2010

 

30.12.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek, 30.12.2010 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "Bałtyk - plaże znane, nieznane..." przedstawili Magda Zielony i Kuba Terakowski.

 

   
 
   

 


11-12.12.2010
"Tajemnice Amazonii" w Akwarium Gdyńskim MIR

W miniony weekend w Akwarium Gdyńskim odkrywaliśmy tajemnice, które skrywa w sobie dżungla amazońska. Wśród osób, które w te dni odwiedziły Akwarium i prawidłowo rozwiązały quiz wiedzy na temat Amazonii rozlosowaliśmy 8 podwójnych biletów wstępu do Akwarium Gdyńskiego.
 
Dużym powodzeniem cieszyło się również rodzinne malowanie "anakondy", budowanie kryjówek z kloców, amazoński kolorowanki oraz warsztaty mikroskopowe.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu za wspólnie spędzony czas a poniżej prezentujemy galerię zdjęć.

     

     

 


09.12.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 09 grudnia 2010 miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Sardynia i Korsyka" przedstawił Bohdan Lamprecht.

 

     

 

     

 


04-05.12.2010
Podwodne Mikołajki w Akwarium Gdyńskim MIR!
Sobota - 4 grudnia, była dniem przeznaczonym na tematykę nurkowania. Pracownicy Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej Ticada stroili choinkę pod wodą w Gdyńskiej Marinie i opowiadali gościom Akwarium Gdyńskiego o swojej pracy.
 
     
 
O godzinie 14:00 odbył się konkurs dla dzieci. Zwycięzcy konkursu wygrali darmowy kurs pływania.

 

     
 
Niedziela - 5 grudnia, była dniem bogatym w opowieści o krainie Świętego Mikołaja. W południe pojawił się Święty Mikołaj.
 
     
 
Dzieci przekazały mu na ucho swoje życzenia świąteczne oraz kolorowe rysunki zwierząt z północnego bieguna. Na deser Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek odwiedzili wraz z dziećmi Betlejem.
 
     
 
Specjalnie na ten weekend pracownicy Akwarium Gdyńskiego MIR przygotowali igloo, gdzie dzieci mogły uczyć się przez zabawę, rozrabiać i odpoczywać czytając wraz z pracownikami Akwarium opowieści o zwierzętach z mroźnych krain świata.
 
Tak więc wraz z dziećmi, przy dźwiękach kolęd, wykonując ozdoby choinkowe i zastanawiając się nad życzeniami do Świętego Mikołaja, przygotowaliśmy się do szybko nadchodzących Świąt.

 


27-28.11.2010
"NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA WODNE" w Akwarium Gdyńskim MIR
W miniony weekend (27-28.11.2010) staraliśmy się przybliżyć osobom zwiedzającym Akwarium Gdyńskie sylwetki prawdziwie niebezpiecznych zwierząt wodnych.
 
     
 
Była to swego rodzaju próba obalenia mitów krążących o "potworach" pływających w wodzie. Zadaniem uczestników "Niebezpiecznych podchodów" było odnalezienie na ekspozycji cieszących się złą sławą mieszkańców tego ogrodu zoologicznego.
 
     
 
Czy bliski kontakt z nimi rzeczywiście napawał lękiem? Na warsztatach mikroskopowych dociekliwi liczyli zęby w szczękach rekinów, przyglądali się wylince węża. Kącik plastyczny wypełnił się podobiznami piranii czerwonej, anakondy zielonej, węgorza elektrycznego, "ryb ognistych".
 
     
 
Przygotowane informacje pozwoliły uczestnikom wydarzeń weekendowych wziąć udział w quizie wiedzy. Dzięki olbrzymim puzzlom udało się nam rozebrać rekina na części i przyjrzeć mu się z bliska.
Okazało się, że nie taki rekin straszny, a groźniejsza od niego jest osa. morska oczywiście.
 

25.11.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek 25 listopada 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację "Synaj nie tylko z biblią" przedstawił Włodzimierz Woźniak.
 
     
 

20-21.11.2010
Dni Otwarte Sekcji Edukacji Morskiej Akwarium Gdyńskiego MIR

W miniony weekend można było zwiedzić nie tylko dostępne na co dzień w Akwarium Gdyńskim ekspozycje, ale też wszystkie sale Sekcji Edukacji Morskiej. Chętnych na zbadanie chemiczne wody, obserwacje mikroskopowe i zabawy w Sali Przedszkolnej nie brakowało.
 
Wszystkim, którzy odwiedzili nas w miniony weekend dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

   
Oko w oko z mieszkańcami rafy koralowej.
Mieszkańcy Bałtyku zafascynowali nie tylko małych...
 
ale i całe rodziny.
 

   
Sala Przedszkolna zafascynowała nie tylko dzieci.
Każdy mógł sprawdzić twardość swojej wody
 
i jej pH.
 

   
Teatr Lalek "FRAJDA" przyciągnął tłumy go Galerii Akwarium.
Powstały w niej bajecznie kolorowe prace
 
...bo kolorować każdy może
 

 


06-07.11.2010
"DOTKNIJ RAFY W AKWARIUM GDYŃSKIM"
Po tym weekendzie z pewnością wszystkim gościom Akwarium Gdyńskiego przyśnił się kolorowy świat rafy.

 

   
 
   
 
"Gdy maluję - szemrze ocean. Inni malarze pluskają się w wodzie fryzjerskiej" (Salvador Dali).
 
   

 

   


04.11.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego odbyło się w czwartek, 04.11.2010. Film pod tytułem "Indianie Ojibway" przedstawiła Katarzyna Masin.

 


28.10.2010

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
W czwartek, 28.10.2010 miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Tym razem tematem wieczoru była prezentacja "Magiczne Zakaukazie", którą przedstawił Michał Witkiewicz.

 


23-24.10.2010
BABKA JEST SMACZNA - Przez żołądek do serca, czyli jak polubić babkę?
W sobotę i niedzielę, 23 i 24 października 2010 w Akwarium Gdyńskim MIR odbył się weekend pod hasłem "BABKA JEST SMACZNA".
 
     
 
Miał on na celu przybliżyć gościom Akwarium problem obecności babki byczej w Bałtyku i przypomnieć o walorach smakowych tej ryby.
 
     
 
Nie zabrakło quizów edukacyjnych oraz kącika plastycznego dla najmłodszych.

 


17.10.2010

Europejski Tydzień Rekina 2010
W minioną niedzielę zakończył się Europejski Tydzień Rekina.
 
 
 
Dziękujemy ponad tysiącowi osób, które podpisały się pod petycją w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu finningu.

   
 
Dziękujemy też dzieciom za wspólną zabawę podczas minionych dwóch "rekinowych weekendów".
 
Zobacz relację z pierwszego weekendu Europejskiego Tygodnia Rekina 2010.

 


16.10.2010
EKOnurkowy dzień z Akwarium Gdyńskim
Sobota, 16 października 2010 minęła pod hasłem EKOnurkowego dnia. Grupa ponad 100 nurków sprzątała gdyńską marinę, a na lądzie można się było przekonać, że w Bałtyku znajdują się nie tylko śmieci. Wszystkie zwierzęta jakie prezentowało na swym stoisku Akwarium Gdyńskie MIR zostały wyłowione właśnie w gdyńskim porcie jachtowym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia.

 

     

 

     


14.10.2010
Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 14 października 2010 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR.

 

     
Spływając kanałem Jamu-
ny, robiliśmy co 2 km przenoski wokół progów zawsze z entuzjastyczną i bezinteresowną pomocą miejscowej ludności.
 
Staliśmy się taką atrakcją dla tubylców, że nasze biwaki były stale otoczone przez tłumy.
 
W miejscowości Devapra-
yag w Garhwal Himalaya spotykają się dwie rzeki Bhagirathi (turkusowa) i Alaknanda (bura), tworząc Ganges. Aby sprawdzić trudność bystrzy zrobili-
śmy trekking wzdłuż kanionu od tego miejsca w dół rzeki.
 
Przekonawszy się, że da-
my radę, popłynęliśmy Gangesem.

Tematem spotkania była relacja Celiny Mróz i Jarka Frąckiewicza, ktorzy przedstawili prezentację pt,: "Dziwne przypadki na wodach Jamuny i Gangesu - Indie 2010".

 


09-10.10.2010

Europejski Tydzień Rekina 2010
Europejski Tydzień Rekina rozpoczęty! W miniony weekend, 9-10 października, rozpoczął się Europejski Tydzień Rekina. Z tej okazji w Akwarium Gdyńskim MIR przygotowaliśmy dla osób nas odwiedzających niezapomniane atrakcje.

 
 

 

Filmy o życiu rekinów, kącik plastyczny, Rekinowa Gra oraz pokaz slajdów na temat zagrożeń, które spotykają rekiny, cieszyły się dużym zainteresowaniem.
 

 

A co najważniejsze - udało nam się zebrać sporo podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia zakazu połowu rekinów w celu odcinania ich płetw.

     

   
 
W imieniu rekinów dziękujemy! I już dziś zapraszamy do Akwarium Gdyńskiego w przyszłą niedzielę, 17 października, na uroczyste zakończenie Europejskiego Tygodnia Rekina.

 


30.09.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, które odbyło się w czwartek 30 września 2010. Tematem spotkania była prezentacja pt.; "Elbrus - pogranicze Europy i Azji", autorstwa Wojciecha Suchego.

 


25-26.09.2010
"Uwaga, Uwaga! Krewetki w Bałtyku"
Akwarium Gdyńskie postanowiło pokazać swoim gościom krewetki zamieszkujące Bałtyk - tym razem pod binokularem. W naszym Laboratorium Biologicznym odbyły się warsztaty mikroskopowe "Spójrz w oczy krewetce". Podczas warsztatów zarówno dorośli jak i dzieci przyglądali się szczegółowej budowie dwóch gatunków krewetki zamieszkujących Zatokę i przyporządkowywali je do gatunku.
 
 
Poza krewetką można było również obejrzeć iglicznię, wężynkę, pąkle, krabiki amerykańskie i innych mieszkańców Bałtyku. W Sali Mokrej goście mogli przyjrzeć się żywym krewetkom. Specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik plastyczny "Krewetka jest elegancka", gdzie dzieci wykonywały prace plastyczne dotyczące mieszkańców morza, a także własne 'korony krewetkowe'.

 

 

W międzyczasie w Sali Kinowej odbywał się pokaz filmów o zwierzętach żyjących w Zatoce. Wszystkie wydarzenia weekendu miały na celu przybliżyć naszym gościom faunę Bałtyku, która może być równie fascynująca jak przyroda rafy koralowej.18-19.09.2010

Akcja "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady 2010"
Z okazji międzynarodowej kampanii "Sprzątanie świata" (ang. Clean UP the World) Akwarium Gdyńskie zorganizowało w sobotę, 18.09.2010 akcję edukacyjną "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady".

 

   
 
Nie zabrakło licznych quizów z nagrodami, warsztatów plastycznych, kina proekologicznego. Największy udział w sprzątaniu gdyńskich plaż miała młodzież z Gdańska, która w nagrodę popłynie w rejs kutrem hydrograficznym po Zatoce Gdańskiej.

 

   
 
"Sprzątanie Świata" w kilogramach:

I miejsce: Dom Integracyjno-Rodzinny w Gdańsku 17,4 kg
II miejsce:
Gdyńska Szkoła Społeczna
12,4 kg
III miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 16 Gdynia
12,0 kg
IV miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 79 Gdańsk
6,8 kg
 
 
"Morska Odyseja" opowiada o współczesnych problemach ekologicznych naszej planety z punktu widzenia mieszkańców mórz. Jak nasz gatunek obecnie wpływa na oceany? Odpowiedź na to pytanie poznali w niedzielę, 19-09-2010, odwiedzający Akwarium Gdyńskie.
 
   
 
   
 
W programie "Morskiej Odysei" znalazł się kącik plastyczny, warsztaty mikroskopowe z mityczną "Puszką Pandory", quizy z nagrodami. Całe rodziny licznie uczestniczyły w projekcji filmów z cyklu "Planeta Ziemia" i przedstawieniu dla dzieci, gościnnie występującego na deskach Akwarium Gdyńskiego teatrzyku "Frajda".


16.09.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 16 września 2010 roku po przerwie wakacyjnej odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację pt. "4000 km z obcokrajowcami przez Polskę" przedstawił Adam Michalak.

 

     

 

     

 


17.06.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Dnia 17 czerwca 2010 roku miało miejsce kolejne, a zarazem ostatnie przed wakacjami, spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego, podczas którego Adam Michalak przedstawił prezentację pt.: "Litwa, Łotwa, Estonia".

 


10.06.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 10 czerwca odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację "BabyCamino 2009" przedstawili Jolanta i Jarek Kania, którzy w 15 dni wraz 9- miesięczną córką pokonali 250 km trasy z Porto (Portugalia) do Santiago de Compostela (Hiszpania).


30.05.2010

VIII Bałtycki Festiwal Nauki i XI Piknik Naukowy w Gdyni
W niedzielę 30 maja 2010 na placu przed Akwarium Gdyńskim w ramach VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbył się XI Piknik Naukowy współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
 
   

   

 


23.05.2010
ABC Bioróżnorodności", Biologiczna Różnorodność Mórz

W niedzielę 23 maja - w ramach akcji edukacyjnej "ABC Bioróżnorodności" - wszyscy zainteresowani przyrodą Świata mieli okazję wziąć udział w dniu z "Biologiczną Różnorodnością Mórz".
Warsztaty mikroskopowe, kącik plastyczny i projekcje filmów przyrodniczych przyciągnęły wszystkich, którzy chcieli chociaż trochę poznać tajemnice skrywane przez głębie mórz i oceanów.
 

22.05.2010
Festyn ekologiczny - "Gdynia naturalnie"
W sobotę 22 maja 2010 roku przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego odbył się festyn ekologiczny "Gdynia naturalnie". W naszym namiocie prezentowaliśmy bioróżnorodność wybrzeży klifowych oraz bogactwo życia na wybrzeżu mangrowym.
 
   
 
Tego dnia można było również zrobić własną kartkę papieru czerpanego, nauczyć się rozpoznawania polskich drzew, dowiedzieć się czegoś więcej na temat paliwa CNG i zwiedzić autobus napędzany gazem ziemnym.
 
   
 
Dowiedzieliśmy się też jak zachować się przy spotkaniu z groźnym psem oraz jak segregować odpady. Liczne konkursy z nagrodami, ciekawe stoiska oraz piękna pogoda wprawiły wszystkich uczestników w doskonały nastrój.
 

21.05.2010
Bioróżnorodność - poznaj by zachować!
W piątek, 21 maja 2010r, przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego MIR odbyła się plenerowa akcja edukacyjna "Bioróżnorodność - poznaj by zachować!", której głównym organizatorem było Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.
 
   
 
Pod specjalnie postawionymi na ten dzień namiotami Akwarium Gdyńskie zaprezentowało bogactwo życia na wybrzeżach klifowych i mangrowych.
 
   
 
W naszym namiocie nie zabrakło też miejsca dla warsztatów mikroskopowych, podczas których mali i duzi mogli odkryć świat widziany przez okulary mikroskopu.

 


20.05.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 20 maja 2010r. miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, podczas którego Izabela Mierczarczyk przedstawiła prezentację pt.: "Riwiera Turecka i Kapadocja".
 

15-16.05.2010
"ABC Bioróżnorodności", "C" - jak Ciepłe Morza
15 i 16 maja (sobota, niedziela) Akwarium Gdyńskie MIR oraz Miasto Gdynia pokusiły się o odsłonięcie kolejnej litery z cyklu imprez "ABC Bioróżnorodności".  Podczas akcji edukacyjnej "C jak ciepłe morza" odwiedzający Akwarium Gdyńskie mogli wysłuchać wykładu o najbardziej barwnym ekosystemie świata - rafie koralowej, wziąć udział w licznych konkursach, stworzyć własne prace plastyczne  i obejrzeć filmy przyrodnicze o najbardziej spektakularnych zwierzętach morskich - nie zabrakło ośmiornic, rekinów i legendarnych węży morskich.
 
   
 
   
 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty mikroskopowe o "Mieszkańcach koralowego zakątka", gdzie pod mikroskopem można było obejrzeć szczękę żarłacza białego, kolorowe muszle ślimaków, koniki morskie, gąbki, wężowidła, rozgwiazdy, jeżowce.

 


08-09.05.2010
Obchody Roku Bioróżnorodności Biologicznej rozpoczęte!
W miniony weekend rozpoczęliśmy w Akwarium Gdyńskim wraz z Miastem Gdynia obchody Roku Różnorodności Biologicznej. Cykl imprez pod wspólną nazwą "ABC Bioróżnorodności" wystartował w sobotę, 8 maja, kiedy to przenieśliśmy się do Amazonii. Chętnych do obejrzenia wylinki anakondy, czy pogłaskania kajmana było co niemiara. Warsztaty plastyczne również cieszyły się wielkim powodzeniem. Z ciastoliny, plasteliny, siana i papieru stworzyliśmy własną, wyjątkową, dżunglę. Oto kilka zdjęć upamiętniających ten dzień.

 

   

   

 

Niedzielę, 9 maja, spędziliśmy pod drugą literą z naszego bioróżnorodnego alfabetu - B. B jak Bałtyk. Tego dnia również nie zabrakło chętnych, by skorzystać z warsztatów mikroskopowych i poznać mieszkańców naszego morza. W pracowni plastycznej tworzyliśmy kolorową ławicę ryb, rozwiązywaliśmy krzyżówki, oraz tworzyliśmy figurki organizmów bałtyckich.
 
   

   
 
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich małych i dużych na spotkanie z Ciepłymi Morzami, które odbędzie się w najbliższy weekend, 15-16.05.2010. Wstęp, tak jak na wszystkie wydarzenia cyklu "ABC Bioróżnorodności", WOLNY.

 


06.05.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Na kolejnym spotkaniu Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, które odbyło się w czwartek - 06 maja 2010 r., Włada Gasperowicz przedstawiła prezentację pt: "Alaska centralna".
 

22.04.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 22 kwietnia 2010 r. miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, na którym Andrzej Drapella przedstawił prezentację pt: "Antarktyda - zapis z podróży".

 


10-11.04.2010
Weekend z żółwiem zielonym w Akwarium Gdyńskim
Po kilkumiesięcznej nieobecności wrócił do Akwarium Gdyńskiego MIR jedyny w Polsce żółw zielony (Chelonia mydas).
 
   
 
Przedstawiciele tego gatunku są na ścisłej liście zwierząt chronionych na świecie. W ciągu tego weekendu można było odwiedzić naszego żółwia, który na co dzień mieszka w zbiorniku technicznym na zapleczu hodowlanym.
 
   

 

Najmłodsi dali upust swojej twórczości w "Żółwiowej Pracowni Plastycznej", a w Sali Kinowej były wyświetlane filmy przyrodnicze DaVinci Learning.

 


08.04.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 08 kwietnia 2010 r. odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Prezentację pt.: "Synowie przestrzeni" przedstawiła Beata Jakuszewska.

 

   

   

 

 


27-28.03.2010

"Warsztaty Akwarystyczne" w Akwarium Gdyńskim
27 i 28 marca 2010 w Akwarium Gdyńskim odbyły się "Warsztaty Akwarystyczne".

 
 
Każdy miłośnik akwarystyki mógł uzyskać odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości dotyczących tego tematu.

 

 
 
Specjaliści z dziedziny akwarystyki omawiali jak zbudować akwarium, jaki wybrać sprzęt i czym się kierować w doborze ryby.
 
   

Warsztaty były szczególnie adresowane dla osób, które planują założyć własne akwarium oraz dla początkujących i zaawansowanych akwarystów.

 

 

PARTNERZY WARSZTATÓW:18.03.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 18 marca 2010 r. o godzinie 18.00 miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR. Tematem spotkania była prezentacja pt.: "Cuda architektury świata", którą przedstawił Janusz Wąsowski.

 


16.03.2010
Wystawa "WYPRAWA ISLANDIA 2009" w Akwarium Gdyńskim

Od 13.03 do 16.03.2010 roku w Galerii na parterze Akwarium Gdyńskiego można było zobaczyć wystawę pt.: "Wyprawa ISLANDIA 2009", która obrazowała rejs - śladem jachtu "Witeź II" z 1959 r., na "koniec naszego świata".
 
Wyprawa Islandia 2009, która wyruszyła w 50 rocznicę rejsu "Witezia II" na jachcie "Stary", miała na celu nie tylko przypomnienie wyczynu akademików, ale i uczczenie 65-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, promocję Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, popularyzację żeglarstwa wśród młodzieży oraz wmurowanie w Reykjaviku tablicy pamiątkowej poświęconej rejsowi "Witezia II".
Wyprawa była wspierana przez wiele instytucji, w tym Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski, Fundację Pro Publico Mare, NETTO oraz blisko 100 osób z Polski, Danii, Francji, Islandii. Honorowy patronat nad wyprawą przyjęli Piotr Krzystek - Prezydent Miasta Szczecina, Władysław Husejko - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Laskowski - Honorowy Konsul Generalny Islandii i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Wyprawę zorganizował Komitet Społeczny ŻEGLARSKI SZCZECIN i Jacht Klub Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie.
 
   

 


06-07.03.2010
"Weekend z fotografią podwodną" w Akwarium Gdyńskim
6 i 7 marca 2010 roku Akwarium Gdyńskie MIR razem z Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej Ticada zorganizowało warsztaty - "Weekend z fotografią podwodną".

 

   
 
Wszyscy, którzy interesują się fotografią podwodną mogli wysłuchać wykładu na ten temat oraz zobaczyć wystawę pt.; "Rafa koralowa Morza Czerwonego i jej mieszkańcy".

 


04.03.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego MIR, które odbyło się w czwartek 04 marca 2010 r. o godzinie 18.00. Prezentację "UKRAINA - twierdze, miasta i miasteczka z Czarnohorą na deser" przedstawiła Joanna Błeńska.
 
   

   


27-28.02.2010
"FERIE POD AMAZOŃSKIM SŁOŃCEM" w Akwarium Gdyńskim
W ostatni weekend "Ferii pod Amazońskim Słońcem" Akwarium Gdyńskie odwiedził "Teatr Rozmaitości". Tego dnia kabaret "Figiel i Migiel" w zabawny sposób wprowadził młodego widza w tajemniczy świat teatru, a pojęcia takie jak: widownia, scena, reżyser, choreograf, scenografia, kostium, czy rekwizyt stały się dla wszystkich zrozumiałe.
 
   

   
 
Na zakończenie ferii zimowych odbył się "Indiański Bal Przebierańców". Nie zabrakło indiańskich księżniczek, szamanów, wodza plemienia. Był również czas na wręczanie nagród młodym artystom, którzy dzielnie przez dwa tygodnie tworzyli maski, witraże, wyklejanki... w "Indiańskiej Pracowni Plastycznej".
 
   
 
Zwycięzcy konkursu plastycznego:

 

   
Kategoria: maska
I. Jakub Małek;
II. Krzysztof Szymański;
III. Marika Janczuk;
 
Kategoria: witraż
I. Kinga Janikowska;
II. Zuzanna Wątróbska;
III. Marta Sosnowska;
 
Konkurs na fragment ciała anakondy:
Zwyciężczyni: Dominika Knitter

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

 


13-28.02.2010

"FERIE POD AMAZOŃSKIM SŁOŃCEM" w Akwarium Gdyńskim
Po pierwszym tygodniu ferii zimowych przyszedł czas na podróż dookoła świata, w którą zabrał uczestników warsztatów zespół "Ebanakoma". Tego dnia mogliśmy usłyszeć perkusjonalia emitujące dźwięki burzy, deszczu oraz spróbować własnych sił w grze na mało znanych instrumentach.
 
   
 
Z kolei w niedzielę gościem specjalnym Akwarium Gdyńskiego był "Teatr Rozmaitości", który poprzez liczne zabawy pozwolił zwiedzającym stać się częścią "Morskiej opowieści".

 

   

 


13-28.02.2010

"FERIE POD AMAZOŃSKIM SŁOŃCEM" w Akwarium Gdyńskim

Ferie pod Amazońskim Słońcem w Akwarium Gdyńskim rozpoczęły się naprawdę hucznie! W sobotę odwiedził nas zespół Ebanakoma. Tego dnia poznaliśmy instrumenty muzyczne z najodleglejszych zakątków świata. Oprócz ich historii, każdy z uczestników warsztatów mógł spróbować swoich sił w grze m.in. na różnego rodzaju bębnach, kiju deszczowym, misie tybetańskiej. Gwoździem programu tego dnia stały się występy dwóch zespołów. Pierwszego - profesjonalnego zespołu - Ebanakoma i drugiego - utworzonego z uczestników warsztatów. Natomiast w niedzielę, z okazji walentynek, Akwarium Gdyńskie odwiedzili nauczyciele ze szkoły tańca Baltic Dance i ten szczególny dzień spędziliśmy w rytmach samby. Parkiet Galerii Akwarium rozgrzał się do czerwoności, kiedy to profesjonalni tancerze prezentowali nam ten brazylijski taniec. Ale na samym pokazie się nie skończyło. Każda osoba odwiedzająca tego dnia Akwarium Gdyńskie mogła wziąć udział w warsztatach tanecznych i nauczyć się kroków samby brazylijskiej.
Już teraz zapraszamy na kolejny weekend Ferii pod Amazońskim Słońcem w Akwarium Gdyńskim, a tymczasem, poniżej prezentujemy porcję zdjęć z minionego weekendu.
 
   

   
 
Pobierz plakat Ferii w formacie .pdf (1,5 MB).

 


18.02.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 18.02.2009 roku odbyło się kolejene spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Główną atrakcją spotkania była prezentacja Jarka Frąckiewicza i Celiny Mróz pt: "Kajakowa wędrówka po Nilu w Egipcie z Asuanu prawie do Luksoru - 2009".
 
     

     

 


04.02.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Za nami kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Tym razem tematem głównym była prezentacja pt.: "Jordania", którą przedstawił Włodzimierz Woźniak.

 

   

   

   
 

30-31.01.2010
Rekinowy Weekend z Małym Księciem !
Każdy, kto w sobotę 30.01 lub niedzielę 31.01.2010 odwiedził Akwarium Gdyńskie, mógł osobiście zobaczyć Małego Księcia.
Na wszystkich gości czekało wiele atrakcji, które przygotował Dział Edukacji Morskiej Akwarium Gdyńskiego.

 

   

 


24.01.2010
Rekin brodaty otrzymał imię
Mały Książę - to piękne imię otrzymał rekin brodaty od swoich rodziców chrzestnych Beaty, Mariusza, Oli i Filipa Żarneckich.
 
   
 
Miła uroczystość odbyła się w niedzielę 24 stycznia 2010 roku. W chrzcinach wziął udział Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Dyrektor MIR Tomasz Linkowski oraz zaproszeni goście. Było nadanie imienia, był tort, była miła rodzinna atmosfera.
 
     
 
Krojenie tortu i miłe rozmowy odbyły się w miejscu gdzie Morski Instytut Rybacki w Gdyni przygotowuje nowy zbiornik dla naszego pupila. Zaproszeni goście zeszli do przyziemia, w części pod Rotundą Akwarium Gdyńskiego. Mieliśmy okazję obejrzeć makietę przyszłego zbiornika, w którym będą mogły zamieszkać również pozostałe rekiny z Akwarium Gdyńskiego.

 

   

 

 

23-24.01.2010
Poznaj swoje Morze!
W ostatni weekend, tj. 23 i 24 stycznia, w ramach europejskiego projektu 4SEAS w Akwarium Gdyńskim odbyła się impreza promującą Morze Bałtyckie ze wszystkimi jego walorami i niezwykłymi mieszkańcami "Poznaj swoje Morze!".
Na osoby, które pomimo siarczystego mrozu zdecydowały się odwiedzić Akwarium, czekało wiele atrakcji. Najmłodsi mogli w pracowni plastycznej przedstawić swoje wizje Morza Bałtyckiego, nieco starsi w laboratorium biologicznym odkrywali organizmy skrywające się w naszym morzu. Ponadto wszystkie osoby odwiedzające Akwarium mogły w Sali Kinowej obejrzeć projekcje filmów z serii "Życie Zatoki". Poniżej przedstawiamy fotorelację z imprezy:

 

     

     


21.01.2010

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek, 21 stycznia 2010 r. miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Tym razem prezentację "Kresy południowo-wschodnie" przedstawiła Anna Olejarnik.


10.01.2010

Rekin brodaty zdobył nowych rodziców chrzestnych
Państwo Beata i Mariusz Żarneccy - aktorzy Teatru Miejskiego w Gdyni, wylicytowali opiekę nad jedynym w Polsce Rekinem brodatym (Stegostoma fasciatum) za kwotę 1.500 zł. Całość kwoty trafiła na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

   
 
Dziękujemy.

 

 

Rekin brodaty w naturze dorasta do 3,5 m. Na wolności żyje nawet 35 lat. Jest łatwo rozpoznawalny po długim, przypominającym ostrze ogonie oraz charakterystycznym ubarwieniu. Ma szeroką głowę z krótkim pyskiem i krótkie wąsy nosowe. W odróżnieniu od innych rekinów nie musi on pływać by oddychać. Często leży na dnie pompując wodę do skrzeli. Leniwy w ciągu dnia aktywnie poluje nocą. Zjada mięczaki, krewetki, kraby i małe ryby.

 

     
 
Jest to rekin jajorodny. Samica produkuje kilkadziesiąt specjalnych kapsuł z zapłodnionymi jajami, które przyczepiają się do dna przy pomocy lepkich wąsów. Z nich wylęgają się młode długości 20-30 cm. Początkowo rekiny brodate są ubarwione inaczej niż dorosłe - mają na ciele żółtawe poprzeczne pasy co utrudnia drapieżnikowi rozpoznanie pojedynczego osobnika w grupie. Rekin brodaty preferuje wody przybrzeżne i bardzo ciepłe o temperaturze 26 - 29°C i przebywa na głębokości 5 - 30 m. Występuje w tropikalnych rejonach zachodniego Oceanu Spokojnego aż do wschodniej Afryki.

 


07.01.2010
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 07.01.2010 odbyło się pierwsze w nowym roku 2010 spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację pt.: "Kair i klasztory koptyjskie na Saharze" przedstawił Włodzimierz Woźniak.

 

   
Wielka Piramida Chufu - Cheopsa i druga Piramida Chefrena
 
 
   
Klasztor Św Antoniego

   
Klasztor Św Pawła