2009

 

21.12.2009

Ośmiornica olbrzymia w Akwarium Gdyńskim!
Ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus Dofleini), zwana także pacyficzną, ponownie pojawiła się w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

 

   
 
Została przywieziona z Kanady samolotem, w specjalnie przygotowanym zbiorniku. Ośmiornica Karolina, dołączyła do grona wielkich rozgwiazd i rozgwiazd Asterina miniata w specjalnie przygotowanym zbiorniku w Akwarium Gdyńskim MIR.

 

   
 
Ośmiornica ta należy do gatunku największych na świecie, rozpiętość jej ośmiu ramion potrafi sięgać do 10 metrów, a waga 45-90 kg. Te drapieżne głowonogi zamieszkują tylko słone morza i oceany. Żyją około 2-3 lat. Ośmiornice zachwycają swoim wyglądem i umiejętnościami. Są to zaskakujące zwierzęta o nieprzeciętnej inteligencji.
 
   
 
Posiadają zdolność uczenia się i rozwiązywania zadań. Potrafią w ułamku sekundy zmieniać ubarwienie i kształt ciała w zależności od otoczenia lub nastroju. Zamieszkują wody szelfowe od płytkich do głębokości 750 m, dużo czasu spędzają w ukryciu, doskonale upodabniają się do otoczenia, przestraszone wypuszczają chmurę "atramentu" zacierając swój obraz i lekko paraliżując zmysły napastnika.

 


21.12.2009
Zmiana cen biletów
W związku z powrotem naszej ośmiornicy olbrzymiej na ekspozycje zmianie uległy ceny biletów wstępu do Akwarium Gdyńskiego. Od 22.12.2009 (środa) ceny biletów wynoszą - bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 12 zł.

 


17.12.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Na spotkaniu Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego, które odbyło się 17.12.2009 roku, Michał Witkiewicz oraz członkinie Studenckiego Koła Naukowego Turystyki ESHTiP zaprezentował pokaz multimedialny pt. "Wieczór z przygodą - SYBERIA 2009".
 
     

Uczestnicy wyprawy SYBERIA 2009 pokonali w jej trakcie ponad 16 tysięcy kilometrów, przemierzając przy tym siedem stref czasowych.

 


12-13.12.2009
Podwodne oblicza historii - cała prawda o bałtyckich wrakach !!!

W miniony weekend, w ramach europejskiego projektu 4SEAS, Akwarium Gdyńskie oraz Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej "Ticada" ujawnili tajemnicę odległej historii zatopionej na dnie Morza Bałtyckiego.
 
   
Zdjęcia autorstwa Tomasza Stachury

12 i 13 grudnia w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego odbyły się pokazy filmów autorstwa Sławomira Paćko ukazujące bałtyckie wraki. Na młodszych zwiedzających czekała Pracownia Plastyczna. Każdy uczestnik weekendowych atrakcji mógł również odwiedzić rekiny, które nie stanowią ogólnodostępnej części ekspozycji.
 
   
Zdjęcia autorstwa Tomasza Stachury

Akcja "Podwodne oblicze historii - cała prawda o bałtyckich wrakach!!!" została zorganizowana i sfinansowana w ramach europejskiej inicjatywy. Projekt 4SEAS realizowany w Akwarium Gdyńskim integruje ośrodki propagujące wiedzę o 4 europejskich morzach. Natomiast dzięki uprzejmości Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej "Ticada" mogliśmy zaprezentować Państwu szereg ciekawych filmów o tematyce podwodnej.


05-06.12.2009
Podwodne Mikołajki w Akwarium Gdyńskim
Za nami pełen atrakcji mikołajkowy weekend, który zorganizowało Akwarium Gdyńskie MIR.
Tym razem dzięki współpracy z Centrum Nurkowania i Turystyki Aktywnej "Ticada" można było spotkać się ze Świętym Mikołajem ale również przenieść się razem z nim do zaczarowanej podwodnej krainy pełnej atrakcji!

 

   

 

Podczas podwodnych mikołajek, nurkowie zaprezentowali cały sprzęt potrzebny do podwodnych eskapad. Dzieci mogły doświadczyć na własnej skórze jak oddycha się przez akwalung.

 

   
 
   
 
W Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego równolegle odbywały się projekcje filmów oraz prelekcje o tematyce nurkowej - "Wyprawy na Morze Czerwone" oraz "Nurkowanie dla najmłodszych".
Na młodych artystów czekała podwodna pracownia plastyczna. Podczas zabaw i atrakcji Święty Mikołaj częstował grzeczne dzieci słodkościami.

 

   

   

 


03.12.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 03.12.2009 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Tym razem głównym punktem spotkania była prezentację autorstwa Celiny Mróz i Jarka Frąckiewicza pt. "Kajakiem na szlaku 'voyageurs' w Kanadzie", której tematem była ich dwumiesięczna kanadyjska wyprawa kajakiem.

 

     
Celina i Jarek przy swoim składanym kajaku na rzece Ottawa River.
 
"Voyageurs" przepływają bystrze.
Przenoska na trasie Mattawa River.
Czarny niedźwiedź, który pojawił się na naszym szlaku.
 

28-29.11.2009
Poznaj swoje Morze!
28 i 29 listopada, w ramach europejskiego projektu 4SEAS Akwarium Gdyńskie zorganizowało imprezę promującą Morze Bałtyckie ze wszystkimi jego walorami i niezwykłymi mieszkańcami.
 
   
 
W Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego odbyły się pokazy filmów przyrodniczych o tematyce bałtyckiej. Najmłodsi mogli stworzyć niezwykłe morskie krajobrazy w Pracowni Plastycznej oraz stanąć "oko w oko" z mieszkańcami Bałtyku w Laboratorium Biologicznym.

 

   
 
Dodatkową atrakcją była możliwość odwiedzenia rekinów, które nie stanowią ogólnodostępnej części ekspozycji. Niecodzienne spotkania z tymi drapieżnikami budziły, jak zawsze, ogromne emocje.

 


19.11.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
19.11.2009 odbyło się spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację pt. "Moja Norwegia" przedstawiła Małgorzata Matulaniec.

 


05.11.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
05 października miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację pt. "Jordania, Izrael, Palestyna" przedstawił Janusz Wąsowski.

 

 
26.10.2009
Sprzątanie gdyńskiej plaży: "Nasze Morze - Nasze Plaże. Zadbajmy!" - laureaci konkursu
W poniedziałek, 26 października, odbył się rejs kutrem hydrograficznym zwycięzców akcji sprzątania gdyńskiej plaży: "Nasze Morze - Nasze Plaże. Zadbajmy!". Zdobywcy głównej nagrody: Gdyńska Placówka Interwencyjna oraz Rodzinny Dom Dziecka nr 4 z Gdyni, odbyli 3 godzinny rejs po Zatoce Gdańskiej poznając tajniki pracy oceanografa.
 
       

Wygrani mieli również możliwość wzięcia udziału w zorganizowanych specjalnie dla nich zajęciach oraz zwiedzenia Akwarium Gdyńskiego.

 


23.10.2009
"Europejski tydzień rekina" - wręczenie nagród za konkurs plastyczny"
W piątek, 23 października, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dzieciom, które zwyciężyły w konkursie plastycznym organizowanym przez Akwarium Gdyńskie w ramach Europejskiego Tygodnia Rekinów.

 
 
Sponsorem nagród była firma Trefl.

 


22.10.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 22 października 2009 roku, w ramach spotkań Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego prezentację pt: "Zamki i pałace południowo-zachodniej Polski" zaprezentowała Władysława Andrzejewska - Kessler.

 


17-18.10.2009

"Drapieżnik stał się ofiarą" - Finał Europejskiego Tygodnia Rekinów w Akwarium Gdyńskim
Trwający od 10 do 18 października Europejski Tydzień Rekinów dobiegł końca. Podczas trwania akcji w Akwarium Gdyńskim udało się zebrać 1375 podpisów pod petycją o zmianę prawa dotyczącego ochrony rekinów i ustanowienia limitów połowowych. Dużą popularnością cieszyły się odbywające się w Akwarium z tej okazji imprezy weekendowe.
 
 
 
Wszystkie osoby odwiedzające nas w te dni mogły na zapleczu hodowlanym obejrzeć rekiny, na co dzień nie dostępne dla oczu zwiedzających. Była to też okazja do obejrzenia najnowszego okazu Akwarium Gdyńskiego - Rekina brodatego (Stegostoma fasciatum). Liczna publika gromadziła się w sali kinowej Akwarium, gdzie można było obejrzeć filmy przedstawiające życie rekinów. W weekendowych konkursach plastycznych powstało 281 prac.
Pierwsze miejsce ex aequo zajęły 9-letnia Sara i 10-letnia Nikola. Drugie miejsca przypadły 7-letniej Ninie i 10-letniej Oli. 13-letnia Zuzanna i 12-letni Mateusz zajęli miejsca trzecie. Wyróżnienia otrzymały prace 6-letniej Mai, 6-letniej Leny oraz 11-letniej Agaty.
 
 
 
Osoby nagrodzone serdecznie zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 23 października o godzinie 14.00 w Akwarium Gdyńskim.


10-11.10.2009

Europejski Tydzień Rekina 2009 - Ratuj rekiny z Akwarium Gdyńskim
Podczas trwania pierwszego weekendu, w ramach Europejskiego Tygodnia Rekinów, Akwarium Gdyńskie przeżyło prawdziwe oblężenie. Podczas tych dwóch dni wolontariuszom udało się zebrać 634 podpisy pod petycją o zmianę prawa dotyczącego ochrony rekinów i ustanowienia zalecanych przez naukowców limitów połowowych.
 
 
 
W trakcie projekcji filmowych Sala Kinowa Akwarium pękała w szwach, a osób chcących zobaczyć na żywo rekiny, na co dzień nie osiągalne dla oka zwiedzających, było co niemiara. W zorganizowanym dla dzieci konkursie plastycznym - [Regulamin dostępny tutaj (plik .pdf - 247 KB)], powstało 157 prac.

 

 

 

Pierwsze miejsce zajęła Nikola, lat 10 , drugie 7-letnia Nina, a trzecie 12-letni Mateusz. Ponadto wyróżniono prace 6-letniej Mai i jej rówieśniczki, Leny.


09.10.2009
Rekin brodaty w Akwarium Gdyńskim
Akwarium Gdyńskie sprowadziło nowy gatunek rekina - rekina brodatego (Stegostoma fasciatum). Jest to wyjątkowo ubarwiony łagodny rekin zamieszkujący strefy przybrzeżne do głębokości 60 m. Najczęściej spotykane są wśród przybrzeżnych raf koralowych. Czasem wchodzą w ujścia rzek. Są to rekiny bardziej aktywne nocą, prowadzące najczęściej samotny tryb życia, choć sezonowo spotyka się skupiska liczące nawet kilkadziesiąt osobników. Ich pokarm stanowią głównie mięczaki, czasem skorupiaki lub małe ryby czy węże morskie. Sprowokowane mogą pogryźć, ale zdarza się to rzadko.
 
     
 
W rejonach turystycznych organizuje się nurkowania z karmieniem tych rekinów. Młode rekiny brodate są ubarwione inaczej niż dorosłe - mają na ciele żółtawe poprzeczne pasy (stąd angielska nazwa "zebra shark") Ma to utrudnić drapieżnikowi rozpoznanie pojedynczego osobnika w grupie. Dorosłym rekinom pozostają ciemne plamki na szarym tle. Rekiny brodate żyją na wolności 25 - 30 lat.

 


08.10.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 08.10.2009 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Indianie Ojibway", "Archeologiczna podróż do Peru" przedstawiła Katarzyna Massin.

 


24.09.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
24 września miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację pt. "Witamy w Królestwie Niebios: Indie, Ladakh, Nepal" zaprezentowała Beata Jakuszewska.

     

     

     

 


20.09.2009
Sprzątanie gdyńskiej plaży oraz dna strefy przybrzeżnej
W ramach Międzynarodowego Dnia Sprzątania świata, Akwarium Gdyńskie wraz z Naukowym Kołem Badań Podwodnych "SeaQuest" zorganizowało sprzątanie gdyńskiej plaży oraz dna strefy przybrzeżnej - więcej
 

10.09.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 10.09.2009 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Podróżników. Tematem spotkania była prezentacja pt. "Hawaje", którą zaprezentował Henryk Ganowiak.

 


18.08.2009
Rekiny Rafowe Czarnopłetwe na ekspozycji w Akwarium Gdyńskim!
Dzięki nawiązaniu współpracy przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni i Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni, zostały zakupione rekiny rafowe czarnopłetwe dla Akwarium Gdyńskiego. Dwa młode osobniki trafiły do przeziernego akwarium na I piętrze w ciemnej sali Wodnych Zwierząt Świata. Już od wtorku 18.08.2009 r. można podziwiać te niezwykłe zwierzęta na ekspozycji! - (więcej o rekinach).
Zapraszamy!

 


24.07.2009
Posłuchaj węgorza elektrycznego w Akwarium Gdyńskim!
Z przyjemnością informujemy, ze od piątku 24 lipca br. można usłyszeć węgorze elektryczne!
W zbiorniku nr 56 na II piętrze został zamontowany system nagłaśniający, dzięki któremu można usłyszeć wyładowania elektryczne tych zwierząt.
Węgorz elektryczny, chociaż wygląda łagodnie, może wytwarzać napięcie elektryczne od 300 do 600 V i natężenie prądu o wartości 1 Ampera, które jest zdolne zabić człowieka! Narządy wytwarzające pole elektryczne, składają się z kilku tysięcy płytek elektrycznych, których układ jest podobny do układu cel w akumulatorze.
Ryba, kiedy pozostaje w bezruchu, nie wytwarza żadnego pola elektrycznego, ale kiedy płynie, wysyła od 20 do 50 impulsów elektrycznych na sekundę. Właśnie te wyładowania można usłyszeć przyglądając się zadziwiającym węgorzom elektrycznym!
Posłuchaj: (plik .mp3 - 453 KB)

 


20.06.2009
"Odkryj w sobie morze!" - Piknik Zdrowie w Akwarium Gdyńskim
20 czerwca 2009 w sobotę od godz. 10:00 do 19:00 w Akwarium Gdyńskim odbył się jedyny w swoim rodzaju dzień dedykowany zdrowiu i urodzie - Piknik Zdrowie.
Impreza została zorganizowana w ramach projektu europejskiego 4 SEAS, w którym Akwarium Gdyńskie bierze udział i reprezentuje Morze Bałtyckie.

     

     

 


18.06.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 18.06.2009 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Podróżników. Tematem spotkania była prezentacja Beaty Jakuszewskiej pt. "Sześć miesięcy wśród Nomadów na Saharze".

     

     

     

 


05.06.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 04.06.2009 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Tematem spotkania była prezentacja "Od krańca do krańca Afryki", którą przedstawił Wojciech Dąbrowski.

 


31.05.2009

VII Bałtycki Festiwal Nauki i X Piknik Naukowy w Gdyni
W niedzielę 31 maja 2009 w godz. 10:00 - 18:00 w ramach VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbył się X Piknik Naukowy w Gdyni.

     

     

     

     


29.05.2009

Najmniejszy krokodyl świata już na ekspozycji!
Od piątku 29 maja 2009 roku w Akwarium Gdyńskim można podziwiać jednego z najmniejszych krokodyli świata - krokodyla krótkopyskiego.
Zamieszkał w zbiorniku na II piętrze, który został specjalnie dla niego przygotowany. Jego naturalne środowisko to bagniste lasy, błotniste, małe, leśne oczka wodne, a także strumienie i małe rzeczki w Afryce Zachodniej. Jego główną cechą charakterystyczną jest krótki, stępiony pysk, którego długość jest równa szerokości u podstawy. Tęczówki oczu ma brązowe, a nie żółtozielone jak u innych krokodyli. Jego grzbiet jest ciemnobrązowy z czarnymi okrągłymi plamami, kolor brzucha jest żółtawy z licznymi czarnymi plamami, a na głowie występują żółte wzory. Maksymalna długość ciała, którą może osiągnąć to około dwa metry.
Więcej informacji na temat krokodyla znajduje się tutaj.
 
Jak to ze zbiornikiem dla krokodyla było...

 

     

 

     

 

     

 

     


22.05.2009

Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności "Poznaj, by zachować"
W piątek przed budynkiem Akwarium Gdyńskiego odbyła się akcja plenerowa z okazji Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności "Poznaj, by zachować". Wspólnie z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, zostały przygotowane atrakcje skierowane głównie do dzieci, ukazujące w sposób interesujący bogatą bioróżnorodność świata roślin i zwierząt.
Już od godz. 11:00 do 17:00 można było, m.in.:
 • Wspólne budować najdłuższą dżdżownicę wszechczasów;
 • Tworzyć i układać elementy polskiej łąki wykonanych z naturalnych materiałów i odpadów na specjalnie rozwiniętym naturalnym trawniku;
 • Tworzyć makiety fragmentu ekosystemu Morza Bałtyckiego oraz modeli zwierząt i roślin wykonanych przez uczestników warsztatów;

         

 

 • Wziąć udział w warsztatach edukacyjnych oraz mikroskopowych - prezentacja zwierząt i roślin Bałtyku w postaci preparatów wraz z właściwymi opisami i zdjęciami;
 • Obserwować ptaki przez lunetę;
 • Wziąć udział w warsztatach dotyczących budowy i różnorodności głównego składnika łąk - traw oraz wyplatać wianki z traw;

         

 

 • Zobaczyć eksperymenty związane z oczyszczaniem wody, ujmowaniu i uzdatnianiu wody oraz oczyszczaniu ścieków;
 • Wziąć udział w warsztatach papieru czerpanego;
 • Wziąć udział w warsztatach tanecznych i nauczyć się np. oberka, polki i walczyków z różnych zakątków Polski nizinnej:

         

 

 • Zobaczyć wystawę fotografii "Bałtyk w obiektywie";
 • Zobaczyć stoisko z produktami sprawiedliwego handlu;
 • Zobaczyć stoisko Urzędu Miasta Gdyni - promocja programu edukacyjno-informacyjnego "Pies w wielkim mieście";

         

 

 • Wziąć udział w konkursie segregacji odpadów;
 • Zobaczyć filmy w Sali Kinowej (m.in. "Łąka", "Ssaki morskie", "Ratujmy podwodne okolice Gdyni Orłowa");
 • Oraz zaskoczyć się wieloma innymi i miłymi niespodziankami!

     


21.05.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Tematem czwarkowego spotkania Klubu Podróżników dnia 21.05.2009 była prezentacja Pawła Wróblewskiego z Gdańska pt: "Rowerem przez Afrykę". Jej autor przez siedem miesięcy - od marca 2008 do października 2008 roku jechał samotnie rowerem przez Afrykę wzdłuż zachodniego wybrzeża. Przejechał Maroko, Mauretanię, Mali, Burkina Faso, Ghanę, Togo, Benin, Nigerię, Kamerun, Gabon, Republikę Kongo (tzw. Kongo Brazzaville), dojechał do Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga.

 


08.05.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
08.05.2009 w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Tematem spotkania była prezentacja pt: "Foto Biebrza safari - kwiecień 2009 r.", którą przedstawił Adam Michalak.

 

     

     

 


01.05.2009

Wielkie otwarcie parteru rotundy - fascynujący świat Amazonii na parterze rotundy Akwarium Gdyńskiego
parter rotundy - Amazonia
Już od 1 maja 2009 roku w Akwarium Gdyńskim można zobaczyć nową salę ekspozycyjną, w której prezentowane są okazy z tropikalnej Amazonii. Ekspozycje zachwycają niesamowitym sposobem prezentacji - ogromne panele akrylowe sprawiają wrażenie, jakbyśmy nurkowali i jednocześnie byli ponad wodą. Cztery nowe zbiorniki do połowy wypełnione wodą (paludaria), prezentują zwierzęta i roślinność występującą w Ameryce Południowej, m.in.: największe w Polsce Anakondy zielone, które opływają korzenie drzew lub wylegują się na skałach, drapieżne Piranie czerwone zawieszone w toni, bacznie obserwujące otoczenie, Arapaimy i Arowany gotowe w każdej chwili pochwycić zdobycz, przepływają tuż przed naszymi oczami oraz piękne Płaszczki słodkowodne, które są niemal w zasięgu naszej ręki, ale dotykać ich nie wolno!!!

     
Anakonda zielona
 
Piranie czerwone
Arowany srebrne
Płaszczka rozetkowa

 

Oficjalne i zarazem uroczyste otwarcie Amazonii odbyło się 29 kwietnia 2009 z udziałem Dyrekcji Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, VIPów, przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka, który przeciął wstęgę. Oddanie do użytku parteru rotundy zapoczątkowało tym samym nową jakość wystawienniczą oraz pokazało nowe oblicze Akwarium Gdyńskiego.
 
     
 
Podczas weekendu majowego na zwiedzających czekały dodatkowe atrakcje związane z klimatem Ameryki Południowej. Była degustacja yerba-mate, projekcje filmów w Sali Kinowej, a w tle towarzyszyła charakterystyczna muzyka wykonywana na fletni-pana. Filmy m.in. o anakondach i rekinach, ponownie będzie można zobaczyć w kinie Akwarium Gdyńskiego z początkiem sezonu turystycznego, który już niebawem się rozpocznie.

 

     

 


23.04.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
Kolejne spotkanie Klubu Podróżników miało miejsce w czwartek 23.04.2009 w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego. Tematem spotkania była prezentacja Barbara Włoch-Wiszniowskiej pt: "Sydney i okolice".

 


09.04.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 09.04.2009 w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację pt: "Pogranicze Himalajów i Karakorum - Ladakh" przedstawił Bartosz Płóciennik.

 

     
Zanskar
 
Zanskar
Leh - festiwal kultury tybetańskiej

   
Dolina Nubra
 
Zanskar
 
Zanskar

 


31.03.2009

Seleny, skrzypłocze i meduzy - nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego
W marcu w Akwarium zamieszkały nowe zwierzęta - seleny, skrzypłocze i meduzy z gatunku Phyllorhiza punctata. Meduzy można zobaczyć w nowym zbiorniku na I piętrze rotundy i pochodzą z hodowli własnej.
Zwierzęta te dostaliśmy w postaci polipów od zaprzyjaźnionego oceanarium w Lizbonie.

 

 
Skrzypłocze to żywe skamieniałości, ponieważ bardzo podobne formy znajdujemy w osadach sprzed 350 mln lat. Ciekawe jest to, że krew skrzypłoczy ma barwę niebieską, charakteryzującą się jałowością. Posiada też właściwości bakteriobójcze, dlatego jest wykorzystywana do produkcji testerów bakteryjnych.
Seleny charakteryzują się srebrnym ubarwieniem i opływowym, bocznie spłaszczonym ciałem. Posiadają dwa kolce przed płetwą odbytową, ponadto u dorosłych osobników występują dwie płetwy grzbietowe. Angielska nazwa tych ryb to Lookdown, co związane jest z faktem, iż jakby ciągle spoglądały w dół.
Wkrótce w Akwarium zagoszczą nowe okazy, o których będziemy informować na bieżąco.

 


19.03.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W ramach spotkań Klubu Podróżnika 19 marca 2009 w Akwarium Gdyńskim p. Weronika Kordyl wygłosiła prelekcję pt: "Patagonia (Chile i Argentyna), Falklandy".

 


05.03.2009
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 05.03.2009 odbyło się spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prelekcję pt.: "Ziemia Święta - część II" przedstawił Włodzimierz Woźniak.

 


19.02.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 19.02.2009 miało miejsce spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego, podczas którego p. Włodzimierz Woźniak przedstawił prelekcję pt.: "Ziemia Święta".

     
Panorama Jerozolimy
 
Jerozolima - Złota Brama
Góra Oliwna - cmentarz Żydowski
Wieża Dawidowa

     
Grota Narodzenia
 
Ogród Oliwny
uliczka w Betlejem
Morze Martwe

 


20.02.2009
"Ferie z nurkiem" w Akwarium Gdyńskim
W tym roku ferie w Akwarium odbyły się pod znakiem "nurka" i "podwodnego świata". Dwa tygodnie zabaw i szaleństw rozpoczęły się wystąpieniem nurka z prawdziwego zdarzenia. Dzieci zostały wtajemniczone w arkana tego dość niebezpiecznego, aczkolwiek ciekawego zawodu. Przez cały tydzień każdy z uczestników mógł "zgłębiać morskie tajemnice" podczas prezentacji multimedialnych w Sali Kinowej, a następnie dać upust twórczym pasjom i namalować ulubione morskie stworzenie dowolną techniką.

 

     
Pracownia plastyczna

 

Ponadto każdy mógł zostać poszukiwaczem zagubionego skarbu. Dzieci zorganizowane w grupy miały zadanie odszukać go dzięki wskazówkom rozmieszczonym na terenie całego Akwarium. Najlepsi otrzymali nagrody! Podczas weekendu miały miejsce specjalne wydarzenia. W sobotę 7 lutego "Zabawę z rybkami" poprowadzili aktorzy Teatru Miejskiego.

 

     
Zabawy z rybkami
 
W niedzielę gośćmi specjalnymi byli Koperek i Kminek. Teatr Klapa przedstawił spektakl "Byczek Fernando", przy którym wszyscy świetnie się bawili - zarówno dzieci jak i dorośli.
 
     
Sspektakl teatralny - Byczek Fernando

 

Ostatni weekend ferii odbył się pod znakiem Walentynek. Każdy zwiedzający mógł przejść specjalnie przygotowanym szlakiem z ciekawostkami na temat zachowań miłosnych zwierząt wodnych. Na zakończenie odbył się "Podwodny bal kostiumowy" poprowadzony także przez aktorów.
 
     
Podwodny Bal Przebierańców

 

Dzieci jak zwykle nie zawiodły i wszystkie się przebrały. Można było spotkać piratów, wodne ślimaki, a także rusałki. Podczas ostatniego dnia ferii swój finał miał także konkurs plastyczny. Młodzi artyści otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia.

 


05.02.2009
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 05.02.2009 w Sali Kinowej Akwarium Gdyńskiego odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Prezentację "Kajakiem rzeką i morzem w Toskanii - spływ 2008" przedstawili Celina Mróz i Jarek Frąckiewicz.

     

     
 

02.02.2009

Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora MIR
W dniu 31.01.2009 w hali ZS nr 1 w Redzie odbył się turniej piłki nożnej chłopców rocznika 1995 o Puchar Dyrektora Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. W turnieju wzięło udział 10 drużyn podzielonych na dwie grupy, tj. grupa A (UKS 1 Reda I, Sapa Rumia Janowo, Iskra Gdynia, MKS Władysławowo, Jantar Pruszcz Gdański), grupa B (UKS 1 Reda II, Salos Rumia, Zatoka Puck, Orkan Rumia, Pomezania Malbork). Po grach eliminacyjnych w grupach do półfinału awansowała m.in. drużyna UKS 1 Reda I, która po wygranym meczu 3:1 z Zatoką Puck awansowała o finału. Po bardzo emocjonującym finale UKS 1 Reda I uległ Jantarowi Pruszcz Gdański 0:1.

 

     

 

Końcowa kwalifikacja: 1. Jantar Pruszcz Gański, 2. UKS 1 Reda I, 3. Pomezania Malbork, 4. Zatoka Puck, 5. Orkan Rumia, 6. Sapa Rumia Janowo, 7. UKS 1 Reda II, MKS Władysławowo, 8. Salos Rumia, 10. Iskra Gdynia. Puchar fair play - Sapa Rumia Janowo;
Najlepszy zawodnik - Dominik Malanowski (Jantar Pr. Gd.); Najlepszy bramkarz - Szymon Sawniewski (Pomezania Malbork); Król strzelców - Michał Hoffman (Zatoka Puck); Wyróżnienie - Piotr Morgiel (UKS 1 Reda).
Na zakończenie Pan Maurycy Rzeźniczak wszystkim drużynom wręczył pamiątkowe puchary oraz nagrody indywidualne wyróżnionym piłkarzom.

 

     

 


22.01.2009
"Oceanarium w Gdyni" - wizja architektoniczna w pracy dyplomowej Pawła Kolbusza

W czwartek 22 stycznia 2009 o godz. 14:00 w Akwarium Gdyńskim odbyło się spotkanie połączone z prezentacją multimedialną na temat nowatorskiego pomysłu, jakim jest wizja Oceanarium na morzu. Autor tego projektu - Paweł Kolbusz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, stworzył projekt koncepcyjny zgodnie z duchem miasta "Gdynia - miasto z morza i marzeń". Budynek w założeniach przypomina nadymany żagiel wynurzający się z wody o wysokości 100 m, o zmieniających się barwach, w zależności od pogody. Miałby stanąć na morzu w odległości 250 m od brzegu. Ponadto w założeniach projektu miałby być przyjazny dla środowiska, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a przede wszystkim miałby spełniać funkcję miejsca, do którego się wraca i w którym się bywa, a nie tylko okazjonalnie "zwiedza". W przestrzeni budynku znalazłoby się także miejsce na hotel lub centrum handlowe, a przede wszystkim miejsce na niezliczone akwaria i tunele wodne dla morskich zwierząt. Dotrzeć można by było tunelem podziemnym prowadzącym od strony al. Marszałka J. Piłsudskiego lub małymi statkami z Mola Południowego.


22.01.2009
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 22.01.2009 miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Prezentację "Arabia - od starożytności po nowoczesność" (Jemen, Oman, ZEA) przedstawił Michał Witkiewicz. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej wyprawy

   
Jemen - modlitwa
 
Jemen - Sana
Jemen - Szibam

   
Oman - Sal
 
ZEA - Dubaj
Oman - Fort Bahia

 


11.01.2009

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Akwarium Gdyńskim
Akwarium Gdyńskie tym roku aktywnie przystąpiło do kwestowania na rzecz XVII Finału WOŚP. Ten dzień w Akwarium upłynął pod znakiem spotkania z rekinami.
 • Zwiedzający mogli zobaczyć rekiny na żywo, które obecnie przebywają w zbiorniku kwarantannowym - nie można ich zobaczyć na ekspozycji.
 • W Sali Kinowej był wyświetlany film o rekinach, który cieszył się dużą popularnością.
 • Dzięki specjalnie przygotowanym "Szczękom Rekina Megalodona" można było zrobić sobie niezapomniane zdjęcie. Megalodon to rekin wymarły 1,5 mln lat temu, który mierzył od 12 do 15 m długości.
 
     
 
Oprócz tego Akwarium podarowało na aukcję WOŚP, która odbyła się w Teatrze Miejskim w Gdyni, okaz muszli ślimaka z gatunku Cassis cornuta, której kwota na licytacji sięgnęła 500 zł.
Drugim fantem na licytację było specjalne zaproszenie dla 4 osób lub rodziny, na podstawie którego będzie można zwiedzić Akwarium Gdyńskie z "osobistym przewodnikiem" od strony zapleczy hodowlanych i technicznych. Zaproszenie zostało wylicytowane za cenę 250 zł.
Cieszymy się bardzo, że graliśmy w zespole - nasz sztab mieścił się w Teatrze Miejskim, który zebrał łącznie 159 tysięcy złotych!
Siema!


08.01.2009

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 08.01.2009 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Tematem prezentacji było "Za górami, za rzekami - Skalne Miasto, Góry Stołowe 2008, spływ rzeką Łupawą i Krutynią 2008", którą przedstawił Adam Michalak.

 

     
Góry Stołowe 1
 
Góry Stołowe 2
Rzeka Krutynia 1
Rzeka Krutynia 2

     
Rzeka Łupawa 1
 
Rzeka Łupawa 2
Skalne Miasto 1
Skalne Miasto 2