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 15 listopada 2012 roku odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Wokół Alp" przedstawił Adam Michalak.
 
     

     
 


15-21.10.2012
Europejski Tydzień Rekina 2012 w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
W dniach 15-21 października w Akwarium Gdyńskim MIR - PIB odbył się coroczny Tydzień Rekina. Wydarzenie miało przybliżać problem ochrony rekinów. Stereotypowy obraz rekinów jako krwiożerczych bestii budowany od wielu lat powoduje, że zapomina się o ich kluczowej roli w utrzymaniu równowagi ekosystemów morskich. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest naprawdę niewielkie. Tymczasem problem finningu i rola Polski w decyzjach dotyczących regulacji prawnych związanych z połowem rekinów na terytorium Unii Europejskiej są wciąż odległe mieszkańcom naszego kraju. Każda osoba, która odwiedziła Akwarium Gdyńskie w trakcie ostatniego tygodnia, mogła wyrazić swoje symboliczne poparcie dla ochrony tych cennych zwierząt, pozostawiają odcisk kciuka na rysunku rekina.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
W tym roku parter edukacyjny Akwarium Gdyńskiego był dostępny dla zwiedzających bezpłatnie. Wiele osób przybyło odwiedzić rekiny w pomieszczeniach hodowlanych, gdzie można było bliżej poznać żarłacze rafowe czarnopłetwe i rekina brodatego. Wiedzę o przyrodzie i biologii rekinów można było zgłębić podczas projekcji filmów w Sali Kinowej oraz w trakcie zajęć laboratoryjnych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że rekiny mają "zapasowe zęby" i rozwiązali zagadkę łusek rekina za pomocą mikroskopów. Każdy mógł przyjrzeć się zębom rewolwerowym żarłacza białego i żarłacza tygrysiego. W kąciku plastycznym najmłodsi dzielnie kolorowali nieznane jeszcze nauce, wielobarwne rekiny. I dzieci, i dorośli chętnie zdobili swoje twarze rysunkiem rekina, choć na buźkach (prócz uśmiechów) gościły także inne zwierzęta. Przez cały weekend można było spotkać w Akwarium latającego rekina, a nawet samodzielnie sterować zabawką, ucząc się w jaki sposób porusza się ten drapieżnik.
W niedzielę o godz. 12.00, odbyło się spotkanie z Maciejem Podgórskim, opiekunem rekinów mieszkających w Akwarium Gdyńskim. Liczni goście mieli okazję uczestniczyć w ciekawej dyskusji i poznać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących życia tych intrygujących drapieżników. Każdego roku w październiku do Akwarium Gdyńskiego przybywa wiele osób ciekawych życia rekinów. Stopniowo przerysowany obraz krwiożerczej bestii jest wypierany z umysłów najmłodszych, a pojawia się potrzeba ochrony ginących gatunków oraz poczucie odpowiedzialności za życie na Ziemi. Jednak czasem warto przypominać sobie, jak ważna jest świadomość zagrożeń związanych z działalnością człowieka, zwłaszcza u najmłodszych. To od ich wiedzy i decyzji zależy przyszłość zrównoważonego rybołówstwa, a więc przetrwanie organizmów niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania ekosystemów morskich. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku pojawicie się u nas tak licznie. Do zobaczenia!

 11.10.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 11 października 2012 roku miało miejsce pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Boliwia" przedstawił Szymon Kochański.

 


15.09.2012

Piknik "Ochrona ginących gatunków i dóbr kultury" organizowany w ramach Dnia Służby Celnej
W sobotę 15 września 2012 r. przed Akwarium Gdyńskim MIR-PIB miały miejsce uroczystości związane z centralnymi obchodami Dnia Służby Celnej. Uroczystości nieprzypadkowo odbyły się w Gdyni. W tym roku administracja celna na Pomorzu obchodzi swoje 90-lecie.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Na sobotnim pikniku w Parku Rady Europy wszyscy zgromadzeni mogli z bliska przekonać się na czym polega praca gdyńskich celników. Edukatorzy Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB zaprezentowali stoisko, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogli zobaczyć między innymi zwierzęta morskie chronione przez Konwencję Waszyngtońską.

 28.06.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. W czwartek 28 czerwca o godzinie 18:00 dwie prezentacje "Londyn - czerwiec 2012" i "Dzika Wisła" przedstawił Adam Michalak.

 23.06.2012

Dzień Ojca w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Z okazji Dnia Ojca Akwarium Gdyńskie MIR-PIB przygotowało dla swoich odwiedzających "tatową promocję".
W ten sposób dziękujemy wszystkim panom za ich odpowiedzialne ojcostwo. Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na ciekawe przykłady "tacierzyństwa" w świecie przyrody:
 
Konik morski (Hippocampus sp.), będący symbolem Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, to ryba, u której samiec pełni wyjątkowo ciekawą rolę, gdyż to jemu przypada w udziale "chodzenie w ciąży". Samice składają ikrę do kieszeni inkubacyjnej samca, gdzie rozwija się ona aż do momentu wylęgu.
 
Samce cierników (Gasterosteus aculeatus) do swojego ojcostwa podchodzą bardzo poważnie. Budują przy dnie gniazda, do których wabią samice. Jednak po złożeniu ikry przeganiają je i same opiekują się nią oraz młodym narybkiem.
 
Jeszcze większą opiekę roztaczają nad ikrą apogony (Pterapogon sp.), u których przyszły tata ikrę przechowuje we własnym pysku.21.06.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek, 21 czerwca 2012 roku odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Misja Madagaskar" przedstawił Dominik Włoch.
 


01-03.06.2012

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
W tym roku w Polsce już po raz 60 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka! Z tej okazji Akwarium Gdyńskie MIR-PIB przygotowało dla swoich małych odwiedzających specjalne atrakcje. Dzieci miały okazję spotkać maskotkę, pluszową ośmiornicę oraz stać się jednym z mieszkańców podwodnego świata dzięki malowaniu twarzy. Oczywiście nie zabrakło kącika plastycznego i słodkich upominków.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash

 27.05.2012

X Bałtycki Festiwal Nauki 2012
Podczas Pikniku Naukowego w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki Akwarium Gdyńskie MIR-PIB było reprezentowane poprzez stanowiska "Obywatele bałtyckiej przestrzeni" oraz "Zwierzęce technologie". Dziękujemy i już teraz zapraszamy na przyszłoroczny, XI Bałtycki Festiwal Nauki!
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash

 24.05.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

W czwartek 24 maja 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

 

Prezentację pt: "Dookoła świata - w pogoni za marzeniami" przedstawili Dominika i Radosław Kwiatkowscy.

 22.05.2012

"Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" przed Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z akcji plenerowej "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" obchodzonej z okazji Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash

 10.05.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 10 maja miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, na którym prezentację o podróży przez Malezję, Bali i Jawę przedstawiła Beata Jakuszewska.

 

     
 


28-29.04.2012

Rodzinne warsztaty robotyki - Mały Konstruktor w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

W miniony weekend w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB odbyły się rodzinne warsztaty - MAŁY KONSTRUKTOR. Podczas warsztatów dziecko wraz z rodzicem (opiekunem) miało możliwość skonstruować robota wykorzystując edukacyjne zestawy LEGO WEDO.
 


21-22.04.2012

"NATURALNA SYMFONIA" w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Podczas ostatniego weekendu badaliśmy rytm, w jakim pulsuje planeta Ziemia. Na pracowni plastycznej powstały wirujące talerze, kolorowe zwierzaki cudaki i wiszące mobile. Podczas tej akcji weekendowej mogliśmy pooglądać kino żywo zaangażowane w losy zwierząt.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Sobotni wypad do Akwarium umiliła gościom bajka muzyczna "Zło tańcem zwyciężaj" w wykonaniu Teatru Rozmaitości, a w niedzielę nieustraszeni młodzi odkrywcy ruszyli śladami Konwencji Waszyngtońskiej w poszukiwaniu zagrożonych zwierząt i zatopionego skarbu.

 19.04.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 19 kwietnia 2012 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Tematem spotkania była prezentacja "Sankt Petersburg - część II", którą przedstawił Włodzimierz Woźniak.
 
     

 05.04.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. 05.04.2012 roku prezentację "Londyn - marzec 2012, powitanie wiosny" przedstawił Adam Michalak.

 

     

 

     
 


31.03 - 01.04.2012

"WSZYSTKO PŁYNIE" W AKWARIUM GDYŃSKIM MIR-PIB
Ostatni dzień marca i początek kwietnia 2012 roku, obfitował w Galerii Akwarium Gdyńskiego w kolory wiosny, wizerunki ptaków, ozdoby tworzone w rodzinnej atmosferze. Dla małych chemików przygotowano laboratorium chemiczne, gdzie można było zbadać wodę przyniesioną z domu: czy nie za dużo w niej soli, czy nie jest za kwaśna? Na te i inne pytania odpowiadali pracownicy Akwarium przez sobotę i niedzielę od godziny 11:00 do 16:00. Wspaniała zabawa i nauka: przy mikroskopach podglądaliśmy plankton - również pływające efyry naszej rodzimej chełbii modrej, poznawaliśmy sposoby pobierania organizmów plaktonowych do badań naukowych, a na spragnionych świątecznej atmosfery wędrowców, czekały pisanki do ozdabiania: tasiemkami, kredkami, piórkami, aplikacjami z kurczaczkami i zajączkami.
Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas w tak miłym nastroju!
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
 

26.03.2012
Wielkie muzeum w małym telefonie

26 marca 2012 roku swój debiut miała mobilna wersja strony www.balticmuseums.net, owocu projektu BalticMuseums 2.0, będącego unikatowym przedsięwzięciem na skalę światową.
Wybuchowa mieszanka oceanografów, edukatorów i naukowców z Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, Niemieckiego Muzeum Morza ze Stralsundu, Litewskiego Muzeum Morskie z Kłajpedy i Muzeum Wszechoceanu z Kaliningradu oraz informatyków i specjalistów ds. komunikacji marketingowej z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Fachhochschule w Stralsundzie połączyła swe siły w projekcie BalticMuseums 2.0, aby pokazać piękno podwodnego świata.
Platforma internetowa www.balticmuseums.net, dostępna w sześciu (!) językach i tworząca swoiste wielkie elektroniczne muzeum oceanograficzne jest źródłem informacji nie tylko o partnerskich ośrodkach, ich podopiecznych oraz planowanych wydarzeniach, ale dostarcza też niezbędnych informacji podróżnym, chcącym spędzić czas nad Południowym Bałtykiem.
Od dziś dostęp do strony - zawsze i wszędzie - będzie miała rosnąca lawinowo grupa użytkowników smartphonów, gdyż mobilna wersja platformy właśnie stała się dla nich dostępna.
Co dokładnie można znaleźć na tej platformie? Zapraszamy do odwiedzenia www.balticmuseums.net.


22.03.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 22 marca 2012 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, podczas którego Radosław Kożuszek przedstawił prezentację "Sześć krajów gorącego południa Afryki".
-"Południowa Afryka zaskakuje, przeraża, olśniewa i zniesmacza. Obok opływających złotem willi bogaczy rozciągają się hektary slumsowisk, gdzie wirus HIV i śpiączka dziesiątkują ludzi. Z jednej strony doświadczyć możemy egzaltacji  nienawiści rasowej, z innej, zrozumienia, pomocy i dużej sympatii w stosunku do białych. To my Europejczycy stworzyliśmy Południe Afryki i naszym obowiązkiem jest teraz przyglądać się efektom wieloletniej, nie zawsze dobrej pracy - wyciagać wnioski, pomagać społeczeństwom i nie podejmować pochopnych opinii.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
Przyroda południowej Afryki zachwyca, przywodząc na myśl perfekcyjnie zorganizowane ogrody zoologicznie lub telewizyjne programy przyrodnicze. Wodposady Wiktorii tworzą tropikalny mikroklimat na środku suchej sawanny. Delta Okawango, zwana Perłą Kalahari to enklawa ogrodzona ze wszystkich stron bezkresną pustynią. Lesothańskie góry Maluti skrywają przedkolonialne malowidła i ślady dinozaurów. Święto Trzciny w Suazi przywodzi na myśl prasłowiańskie Święto Kupały. Przedkolonialna kultura jest ciagle żywa i pozwala nam dosiegnać korzeni ludzkości. Komunikacja publiczna zorganizowana jest wręcz wzorcowo. Z kolei dostepność potraw ogranicza się do frytek, hamburgerów i chipsów maczanych w majonezach. Przemierzmy Afrykę razem! Najtaniej i najbardziej atracyjnie. Z namiotem i śpiworem.  Suazi, Lesotho, RPA, Botswana, Zambia i Zimbabwe".

 08.03.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
08 marca 2012 roku odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Sankt Petersburg" przedstawił Włodzimierz Woźniak.
 


23.02.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. W czwartek 23 lutego 2012 roku prezentację "Galilea - część II" przedstawił Włodzimierz Woźniak.
 


30.01-14.02.2012

Relacja z "FERII ZIMOWYCH NA FALI" w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
  • FERIE NA FALI 2012
    14.02.2012
  • FERIE NA FALI 2012 - Tydzień 2
    06.02 - 12.02.2012
  • FERIE NA FALI 2012 - Tydzień 1
    30.01 - 05.02.2012
14 lutego goście Akwarium mogli zobaczyć wystawę fotografii - "Różne oblicza miłości". Tego dnia odbyło się powszechne głosowanie na ulubioną salę ekspozycyjną.
 
Miło nam zakomunikować, iż w Państwa oczach największe uznanie zyskała sala poświęcona rafie koralowej i Amazonii. Ranking ulubionych sal ekspozycyjnych Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB kształtuje się następująco:

I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
IV miejsce:
V miejsce:
VI miejsce:
VII miejsce:

AMAZONIA - 30,64 % głosów, RAFA KORALOWA - 30,64 % głosów;
WODNE ZWIERZĘTA ŚWIATA - 16,12 % głosów;
SALA MOKRA - 12,09 % głosów;
SALA BAŁTYCKA - 5,64 % głosów;
NA STYKU WODY I LĄDU - 3,2 % głosów;
SALA DYDAKTYCZNA - 1,61 % głosów;
GALERIA - (-)

 

 
Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się szampańsko. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!


06-14.02.2012
Podczas ostatniego tygodnia ferii zimowych w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB świat nauki przeplatał się ze światem sztuki. W każdym punkcie programu ramowego uczestnicy obdarowywani byli specjalnymi medalami. Oprowadzanie po zakamarkach ekspozycji cieszyło oko nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jeśli pojawiały się osoby zainteresowane kinematografią z pewnością wzięły udział w prezentacji multimedialnej "Zwierzęta na fali", po której każdy bystrzacha mógł wziąć udziału w konkursie wiedzy. Od poniedziałku do piątku w sali laboratoryjnej przez dwie godziny dziennie, pracująca w naszych szeregach ryba Garra rufa, wykonywała zabiegi kosmetyczne. Na warsztatach mikroskopowych ulubionym obiektem do obserwacji stał się obiad dla naszych ryb - słonaczek (Artemia salina). Z kolei ogromnym zainteresowaniem na pracowni plastycznej cieszyło się to, co obecnie jest na fali, czyli rękodzieło artystyczne. Do konkursu plastycznego pozostawiono misternie wykonane kafle, a najlepsze prace zdobią dziś sztalugi w akwariowej Galerii. Przedostatni punkt programu ferii zimowych stanowiła podróż dwóch drużyn przez wszystkie sale Akwarium, na końcu której czekała "Skrzynia umarlaka". Najmłodsza widownia z żalem pożegnała ostatnią bajkę, a nauki aktorskie pod wodzą Pchły Szachrajki z pewnością zaskarbiły jej publikę na przyszłoroczne ferie zimowe.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
 
11 lutego, czyli w ostatnią sobotę ferii w progach Akwarium Gdyńskiego gościliśmy niekonwencjonalny teatr "Pinezka". Spektakl "Stary Klaun i morze, czyli Błękitna Rapsodia" łączył ze sobą niebywałe formy sztuki klaunady, pantomimę, szczudlarstwo oraz żonglerkę, umożliwiając uczestnikom chłonięcie treści spektaklu wszystkimi zmysłami. Muzyka zsynchronizowana z akcją przedstawienia przenosiła widownię w świat bajki. Morze odegrane przez szczudlarkę ożyło, dzięki czemu uczestnicy na własne oczy ujrzeli niebywale silny żywioł jakim jest woda. Drewniane marionetki, prezentując swoje taneczne talenty, pomagały Klownowi rozbawiać widzów. Po krótkiej chwili od rozpoczęcia spektaklu, śmiech dorosłych mieszał się ze śmiechem dzieci. Duzi i mali odkrywali zagrożenia jakie czyhają na środowisko morskie. Każdy uczestnik mógł wyszeptać złotej rybce trzy najskrytsze marzenia. Mamy nadzieję że się spełnią i Teatr Pinezka częściej będzie naszym akwariowym gościem.
12 lutego odbył się Księżycowy Bal Karnawałowy. Nasi goście przybyli w strojach duchów, księżniczek, czarownic, Chinek. nie sposób wymienić ich wszystkich. Naturalną tradycją jest, iż na bale najliczniej przybywają księżniczki. Jeżeli jednak ktoś zapomniał stroju, mógł wykonać własną maskę lub zgłosić się do Gosi Michalczyk malującej dzieciom buzie w fantazyjne wzory. Razem przeżyliśmy niesamowicie dynamiczne trzy godziny! Czasem w Akwarium Gdyńskim bywa wyjątkowo słodko. w trakcie balu dzieci zdobyły masę punktów - w postaci cukierków - za wykonane zadania. Po licznych zabawach, w których również i rodzice starali się odnaleźć, odbyło się głosowanie na najlepszy kostium. Wręczono dyplomy oraz nagrody za masę pozytywnej energii dzieci (zapewne stymulowanej cukierkami). Również i strój naszej ośmiornicy zyskał fenomenalne uznanie! Na koniec balu wręczone zostały nagrody w trwającym przez całe ferie konkursie plastycznym - "7 dni z życia morza":

 

I miejsce: Zuzanna Śmiejkowska;
II miejsce: Magda Prusak;
III miejsce: Sara Witkiewicz;
Wyróżnienie: Martyna Kamińska.
30.01-05.02.2012
"Ferie na Fali" rozpoczęły się z wielką pompą w czym dużą rolę odegrały dzieci z  KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ MIR-PIB. Dnia 30 stycznia nieustraszeni, młodzi odkrywcy profesjonalnie zajęli się karmieniem wygłodniałych zwierząt. Przez cały tydzień każdy, kto odwiedził Akwarium mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanego programu ferii zimowych. Od momentu otwarcia drzwi Akwarium otoczyliśmy naszych gości szczególną opieką.
W przypadku nieprawidłowego wyświetlania galerii zdjęć pobierz Adobe Flash
 
Wizytę w Akwarium warto rozpocząć od zwiedzenia ekspozycji z pracownikiem, co jest niepowtarzalną szansą na dowiedzenie się wielu anegdot z życia mieszkających tutaj zwierząt. Po godzinnej wędrówce przez ekspozycję można zasiąść przed srebrnym ekranem, gdzie zobaczyć można kultową obsadę filmów animowanych, a przy okazji wziąć udział w quizie z nagrodami.
Oddech i chwilę zadumy nad naszą planetą zaczerpną Ci, którzy odwiedzą salę laboratoryjną, w której oprócz obserwacji mikroskopowej można poddać się zabiegom pielęgnacyjnym wykonywanym przez  rybę Garra rufa. Kulturę  Azji można zgłębiać w punkcie programu znajdującym się pod poetycką nazwą "Serce węża". Na pracowni plastycznej tworzono bogato zdobione irańskie kafle, biżuterię i malowanki, przedstawiające zwierzęta, które można kupić na targu w Tokio.  Konkurs plastyczny "7 dni z życia morza" wciąż trwa!
W Galerii zaprezentowane zostały także zdjęcia z wypraw po Azji, na których znalazły się dania kuchni orientalnej. Zastrzyk adrenaliny poczuły dzieci, które brały udział w zabawie drużynowej "Skrzynia umarlaka", której motywem przewodnim stało się serce demonicznego kapitana Davy Jonesa.
Na zakończenie programu każdorazowo Pchła Szachrajka opowiada najmłodszym bajkę. W sobotni, mroźny dzień odwiedził Akwarium specjalista od wypraw ekstremalnych - Rafał Król. Uczestnicy warsztatów z "Zarządzania ryzykiem" dowiedzieli się, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia życia.
W pierwszym tygodniu ferii odkrywaliśmy też  głęboko skrywane we Wszechoceanie tajemnice. Robot "batyskaf" zabrał dzieci na dno oceanu. Z kolei niedzielną atrakcją był spektakl w wykonaniu Teatru Rozmaitości. Kolorowy pociąg zabrał nas w podróż. tym razem po lądach.09.02.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 09 lutego 2012 roku miało niejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

 

       

 

Prezentację "Galilea" przedstawił Włodzimierz Woźniak.

 26.01.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Tematem tego spotkania była prezentacja "Gruzja" autorstwa Justyny Boruckiej.

 12.01.2012

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami pierwsze w nowym roku 2012 spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację pt. "Laponia" przedstawił Rafał Król.