2011

15.12.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 15 grudnia 2011 roku w ramach spotkań Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB Joanna Błeńska przedstawiła prezentację pt. "Gruzja".

 

   
 

03-04.12.2011
"Mikołajki na Biegunie Północnym" w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

W sobotę, 03 grudnia, do wspólnego kolędowania zaprosił nas chór D'accordo.
Rozśpiewani, w świątecznych nastrojach, oczekiwaliśmy na przybycie Św. Mikołaja.
Św. Mikołaj do Akwarium przybył z wielkim workiem słodyczy. Każde dziecko otrzymało słodki upominek.
Dzieci przygotowały dla Św. Mikołaja wierszyki, piosenki, listy z życzeniami i przepiękne kolorowanki.
 
       
 
       
 
Teatr Frajda przestawił "Opowieść Wigilijną" oraz zaprosił najmłodszych do wspólnej, świątecznej zabawy.

 

     
 
W trakcie warsztatów plastycznych powstały śnieżynki i zimowe pejzaże, które ozdobiły Galerię Akwarium.

 

       
 
W niedzielę, 04 grudnia, podczas warsztatów mikroskopowych poznaliśmy piękno bieguna północnego oraz jego mieszkańców.

 

     

 

Każde dziecko mogło choć na chwilę zamienić się w małego Eskimosa. Czytaliśmy bajki snując opowieści o mieszkańcach mroźnej krainy.

Warsztaty plastyczne zaowocowały pięknymi, świątecznymi dekoracjami na choinkę - bombkami i kolorowymi łańcuchami.
Czar świątecznej atmosfery i kulturę Skandynawii przedstawiła Akademia Językowa z Gdyni.
   
 

01.12.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
01.12.2011 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Gran Colombia - śladami Szymona Bolivara" przedstawił Michał Witkiewicz.
 
       
Kolumbia - Salento
 
Kolumbia - Indianie
 
Kolumbia - San Agustin
 
Kolumbia - Simon Bolivar
 
Kolumbia - Bogota
 

19-20.11.2011
Otwarte Dni Sekcji Edukacji w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Wspaniała zabawa i nauka ze zwierzętami z różnych stron świata, spotkanie z maskotką Akwarium Gdyńskiego - Ośmiornicą, zajęcia plastyczne i chemiczne eksperymenty - to wszystko było udziałem małych i większych Naukowców, którzy w dniach od 19 do 20 listopada 2011 roku gościli w otwartych progach Sekcji Edukacji Morskiej w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB.
 

 
Wszystkie Sale na parterze edukacyjnym zamieniły się w Krainy: Tropikalną, Wody, Bałtycką, Wiedzy oraz Planety Ziemia i były dostępne bezpłatnie w godzinach od 11:00 do 16:00. Razem z pracownikami Sekcji Edukacji ruszyliśmy spragnieni wiedzy do Sal Laboratoryjnych na warsztaty mikroskopowe, do Sali Przedszkolnej po, skąpane w tropikalnym słońcu, kolorowanki, do Eksperymentalnej Pracowni Wody zbadać jakość wody z domowego kranu. Sala Kinowa zapraszała filmami przyrodniczymi.
 
19-20.11.2011 - Otwarte Dni Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

 
Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok na kolejne Otwarte Dni Sekcji Edukacji w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB!

 


17.11.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 17 listopada 2011 roku miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Kraje dawnej Jugosławii i Albania" przedstawiła Izabela Mielczarczyk.
 

05-06.11.2011
"Poczuj magię orientu" - rodzinne wydarzenie weekendowe w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB

Za oknem jesień, a w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB. muzyka, taniec, przepiękne stroje, kolorowe chusty i fantastyczna zabawa! Podczas warsztatów tanecznych poczuliśmy magię orientu.

 

   

 

 

   
 


Miniony weekend był wspaniałą okazją do spotkania się z mieszkańcami Oceanu Indyjskiego - skrzydlica zaprezentowała swoje niebezpieczne kolce jadowe, żarłacz czarnopłetwy ostre zęby, a łodzik niesamowitą muszlę. Obecne były także gąbki, koralowce, małże, jeżowce, rozgwiazdy...
 
       
 
Ocean pełen kolorów - pod takim hasłem najmłodsi wykonywali przepiękne prace plastyczne, podczas gdy starsi główkowali układając puzzle z wizerunkiem mieszkańców Oceanu Indyjskiego.
 
     

     
 
   
Podczas weekendu odbyła się wystawa prac grup plastycznych z ogniska ZMCh "Polska YMCA" w Gdyni.


03.11.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. W miniony czwartek prezentację "Turcja wschodnia" przedstawił Bohdan Lamprecht.

 


15-23.10.2011
Europejski Tydzień Rekina 2011 w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
 
22-23.10.2010
Podczas drugiego weekendu akcji zebraliśmy 306 podpisów pod petycją w sprawie sytuacji europejskich rekinów. Łącznie w trakcie Europejskiego Tygodnia Rekina w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB petycję podpisały 963 osoby. Mimo to, nie zawsze jest łatwo przekonać przybywających do nas gości, że ochrona tych zwierząt jest słuszna.
Z pewnością film "Gospodarze rafy" opowiadający o obecnych problemach gospodarki zasobami morskimi ze szczególnym uwzględnieniem roli rekinów, poruszył wielu ludzi. Z Sali Kinowej docierały westchnienia, a wielu z oglądających przychodziło podzielić się swoimi uwagami. Tego typu zagadnienia są w Polsce rzadko poruszane, mimo że w Europie problem ten nie jest już obcy i goście przybywający z krajów zachodnich chętnie podpisywali petycję, opowiadając przy okazji jak wygląda sytuacja w ich kraju.

 

     
 
89 osób wypełniło kwestionariusze podczas obu weekendów. Na ogół na pytania dotyczące rekinów i płaszczek odpowiadano zgodnie z prawdą, choć na pytanie: "Czym żywią się największe rekiny świata?" zdarzały się odpowiedzi: "Ludźmi". Największe rekiny świata to długoszpar i rekin wielorybi, a odżywiają się planktonem.
W polskiej telewizji pojawiły się reklamy środka wzmacniającego odporność, którego składnikiem jest olej z wątroby rekina. Prawdopodobnie w związku z tym, większość ankietowanych uważa, że jest to dla Europy najcenniejsza część ciała tego drapieżnika. Prawda jest taka, że w ostatnich latach Europa stała się jednym z największych eksporterów płetwy rekina na rynek chiński.
Dzieci również miały swoje zdanie w tym temacie. Co ciekawe często miały większy zasób informacji o rekinach niż dorośli. Na pytanie, czy lubią rekiny odpowiadały różnie, ale wszystkie godziły się chronić naturalne bogactwo oceanów w przyszłości. Na dużych planszach najmłodsi rysowali podobizny rozmaitych rekinów. Niektóre z nich przypominały wprawdzie koty, inne miały wiele ramion - ale kto się nie zgodzi z faktem, że sztuka nie zna granic.

 

     

 

W niedzielę odwiedzili nas uczniowie III LO w Gdańsku, którzy również chcą się zaangażować w ratowanie rekinów. W dniu 27 października w ich szkole organizują własne wydarzenie podczas którego będą przekonywać do podpisania petycji oraz opowiadać o potrzebie wprowadzenia zmian w gospodarce zasobami morskimi Europy. Mamy nadzieję, że zapał młodych ochroniarzy przyrody, pozwoli zapoznać więcej osób z sytuacją rekinów. Trzymamy kciuki!
Często zapominamy o tym, że w ochronie przyrody nie chodzi tylko o troskę o zwierzęta, a przede wszystkim o to, by przyszłe pokolenia wciąż jeszcze miały co jeść, czyli o dobro człowieka samego w sobie. Może to jest koronny argument, który przekona większość Europejczyków o słuszności sprawy.
 
     
 
 
Zapraszamy ponownie na Europejski Tydzień Rekina w przyszłym roku!

 

 

15-16.10.2010

W dniach 15-16 października zaproponowaliśmy naszym gościom wzbogacenie swojej wiedzy o rekinach. Czy skorzystali z tej okazji? Okazuje się, że tak!

W ramach weekendu zwiedzający Akwarium Gdyńskie MIR-PIB uzupełniali kwestionariusze, które dotyczyły ogólnego stanowiska wobec rekinów. Nasi goście sprytnie wybierają odpowiedzi. Wiedzą już, że w Bałtyku zanotowano ponad 30 gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych, że jedna trzecia gatunków Europejskich rekinów jest zagrożona, że największe rekiny świata odżywiają się planktonem. niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że rekin poławiany jest przede wszystkim dla płetw, a to właśnie jest sedno problemu ochrony tych zwierząt.
Większość osób, które wypełniło ankietę uważa, że mimo iż jesteśmy krajem, który niewiele ma wspólnego z rekinami, mamy wpływ na ich los. Taka postawa pomogła zebrać nam prawie 500 podpisów pod petycją dotyczącą ochrony tych drapieżników.


Komentarze o treści: "W grupie siła!", "Każdy podpis pod petycją jest ważny", czy "Kampania promująca ochronę rekinów uświadamia ludność, że taki problem istnieje" świadczą o tym, że takie akcje takie jak Europejski Tydzień Rekina są niezwykle ważne, zarówno pod kątem budowania świadomości delikatnej równowagi naszego świata, eliminowania stereotypów czy dawania możliwości wypowiedzenia się szerszej grupie osób w temacie problemów globalnych. Podczas weekendu zwiedzający mieli szansę obejrzeć film, opowiadający o obecnej sytuacji rekinów.

Film pokazuje nam jak daleko ludzie zapędzili się w ekspansywnej gospodarce zasobami morza, jak niewiele nam brakuje by całkowicie wytępić wiele gatunków rekinów, jak mała jest świadomość takiej sytuacji oraz jakie będą tego skutki.
Mimo, że tym razem kierujemy nasze działania w stronę dorosłych to i dzieci miały co robić. Szalały z rekinimi puzzlami, porównywały liczbę zębów własnych z tymi w szczęce żarłacza tygrysiego oraz oczywiście malowały. Pod mikroskopem ząb żarłacza rafowego czarnopłetwego oraz kolec płaszczki wyglądały wystarczająco groźnie.

Słowem w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB w trakcie weekendu zaroiło się od rekinów: w dyskusjach, zdjęciach, prezentacjach, animacjach, kolorowankach i na buziach dzieci. Jednak nie wszyscy goście łatwo dawali się przekonać o słuszności sprawy.
W tym tygodniu dowiadujemy się kto jest największym drapieżnikiem na świecie. Odpowiedź naturalnie brzmi - człowiek. Zapraszamy na ciąg dalszy akcji. Zachęcamy do podpisania petycji w sprawie rekinów - zarówno w przy wejściu do Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB jak i na stronie Shark Alliance: www.sharkalliancepetition.org.


20.10.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W miniony czwartek odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Meksyk, Gwatemala" przedstawiła Aleksandra Szafranek.

 

 
08.10.2011
Trzecia edycja DNIA EKONURKOWEGO

W sobotę 8 października 2011 odbyła się już trzecia edycja EKO NURKOWEGO DNIA.
 
Trójmiejscy nurkowie wspólnymi siłami sprzątali Gdyńską Marinę, Basen Prezydenta oraz okolice Bulwaru Nadmorskiego.

 

Wśród ponad tony wyłowionych śmieci znalazły się: rower, deskorolka, kosze na śmieci, mikrofalówka, opony samochodowe oraz . dowód osobisty.
 
Tego dnia w porcie jachtowym Akwarium Gdyńskie MIR-PIB prezentowało bioróżnorodność Bałtyku. Warto jest pamiętać, że oprócz śmieci w naszym Morzu spotkać można wiele ciekawych gatunków zwierząt i roślin!
 
       

 

Warsztaty mikroskopowe oraz kącik plastyczny z bałtycką fauną i florą w roli głównej pomogły małym (i większym) badaczom odkryć piękno naszego morza.

 


06.10.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Prezentację "Norwegia - Nordkapp 2011" przedstawił Adam Michalak.

 

       
 
"Wyprawa na Nordkapp odbyła się na przełomie czerwca i lipca 2011 r. Uczestniczyło w niej 5 osób w wieku "50+". Podróż była ekstremalnie łatwa ponieważ korzystaliśmy z dobrego samochodu i noclegów w hotelach i domkach. Przejechaliśmy 6 tysięcy km przez trzy kraje: Norwegię, Finlandię i Szwecję. Cała grupa była dobrze zgrana i "bezproblemowa" oraz żądna wiedzy, atrakcji turystycznych, aktywnego wypoczynku i dobrego jedzenia. Można powiedzieć, że wyprawa była lekka, łatwa i przyjemna. Zapraszam do obejrzenia zdjęć." - Adam Michalak
 

01-02.10.2011
"Każdy ma swoją historię..." w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB
Każdy ma swoją historię. państwa, morza, miasta, zwierzęta. W miniony weekend w społecznym tyglu odnaleźliśmy ludzi snujących opowieść o mieszkańcach Akwarium.

 

   

 

A opowieść to niezwykła, bo umieszczona na kartach komiksu, awangardowych malunkach i w wersach własnych utworów literackich.
Wierzymy, iż wśród członków KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ, przybyłych na warsztaty, znajdą się przyszli zdobywcy literackiej Nagrody Nobla.
 
   
 
Jak się okazało rybą, z którą ludzie najczęściej ucinają sobie pogawędkę jest błazenek. Zwiedzający Akwarium węgorza elektrycznego najchętniej schrupali by z ketchupem, równie ciekawe było dla nas wyłożenie genezy powstania meduz i dostrzeżone w nich podobieństwo do ufo.
Po tym weekendzie wiadomo, że największy karp w Akwarium to Wąsik, a jeden z rekinów przybrał baśniowe imię - Mały Książe.
 
   

 

2 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt Hodowlanych naszą uwagę skupialiśmy głównie na tym czym delektują się nadmorskie narody. Uczestnicy warsztatów plastycznych zainspirowani pracami Paula Klee wypełnili Galerię podobiznami morskich stworzeń. Nigdzie nasi goście nie dowiedzieli się o tajemniczych mątwach tyle, co w akwariowym kinie. Cały weekend utwierdza nas w przekonaniu, że świat, na który patrzymy, nie tylko ten podwodny odbieramy w przeróżny sposób i to właśnie ta różnorodność wszelkiego żywego stworzenia jest wciąż fascynująca.

 


22.09.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
W czwartek 22 września 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

 

       
fot. Radosław Kożuszek
 
Tym razem tematem spotkania była prezentacja pt."Kolumbia" autorstwa Radosława Kożuszka.

 


15.09.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
fot. Radosław Kożuszek i Jolanta Celej
W czwartek 15 września 2011 roku, miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

 

 

 
Tematem spotkania była prezentacja o Etiopii, którą przedstawił Radosław Kożuszek.
 

 

 
 
06-07.08.2011
Warsztaty artystyczne "Spotkanie z Bajką" w Akwarium Gdyńskim MIR - PIB
"KLUB MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ przedstawił publiczności legendę o królowej Bałtyku - Juracie z bursztynowego pałacu."

 

   
 
Więcej zdjęć znajduje się tutaj!!

 

 
15.07.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W związku z tragiczną śmiercią trójmiejskich kajakarzy Celiny Mróz i Jarka Frąckiewicza składamy najszczersze kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom zmarłych.
Zamordowani kajakarze gościli w Klubie Podróżników Akwarium Gdyńskiego i przedstawiali relacje ze swoich podróży aż sześć razy. Ostatnie spotkanie - "Kajakiem po Morzu Egejskim" miało miejsce 24.03.2011.
Zarażali innych swoją pasją, radością życia - będzie nam ich brakować...
Tutaj ostatni raport Tomasza Sardela z poszukiwań zaginionych.

 

 
16.06.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 16 czerwca 2011 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Tematem spotkania była prezentacja "Ucieczka z Egiptu" autorstwa Włodzimierza Woźniaka.

 


09.06.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR odbyło się w czwartek 09 czerwca 2011 roku. Prezentację "Liban, Jordania, Syria" przedstawiła Aleksandra Szafranek.
 
 
01.06.2011
Dzień Dziecka w Akwarium Gdyńskim MIR
1 czerwca dzieci uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w Akwarium Gdyńskim MIR oraz osoby odwiedzające Akwarium czekała miła niespodzianka. Tego dnia Ośmiornica - nasza pluszowa maskotka częstowała wszystkich małych i dużych słodkościami. Ale kto powiedział, że Dzień Dziecka może trwać tylko jeden dzień?
W miniony weekend dzieci odwiedzające Akwarium mogły zamienić się w mieszkańców mórz i oceanów oraz wykazać się talentem plastycznym w naszym słonecznym kąciku plastycznym.
Pluszowej Ośmiornicy oczywiście nie mogło zabraknąć.

 

     

 

     
 
Wszystkim dzieciom - i tym małym i tym dużym - dziękujemy za odwiedziny!

 


29.05.2011
XII Piknik Naukowy organizowany w ramach IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki
W niedzielę 29 maja od godziny 10:00 do 18:00 na małych i dużych Naukowców czekało wiele atrakcji na XII Pikniku Naukowym, organizowanym w ramach IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Dzień Pikniku Naukowego jest okazją do podsumowania wszelkich imprez jakie organizowane są w ramach Festiwalu. Ogromna liczba, spragnionych wiedzy i zabawy, zwiedzających cieszyła nasze oczy. Z tej okazji pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni przygotowali 16 stoisk piknikowych oraz zajęcia warsztatowe dla 16 grup szkolnych "Zjawiskowy Bałtyk", które odbywały się w tygodniu poprzedzającym Piknik.

 

W czasie warsztatów wybrane grupy miały okazję wziąć udział w zajęciach:
  1. Świat okiem ryby
  2. Trans-Bałtyk
  3. Pamiętaj chemiku młody, że życie pochodzi z wody
  4. Ichtiofauna Bałtyku
Natomiast na  Pikniku dowiedzieliśmy się:
  1. Jak widzą ryby? - na stoisku " Świat okiem ryby"
  2. Czy samiec może być w ciąży? - na stoisku "Ciężarny samiec - jak to możliwe?"
  3. Jak samodzielnie napisać bajkę morską? - na stoisku "Porozmawiajmy z morzem"
  4. Dlaczego szkaradnice wyglądają jak kamienie? - na stoisku "Mimetyzm - sztuka kamuflażu"
  5. Jakie zasolenie ma woda bałtycka? - na stoisku "Laboratorium bałtyckiej wody"
  6. Co ryba ma w środku? - na stoisku "Anatomia ryby"
  7. Dlaczego nie należy wrzucać śmieci do morza? - na stoisku "Kolory Bałtyku"
  8. Które kraby żyją w Morzu Bałtyckim? - na stoisku "Bałtycki świat krabów"
Dwie pierwsze imprezy były dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Ponadto Morski Instytut Rybacki w Gdyni przybliżył nam następujące tematy:
  1. Zgadnij, ile mam lat? Techniki określania wieku ryb
  2. Małe dorsze przepuszczamy , a te duże zatrzymamy!
  3. Rybki od A do Z, czyli co nowego w technologii?
  4. Poznaj żywność po kolorze
  5. Bałtyk oczami nurka, czyli co każdy nurek wiedzieć powinien
  6. r/v Baltica - pływające laboratorium morza
  7. Baltic i przyjaciele - czyli mały piesek i Wilki Morskie już rok razem
  8. Bałtyk pod lupą

 

Dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok! Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć w naszej galerii, prezentujących co działo się w czasie Pikniku Naukowego.

 

29.05.2011 - XII Piknik Naukowy organizowany w ramach IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki


20-21.05.2011
Bioróżnorodność 2011 - imprezy plenerowe przed Akwarium Gdyńskim MIR
22 maja na świecie przypada Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności - jedno z ważniejszych świąt dla przyrodników i ekologów. W Akwarium Gdyńskim MIR obchody trwały aż dwa dni! Akcja plenerowa "Bioróżnorodność - poznaj by zachować!" przywitała osoby, które dotarły przed nasz budynek w piątek, 20 maja.
O wspaniałą atmosferę tej akcji zadbało Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska - główny organizator tego wydarzenia. Bardzo dziękujemy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku za zaproszenie do wzięcia udziału w akcji. Oto kilka zdjęć z tej imprezy:
 
   
 
   
 
Natomiast w sobotę 21 maja można było odbyć z nami podróż po wszystkich kontynentach Kuli Ziemskiej, poznać zwierzęta, muzykę i smaki wszystkich zakątków świata. A wszystko dzięki Festiwalowi Bioróżnorodności, który zorganizowaliśmy wraz z Wydziałem Środowiska Miasta Gdyni.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Festiwalu:
 
   
 
   
 
Serdecznie dziękujemy sponsorom: Sunreef Yachts, OPEC, Komunalnemu Związkowi Gmin "Dolina Redy i Chylonki", firmie Biomaris oraz redakcji czasopisma "Poznaj Świat" za wsparcie akcji. Dzieciom i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni dziękujemy za uatrakcyjnienie imprezy pięknymi występami.

 


20.05.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR odbyło się w piątek 20 maja 2011 roku. Prezentację "Norwegia - najpiękniejsze miejsca" przedstawiła Małgorzata Matulaniec.
 
 
13.05.2011
VII Dyktando dla Seniora w Akwarium Gdyńskim MIR
13 maja o godz. 11:00 w Akwarium Gdyńskim MIR rozpoczęło się VII Gdyńskie Dyktando dla Seniorów organizowane przez gdyńską YMCA.
 
       
 
W Dyktandzie wzięło udział 33 Seniorów, którzy zmierzyli się z śmiesznym, lecz pełnym ortograficznych pułapek tekstem - "Cud-aria w Akwarium Gdyńskim".
Gratulujemy Wygranym!
 

12.05.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W miniony czwartek 12 maja 2011 roku odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, podczas którego prezentację "Oko na Maroko" przedstawił Michał Witkiewicz.
 

28.04.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 28 kwietnia 2011 miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację pt. "Indie i Nepal 1996" przedstawił Bohdan Lamprecht.
 
 
26.04.2011
Zmiana cen biletów Akwarium Gdyńskiego MIR
Od 26 kwietnia 2011 roku Akwarium Gdyńskie MIR zmienia dotychczasowe ceny biletów wstępu i zajęć edukacyjnych znajdujących się w ofercie:
 
Oferta biletowa - nowe ceny biletów od 26 kwietnia 2011 roku

 

Lp.

Wyszczególnienie
Cena
Uwagi

1

Bilet pełnopłatny
24,00 zł
 

2

Bilet ulgowy
16,00 zł
 

3

Bilet rodzinny
2 + 1
56,00
(1x24,00 zł + 2x16,00 zł)
Zamiast 64,00 zł (dla jednego opiekuna bilet ulgowy, dla drugiego opiekuna bilet normalny, dziecko - bilet ulgowy)

4

Bilet rodzinny
2 + 2
64,00 zł
(4x16,00 zł)
Zamiast 80,00 zł (dla dwóch opiekunów bilety ulgowe, dzieci - bilety ulgowe)

5

Bilet rodzinny
2 + 3 i więcej
72,00 zł
(1x24,00 zł + 3x16,00 zł)
Zamiast 96,00 zł (wstęp bezpłatny dla jednego opiekuna, dla drugiego opiekuna bilet normalny, dzieci - bilety ulgowe)

 

Bilet rodzinny
2 + 4 i więcej

Wstęp bezpłatny dla jednego opiekuna, wszystkie dzieci wnoszą opłatę ulgową;

6

Roczny bilet imienny
75,00 zł
Oferta skierowana do dorosłych osób odwiedzających Akwarium Gdyńskie.
Roczny Imienny Bilet upoważnia osobę, która go zakupi, do dowolnej ilości bezpłatnych wstępów  do Akwarium Gdyńskiego. Bilet jest ważny do końca 2011 r.

7

Karta rabatowa -
Karta Przyjaciela Akwarium Gdyńskiego
 
Kartę rabatową można otrzymać  po dokonaniu jednorazowego zakupu na kwotę minimum 80,00zł.
Karta uprawnia do otrzymania 10% rabatu na zakup każdego kolejnego biletu wstępu do Akwarium Gdyńskiego.

 

 

Oferta edukacyjna - nowe ceny zajęć edukacyjnych od 26 kwietnia 2011 roku

Lp.

Wyszczególnienie
Cena
Uwagi

1

Zajęcia wykładowe
100,00 zł
Realizowane w Sali kinowej, maksymalna liczba uczestników:
50 osób

2

Zajęcia laboratoryjne
150,00 zł
Realizowane z wykorzystaniem całego zaplecza dydaktycznego w tym sal laboratoryjnych; maksymalna liczba uczestników:
30 osób

3

Zajęcia Przedszkolne
150,00 zł
Realizowane w Sali przedszkolnej; maksymalna liczba uczestników:
30 osób

4

Zajęcia warsztatowe
200,00 zł
Realizowane z wykorzystaniem całego zaplecza dydaktycznego i z wyjściem w teren w celu obserwacji lub poboru prób ; maksymalna liczba uczestników:
30 osób

 

Uzasadnienie: stale rosnące koszty utrzymania i konieczność zapewnienia środków na dalszy rozwój placówki.

Od blisko 10 lat  staramy się o stałe uatrakcyjnianie i rozbudowę naszych ekspozycji. Niestety, realizacja tego celu związana jest z bardzo wysokimi kosztami. Strategia małych kroków w oparciu o własne fundusze doprowadziła nas do obecnego stanu Akwarium Gdyńskiego. Ostatnimi większymi inwestycjami, które udało się nam zakończyć we własnym zakresie była budowa naszej najnowszej sali ekspozycyjnej - AMAZONII oraz przebudowa głównej klatki schodowej Akwarium, w ramach której dofinansowanie z PFRON uzyskały zakup i instalacja windy i budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia są również koszty związane z konserwacją i dbałością o stan techniczny budynku, który jest bardzo nietypowym i jednocześnie nie najmłodszym obiektem. Dalsze plany rozbudowy Akwarium Gdyńskiego, do których zaliczamy m.in. budowę dużego heksagonalnego zbiornika ekspozycyjnego dla rekinów przekraczają nasze możliwości finansowe ograniczające się do przychodów uzyskanych z biletów wstępu. Niestety, nie powiodły się próby pozyskania strategicznego partnera więc zmuszeni jesteśmy sięgnąć do jedynej pozostającej nam w tej sytuacji opcji - poniesienia cen biletów. Wiemy, że to bardzo niepopularny środek, ale porównując dotychczasowe ceny biletów wstępu do Akwarium Gdyńskiego z cenami biletów do ogrodów zoologicznych (sponsorowanych w dużej części z budżetów miejskich) lub do biletów wstępu do akwariów sezonowych uważamy, że proponowane nowe ceny, wraz z oferowanym pakietem ulg rodzinnych, nie powinny przyczynić się do znacznego spadku odwiedzin w naszej placówce.

Jednocześnie nie ustajemy w staraniach o pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację innych podstawowych zadań Akwarium, takich jak popularyzacja wiedzy o środowisku wodnym i jego mieszkańcach oraz szerokorozumiane działania edukacyjne. Do chwili obecnej największe wsparcie na realizację zadań z zakresu Edukacji Ekologicznej i pozaszkolnej  w postaci dotacji i zamówień otrzymujemy  m.in. z  WFOŚiGW w Gdańsku i NFOŚiGW oraz gmin trójmiejskich - więcej.

Rozwinięty w Akwarium Gdyńskim przez MIR, przy współudziale wyżej wymienionych instytucji i gmin program edukacji dzieci i młodzieży nie ma odpowiednika w kraju i jedynie nieliczne w Europie. W dwóch ostatnich latach liczba uczestników naszych zajęć edukacyjnych osiągnęła prawie 40000 rocznie. Jest to działalność typu "non-profit" głównie w wyniku otrzymywanego wsparcia zewnętrznego. Jednak osiągnięcie tak szerokiego zainteresowania naszych programów początkowo wymagało zwiększenia zatrudnienia, później wykształcenia, a obecnie utrzymania wyspecjalizowanej kadry edukacyjnej. Z tego też względu zmuszeni jesteśmy nieznacznie podnieść koszt jednostkowy zajęć dla zapewnienia wysokiego poziomu oferty edukacyjnej Akwarium.        

Tomasz Linkowski
Dyrektor MIR


16-17.04.2011
Dzień Ziemi 2011 w Akwarium Gdyńskim MIR
Podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Akwarium Gdyńskie MIR budziliśmy drzemiące w nas wulkany talentów - w sobotę (16.04) talent muzyczny, natomiast w niedzielę (17.04) talent plastyczny.
 
Talent muzyczny rozbudzał w nas zespół Ebanakoma. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z instrumentami perkusyjnymi pochodzącymi z różnych rejonów świata.
 
       
 
Udział w rodzinnych warsztatach "Ziemia w rękach ludzi" spowodowało rozbudzenie talentu plastycznego oraz powstanie wielu fantastycznych "Kul Ziemskich" - kolorowych, ze zwierzętami morskimi, a także uśmiechniętych.
 
       
 
W niedzielę odbyły się także warsztaty malarskie "Dzień Ziemi na sztaludze" oraz plastyczny kącik dla najmłodszych.
 
       
 

 

 

 

Podczas weekendu odbyła się wystawa prac plastycznych Studium Artystycznego dla Seniorów YMCA Gdynia.

 


14.04.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR odbyło się w czwartek 14 kwietnia 2011 roku. Prezentację "Antarktyka" przedstawił Kuba Terakowski.

 


06.04.2011
Studium Artystyczne dla Seniorów YMCA Gdynia w Akwarium Gdyńskim MIR
W środę, 06.04.2011 Akwarium Gdyńskie MIR gościło Panie ze Studium Artystycznego dla Seniorów YMCA Gdynia. Dla uczestniczek Studium inspiracją do stworzenia fantastycznych prac plastycznych stała się ekspozycja rafy koralowej.
 
       
 
Rezultaty twórczej działalności naszych Gości będzie można podziwiać w weekend 16-17 kwietnia w Galerii Akwarium Gdyńskiego MIR. Zapraszamy!

 

 
11.03.2011
Konkurs fotograficzny "Bałtyk w obiektywie" - wybierz sam najlepsze zdjęcie zrobione nad Bałtykiem
Odzew na konkurs "Bałtyk w obiektywie" okazał się tak wielki, że w ciągu miesiąca do Akwarium napłynęło kilkaset zdjęć przedstawiających morze nad którym mieszkamy z różnych, często zaskakujących, punktów widzenia. Po wielu godzinach narad wybrane zostały trzy zdjęcia, które otrzymały nagrody jury.
Pierwsze miejsce zajęło zdjęcie "Wicie, rozumicie" autorstwa pana Łukasza Dejnarowicza, drugie miejsce "Połowy" pani Magdaleny Chacińskiej, a trzecie "Ship on glass" pani Katarzyny Suchorz.

 

   
III miejsce - Ship on glass, Katarzyna Suchorz
I miejsce - Wicie, rozumicie, Łukasz Dejnarowicz
 
II miejsce - Połowy, Magdalena Chacińska
 

 

Wręczenie nagród połączone z wernisażem 39 najlepszych fotografii miało miejsce w sobotę, 12 marca, w Galerii Akwarium Gdyńskiego.
Ze względu na wysoką jakość prezentowanych zdjęć, Akwarium Gdyńskie MIR postanowiło pokazać je szerokorozumianej publiczności, będącej jednocześnie najsurowszym z krytyków.

 

Po dwóch tygodniach głosowania na portalu Facebook najwięcej głosów otrzymało zdjęcie autorstwa Marcina Gałuzy pt.: "Międzyzdroje". Zwycięzca został uhonorowany Nagrodą Publiczności.
 

02-03.04.2011
Niezwykli mieszkańcy oceanu w Akwarium Gdyńskim MIR
Weekend 2-3 kwietnia 2011 minął na podziwianiu zwierząt pochodzących z Oceanu Atlantyckiego. Wielu gości odwiedziło nasze Laboratorium. Wszyscy mogli się przyjrzeć z bliska krylowi, złożonemu oku skrzypłocza, czy krewetki, zarodkowi rekinka psiego, wężowidłom, czy rozgwiazdom, a także sprawdzić czy rostrum ryby piły jest faktycznie ostre. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska plastyczne - na sztalugach powstawały niesamowite krajobrazy oceaniczne.
 
                 
 
Tuż obok i mali, i duzi, a i czasem nasza ośmiornica, główkowali układając puzzle z wizerunkiem ryb z naszego Akwarium. O godzinie 13:00 dzieci mogły wziąć udział w zabawie edukacyjnej, podczas której uzupełniały swoje Notatniki Szalonego Badacza.
 
                 
 
W sobotę 02 kwietnia odbyły się także warsztaty z robotyki organizowane przez EduRobot.pl. Dzieci wspólnie z rodzicami bądź opiekunami z klocków Lego Wedo konstruowali robo aligatora, który następnie przy użyciu komputera był ożywiany.
 

26-27.03.2011
"Wiosna? Ach.. to Ty!" z Akwarium Gdyńskim MIR i Da Vinci LEARNING
Podczas pierwszego wiosennego weekendu w Akwarium Gdyńskim MIR miało miejsce inspirujące spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim. Zebrani goście dowiedzieli się, że podróżować każdy może, wspólnie przyozdobiliśmy marzannę, a Galeria z wystawą zdjęć bałtyckich utonęła w kwiatach.
 
       
 
       
 
Z kolorowych twarzy dzieci nie znikał uśmiech, na zajęciach laboratoryjnych naukę połączyliśmy z twórczą zabawą, bo któż przed weekendem wiedział, że trawa pod mikroskopem, to właściwie ryba?

 


24.03.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Wczoraj, tzn. w czwartek 24 marca, odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "Kajakiem po Morzu Egejskim" przedstawili Celina Mróz i Jarek Frąckiewicz.
..."Kajakowanie morskie  staje się powoli się normalną forma kajakowania. Można spodziewać się, że po wyczynie Olka Doby, coraz szersza rzesza kajakarzy próbować będzie swych sił na morzu. Tutaj trzeba jednak starannie mierzyć zamiary na siły. Moje pływanie samotnicze wzdłuż wybrzeży tureckich, może być dobrą ilustracją, ile w takim pływaniu kryje się zagrożeń i pułapek.
 
     
 
Wydawałoby się, że przy ładnej, bankowo pewnej pogodzie, spływanie wzdłuż brzegów Turcji może być łatwe i przyjemne. Nieprawda, kolejne trzy wyprawy do Turcji, przeprowadzone w 2006, 2007 i 2008r., za każdym razem przynosiły coraz to nowe wyzwania, których pokonywanie przysparzało bezcenne doświadczenie, pozwalające uzmysłowić sobie, z iloma rzeczami przychodzi się zmagać, wyruszając z kajakiem na morze. Serdecznie zapraszam na spotkanie, na którym opowiem nieodmiennie o wietrze, wodzie i nieosiągalnej cienkiej nitce brzegów na horyzoncie" - Jarek Frąckiewicz.

 


12-13.03.2011
"O Bałtyku nad Bałtykiem" w Akwarium Gdyńskim MIR
Głownym tematem minionego weekendu w Akwarium Gdyńskim MIR był Bałtyk.
 
   
 
   

Obok projekcji filmów przyrodniczych na temat fauny i flory Morza Bałtyckiego, warsztatów plastycznych gry zespołowej - "Kto się chowa w Bałtyku?" - na szczególną uwagę zasługuje sztuczna plaża, która powstała w Galerii Akwarium oraz wernisaż zdjęć biorących udział w konkursie fotograficznym "Bałtyk w obiektywie".
 

10.03.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 10 marca 2011 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "PERŁY MAGHREBU - czyli Afryka Północna nie tylko dla odważnych" przedstawiła Dominika Kwiatkowska, AFRICAE DESERTA PROJECT - Stowarzyszenie Współpracy Polsko - Marokańskiej z Gdyni.
 
     
 
     


26-27.02.2011
"BOGACTWO RAFY KORALOWEJ" w Akwarium Gdyńskim MIR
W dniach 26 i 27 lutego goście Akwarium Gdyńskiego poznawali bogaty świat rafy koralowej, w który wprowadzili zwiedzających kolorowi szczudlarze, małe kino, obrazy spod mikroskopu oraz ich własna wyobraźnia, która dała o sobie znać podczas warsztatów plastycznych i kalamburów.
 
     

     
 
Prace powstałe w te dni odznaczają się niezwykłym artyzmem, malowane niczym ręką słynnego Pablo Picasso.
 
     
 
Jest nam niezmiernie miło, iż do KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ zapisuje się coraz więcej fascynatów, gotowych stawić czoła coraz to nowym wyzwaniom.

 


17.02.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 17 lutego 2011 roku miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "Chorwacja, Półwysep Istria i Dalmacja" przedstawił Tadeusz Zarzycki.
 

30.01.2011

"Walentynki na Rafie Koralowej" w Akwarium Gdyńskim MIR
Luty jest miesiącem, który w Akwarium Gdyńskim spędzamy wśród raf koralowych. "A wszystko zaczęło się od miłości" - tak brzmiało hasło weekendu walentynkowego, a było w nim wszystko, co z miłością związane: ławka zakochanych, fantazje z papieru, zapamiętana z dzieciństwa gra w klasy, koncert duetu, prezentującego piosenki miłosne wszechczasów, zdjęcia rodzinne w monidle.
 
   

 

Poznaliśmy idealne uroczysko przepełnione wzorami przykładnej miłości u różnych gatunków zwierząt, choć trzeba przyznać, że nie tak łatwo odgadnąć kto jest kim, czy to on, czy to ona?

 

   
 

10.02.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 10 lutego 2011 roku miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "Haiti" przedstawił Michał Witkiewicz.
 

30.01.2011

"Legendarne Ferie Zimowe" w Akwarium Gdyńskim MIR
Kulminacją Legendarnych Ferii Zimowych w Akwarium Gdyńskim był niedzielny Bal Przebierańców. Tego dnia do Akwarium zawitały szlachcianki, syrenki, rycerze, pingwiny, pszczółki, koty, motyle, a nawet ułani i karatecy!
 
   
 
 
Nie zabrakło również naszej maskotki - pluszowej ośmiornicy.
 

Tym, którzy zapomnieli o stroju pomagali mali przebierańcy przemieniając dzieci w mumie.

   
 
W zabawach pełnych nagród nie było przegranych. Najpiękniej przebrani uczestnicy balu zostali nagrodzeni. Wręczyliśmy również nagrody laureatom trwającego całe ferie konkursu plastycznego "Legendarni Mieszkańcy Mórz".
 
   
 
Nieobecnym laureatom nagrody wyślemy pocztą. Wszystkim, którzy ferie spędzili razem z nami dziękujemy i już teraz zapraszamy na Walentynki w Akwarium Gdyńskim.

 


29.01.2011

"Legendarne Ferie Zimowe" w Akwarium Gdyńskim MIR
W przededniu końca ferii zimowych Akwarium Gdyńskie MIR odwiedził Koperek i Kminek. Tym razem Teatr Klapa przedstawił dzieciom historię ptaszka Słowika.
 
   
 
Jak na prawdziwą zabawę zimową przystało nie zabrakło gorących tańców, pysznych słodkości i oczywiście bałwanów.
 
   
 
W zasadzie dzięki konkursom dotknęliśmy wszystkich najpiękniejszych bajek tego świata. Zapytacie, jak to? Tajemnicę znają Ci, którzy nas odwiedzili. Ostatnia sobota ferii była rozgrzewką przed czymś, co ma dopiero nadejść….


27.01.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR miało miejsce w czwartek 27 stycznia 2011 roku. Prezentację "Kazachstan" przedstawił Łukasz Płotecki.
 
     

     

 


22-23.01.2011

"Legendarne Ferie Zimowe" w Akwarium Gdyńskim MIR
Miniony weekend w Akwarium Gdyńskim spędziliśmy wraz z Królową Śniegu i jej pomocnikiem Soplem w ich Mroźnej Krainie.

 

   
 
Oboje okazali się bardzo mili i dzieciom, które nas odwiedziły zapewnili mnóstwo atrakcji.
 
   
 
Do zabawy dołączyła nasza maskotka - ośmiornica, a w Mroźnych Podchodach drużyny Kaja (chłopców) i Gerdy (dziewczyn) poszukiwali skarbu zdobywając wiedzę na temat zwierząt mieszkających w Akwarium.

   
 
W Sali kinowej można było zobaczyć filmy ukazujące życie w mroźnych krainach, a w sobotę dodatkową atrakcją były warsztaty budowania robotów RoboCAMP
 
   
 
Wszystkim osobom, które w te dni nas odwiedziły dziękujemy za miło wspólnie spędzony weekend.
 

16.01.2011

"Legendarne Ferie Zimowe" w Akwarium Gdyńskim MIR

W niedzielę, 16.01.2011, Akwarium Gdyńskie rozpoczęło Legendarne Ferie Zimowe.

 

Pierwszego dnia ferii, goście Akwarium mieli okazję nie tylko podziwiać zwierzęta. Zagrał dla nas Teatr Frajda z adaptacją bajki 'Czerwony Kapturek' przyciągając zainteresowane dzieci i ich rodziców.
 
 
 
Gdy już Czerwony Kapturek i Babcia zostali szczęśliwie odratowani przez Myśliwego, teatr wciągnął najmłodszych (i tych starszych) w wir zabaw.
 
   
 
Wspólnie naśladowaliśmy bohaterów Czerwonego Kapturka, odbył się również konkurs na 'taniec z balonami' oraz zgadywanie dźwięków zwierząt.
 
   
 
Zapraszamy na kolejne atrakcje w Akwarium Gdyńskim!

 


13.01.2011
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 13 stycznia 2011 roku miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Tematym była prezentacja z podróży po Izraelu pt. "Ziemia obiecana - Ziemią Świętą", którą przedstawił Włodzimierz Woźniak.